Nowo powstałe kratery zlokalizowane na Marsie

Nowo powstałe kratery zlokalizowane na Marsie

Międzynarodowy zespół naukowców z misją InSight NASA zlokalizował cztery nowe kratery powstałe w wyniku uderzeń na powierzchni Marsa. Wykorzystując dane z sejsmometru i wizualizacje uzyskane z Mars Reconnaissance Orbiter, zespół z powodzeniem obliczył i potwierdził miejsca uderzenia. Po raz pierwszy naukowcom udało się uchwycić dynamikę uderzenia w Marsa. Odkrycia naukowców zostały opublikowane 19 września 2022 r. w czasopiśmie Nature Geoscience.

„Meteoroidy i inne pociski w kosmosie mogą zmieniać atmosferę i powierzchnię dowolnej planety poprzez uderzenie” – powiedział profesor nadzwyczajny geologii z University of Maryland Nicholas Schmerr, współautor artykułu. „Widzieliśmy to na Ziemi, gdzie te obiekty mogą przelecieć przez atmosferę, uderzyć o ziemię i pozostawić za sobą krater. Ale wcześniej nigdy nie byliśmy w stanie uchwycić dynamiki uderzenia w Marsa, gdzie występuje znacznie cieńsza atmosfera.”

Gdy pociski kosmiczne wchodzą w atmosferę planety i uderzają w ziemię, pociski wyzwalają fale akustyczne (fale dźwiękowe, które przechodzą przez ciecz lub gaz) i fale sejsmiczne (fale, które przechodzą przez ośrodek stały). Schmerr i jego koledzy z InSight wykorzystali te fale, mierzone za pomocą instrumentu SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) na InSight, aby oszacować przybliżone lokalizacje powstałych miejsc uderzenia, obserwując unikalną fizykę, która dyktowała ruchy pocisków. Następnie zespół dopasował swoje przybliżenia do obrazów dostarczanych przez kamery o wysokiej rozdzielczości, potwierdzając lokalizacje i dokładność modelowania zespołu.

Odkrycia te pokazują, w jaki sposób sejsmologia planetarna (badanie trzęsień i powiązanych zdarzeń, takich jak erupcje wulkanów) może być wykorzystana do identyfikacji źródeł aktywności sejsmicznej. Według Schmerra zdolność ta może pomóc naukowcom zmierzyć, jak często nowe uderzenia występują w wewnętrznym Układzie Słonecznym, gdzie znajdują się zarówno Mars, jak i Ziemia – obserwacja niezbędna do zrozumienia populacji obiektów bliskich Ziemi, takich jak asteroidy lub fragmenty skał, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla Ziemi.

Ponadto wykorzystanie obrazów do określenia dokładnej lokalizacji tych uderzeń sprawia, że ​​związane z nimi fale akustyczne i sejsmiczne są nieocenione przy badaniu atmosfery i wnętrza Marsa. Dzięki lepszemu zrozumieniu lokalizacji trzęsień Marsa naukowcy będą mogli zebrać niezbędne informacje o planecie, takie jak rozmiar i solidność jej jądra czy procesy ogrzewania. Geofizycy, tacy jak Schmerr, przewidują, że nowe postępy w sejsmologii planetarnej pozwolą im lepiej badać leżące u podstaw aktywności tektoniczne i inne źródła aktywności sejsmicznej na Marsie. Odkrycia ostatecznie przybliżają naukowcom kolejny krok do zrozumienia powstawania i ewolucji planet.

„Badanie wpływu uderzeń na Marsa jest jak otwarcie okna na podstawowe procesy formowania się planet ziemskich” – powiedział Schmerr. „Wszystkie wewnętrzne planety Układu Słonecznego mają tę cechę wspólną, w tym Ziemię”.

InSight NASA to robotyczny lądownik zaprojektowany do badania wewnętrznej struktury Marsa. Aktywny od 2018 roku lądownik ma kontynuować misję InSight, dopóki jego zdolność do gromadzenia energii słonecznej nie zostanie całkowicie wyczerpana.

Wideo: https://youtu.be/sRfOL-9tUn8

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet Maryland. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science