Obieranie banana przez tego samouka słonia daje wgląd w szersze możliwości słoni

Obieranie banana przez tego samouka słonia daje wgląd w szersze możliwości słoni

Słonie lubią jeść banany, ale zwykle nie obierają ich najpierw, tak jak robią to ludzie. Nowy raport w czasopiśmie Current Biology z 10 kwietnia pokazuje jednak, że jeden bardzo wyjątkowy słoń azjatycki o imieniu Pang Pha sam zbierał obierki od banana, mieszkając w berlińskim zoo. Rezerwuje to dla żółto-brązowych bananów, najpierw łamiąc banana, a następnie wytrząsając i zbierając miąższ, pozostawiając grubą skórkę.

Samica słonia najprawdopodobniej nauczyła się niezwykłego zachowania podczas obierania, obserwując, jak jej opiekunowie obierają dla niej banany, podają autorzy badania. Mówią, że odkrycia na jednym słoniu pokazują, że słonie mają ogólnie specjalne zdolności poznawcze i manipulacyjne.

“Odkryliśmy bardzo wyjątkowe zachowanie” – powiedział Michael Brecht z Humboldt-Universität zu Berlin’s Bernstein Center for Computational Neuroscience. „To, co sprawia, że ​​peeling bananowy Pang Pha jest tak wyjątkowy, to połączenie czynników – umiejętności, szybkości, indywidualności i przypuszczalnie ludzkiego pochodzenia – a nie pojedynczy element behawioralny”.

Podobnie jak inne słonie, Pha zjada zielone lub żółte banany w całości. Zdecydowanie odrzuca brązowe banany. Ale jeśli chodzi o żółte banany z brązowymi plamkami – takie, które można zarezerwować na bananowy chleb – je najpierw po obraniu.

Brecht i współpracownicy, w tym Lena Kaufmann, również z Humboldt-Universität zu Berlin, i Andreas Ochs, berliński ogród zoologiczny, dokonali odkrycia po tym, jak dowiedzieli się od opiekunów Pha o jej niezwykłym talencie do obierania bananów. Na początku byli zdezorientowani. Przynieśli Phie ładne żółte i zielone banany, a ona nigdy ich nie obierała.

„Dopiero gdy zrozumieliśmy, że obiera tylko żółto-brązowe banany, nasz projekt wystartował” – powiedział Brecht.

Gdy grupa słoni oferuje żółto-brązowe banany, Pha zmienia swoje zachowanie. Zjada tyle bananów, ile może w całości, a następnie zachowuje ostatniego do obrania później.

O ile ktokolwiek wie, obieranie bananów wydaje się rzadkie u słoni, a żaden inny berliński słoń nie wykonuje obierania. Nie jest jasne, dlaczego Pha je obiera. Naukowcy zauważają jednak, że została wychowana ręcznie przez ludzkich opiekunów w berlińskim zoo. Nigdy nie nauczyli jej obierać bananów, ale karmili ją obranymi bananami.

Na tej podstawie naukowcy sugerują, że nabyła peeling poprzez obserwacyjne uczenie się od ludzi. Wcześniejsze doniesienia o słoniach afrykańskich sugerują, że słonie potrafią interpretować ludzkie gesty wskazujące i klasyfikować ludzi do grup etnicznych, ale według naukowców złożone zachowania manipulacyjne pochodzenia ludzkiego, takie jak obieranie banana, wydają się raczej wyjątkowe. Odkrycia w Pha sugerują jednak, że ogólnie słonie mają zaskakujące zdolności poznawcze i imponujące umiejętności manipulacyjne.

“Słonie mają naprawdę niezwykłe umiejętności tułowia, a ich zachowanie jest kształtowane przez doświadczenie” – mówi Brecht.

Naukowcy uważają za zaskakujące, że sama Pha wychwyciła obieranie banana. To prowadzi ich do zastanowienia się, czy takie nawyki są normalnie przekazywane przez rodziny słoni. Badają teraz inne wyrafinowane zachowania pnia, takie jak używanie narzędzi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science