Operacja epoki kamienia: znaleziono najwcześniejsze dowody amputacji

Operacja epoki kamienia: znaleziono najwcześniejsze dowody amputacji

Zespół indonezyjskich i australijskich naukowców odkrył najstarszy dotychczas przypadek amputacji chirurgicznej na Borneo. Znalezisko przedstawia niezwykły wyczyn w ludzkiej prehistorii.

Odkrycie, opublikowane w Nature, opisuje szczątki szkieletowe młodego dorosłego znalezionego w jaskini na Borneo, któremu amputowano część lewego podudzia i lewej stopy, prawdopodobnie jako dziecko, co najmniej 31 000 lat temu. Osoba przeżyła zabieg chirurgiczny, żyjąc jeszcze co najmniej sześć do dziewięciu lat.

Znalezisko przedstawia niezwykły wyczyn. Zapobieganie infekcjom w amputacjach chirurgicznych, nawet do dziś, jest niezwykle trudne. Jednak 30 000 lat temu społeczność była w stanie skutecznie poruszać się po żyłach, tętnicach, nerwach i tkankach oraz utrzymywać ranę w czystości, aby skutecznie się zagoiła. Jednostka przeszła na żywo w dorosłość, gdzie nieznana przyczyna ostatecznie doprowadziła do jej śmierci.

Bioarcheolog i ekspert od starożytnych szkieletów, dr Melandri Vlok z University of Sydney, powiedział, że odkrycie jest „niesamowicie ekscytujące i nieoczekiwane”.

„Odkrycie sugeruje, że przynajmniej niektóre współczesne ludzkie grupy żerujące w tropikalnej Azji rozwinęły zaawansowaną wiedzę medyczną i umiejętności na długo przed przejściem na rolnictwo neolityczne” – powiedział dr Vlok, który jest współautorem artykułu i pracownikiem naukowym podoktoranckim w Sydney. Centrum Azji Południowo-Wschodniej.

Studiowanie kości

Szkielet młodego dorosłego, prawdopodobnie w wieku 20 lat, kiedy umarł, został starannie pochowany w jaskini LiangTebo – znajdującej się na Borneo we wschodnim Kalimantanie, w obszarze krasu wapiennego, w którym znajdują się jedne z najstarszych na świecie datowanych dzieł sztuki naskalnej.

Kości zostały odkryte przez archeologów z Griffith University i University of Western Australia (UWA) na kilka dni przed zamknięciem granic z powodu pandemii COVID-19 w marcu 2020 r. Zespołem kierowali profesor Maxime Aubert i dr Tim Maloney (Griffith University), dr India Dilkes-Hall (UWA) i Andika Priyatno z Centrum Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kalimantan Timur.

Dr Vlok z University of Sydney został zaproszony do zbadania kości, kiedy sprowadzono je z powrotem do Australii.

„Nikt mi nie powiedział, że nie znaleźli lewej stopy w grobie” – powiedział dr Vlok. „Ukrywali to przede mną, aby zobaczyć, co znajdę”.

Gdy dr Vlok rozłożył kości, lewa noga wyglądała na uschniętą i była wielkości dziecka, ale osoba była dorosła. Odwinęła część nogi, która zawierała kikut i zauważyła, że ​​cięcie było czyste, dobrze zagojone i nie było śladów infekcji. „Szanse, że amputacja była wypadkiem, była nieskończenie mała” – powiedział dr Vlok. „Jedynym wnioskiem było to, że była to operacja z epoki kamienia”.

Dr Vlok pobiegła do biura, aby powiedzieć swoim kolegom naukowym, co znalazła. „Powiedziałam im, że myślę, że to wygląda jak amputacja chirurgiczna” – powiedziała. – Dopiero wtedy powiedzieli, że już wiedzieli, że brakuje stopy. Doktor Vlok właśnie potwierdził ich podejrzenia. Stopa nigdy nie została umieszczona w grobie.

Wypadek

Chociaż nie jest do końca jasne, co doprowadziło do amputacji, dana osoba miała również bardzo dobrze wyleczone złamanie szyi i uraz obojczyka, które mogły mieć miejsce podczas tego samego zdarzenia, powiedział dr Vlok.

„Wypadek, taki jak upadek skały, mógł spowodować obrażenia, a społeczność wyraźnie uznała, że ​​\u200b\u200bstopa musiała zostać zdjęta, aby dziecko mogło przeżyć” – powiedziała.

„Jest to niezwykle surowe środowisko ze stromymi górami usianymi jaskiniami zawierającymi jedne z najstarszych obrazów stworzonych przez nasz gatunek” – powiedział profesor Aubert.

Archeolodzy, w tym wykopaliska, poprowadzili dr Tim Maloney, aby wpłynąć kajakiem do doliny i wspiąć się po ogromnym klifie, aby dostać się do jaskini, udowadniając, jak niezwykłe było dla kogoś, kto ma tylko jedną nogę, przetrwał w tak trudnym terenie.

„To wyjątkowe odkrycie podważa założenia dotyczące możliwości ludzkości w przeszłości i ma znacznie poszerzyć naszą wiedzę na temat sposobów życia człowieka w tropikalnych lasach deszczowych” – powiedział dr Dilkes-Hall.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science