Dla wielu Amerykanów wygoda gotowych i natychmiastowych posiłków może ułatwić przeoczenie mniej niż idealnych informacji żywieniowych, ale zespół kierowany przez naukowców z Tufts University i Harvard University ma nadzieję, że zmieni się to po odkryciu niedawno związku między wysokie spożycie wysoce przetworzonej żywności i zwiększone ryzyko raka jelita grubego.
W badaniu opublikowanym 31 sierpnia w The BMJ naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy spożywali duże ilości wysoce przetworzonej żywności, mieli o 29% wyższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – trzeciego najczęściej diagnozowanego raka w Stanach Zjednoczonych – niż mężczyźni, którzy spożywał znacznie mniejsze ilości. Nie znaleźli tego samego skojarzenia u kobiet.
„Zaczęliśmy sądzić, że rak jelita grubego może być nowotworem, na który dieta ma największy wpływ w porównaniu z innymi rodzajami raka” – powiedział Lu Wang, główny autor badania i pracownik naukowy Friedman School of Nutrition Science and Policy w Tufts. „Przetworzone mięso, z których większość należy do kategorii wysoce przetworzonej żywności, jest silnym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Produkty wysoko przetworzone są również bogate w dodawane cukry i ubogie w błonnik, co przyczynia się do przybierania na wadze i otyłości, oraz otyłość jest uznanym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego”.
W badaniu przeanalizowano odpowiedzi ponad 200 000 uczestników – 159 907 kobiet i 46 341 mężczyzn – w trzech dużych badaniach prospektywnych, które oceniały spożycie diety i były prowadzone przez ponad 25 lat. Każdemu uczestnikowi co cztery lata dostarczano ankietę dotyczącą częstotliwości jedzenia i pytano o częstotliwość spożywania około 130 produktów spożywczych.
W badaniu w BMJ spożycie przez uczestników wysoce przetworzonej żywności zostało następnie podzielone na kwintyle, od najniższego do najwyższego. Te z najwyższego kwintyla zostały zidentyfikowane jako najbardziej narażone na rozwój raka jelita grubego. Chociaż zidentyfikowano wyraźny związek dla mężczyzn, szczególnie w przypadkach raka jelita grubego w dystalnej części okrężnicy, badanie nie wykazało ogólnego zwiększonego ryzyka u kobiet, które spożywały większe ilości wysoce przetworzonej żywności.
Wpływ żywności ultraprzetworzonej
Analizy ujawniły różnice w sposobach spożywania przez kobiety i mężczyzn wysoko przetworzonej żywności oraz potencjalne ryzyko zachorowania na raka. Spośród 206 000 uczestników obserwowanych przez ponad 25 lat zespół badawczy udokumentował 1294 przypadki raka jelita grubego u mężczyzn i 1922 przypadki u kobiet.
Zespół odkrył, że najsilniejszy związek między rakiem jelita grubego a wysoce przetworzoną żywnością wśród mężczyzn pochodzi z gotowych do spożycia produktów mięsnych, drobiowych lub rybnych. „Produkty te obejmują niektóre przetworzone mięsa, takie jak kiełbaski, bekon, szynka i ciastka rybne. Jest to zgodne z naszą hipotezą” – powiedział Wang.
Zespół odkrył również, że wyższe spożycie napojów słodzonych cukrem, takich jak napoje gazowane, napoje na bazie owoców i słodkie napoje na bazie mleka, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego u mężczyzn.
Jednak nie wszystkie wysoko przetworzone produkty spożywcze są równie szkodliwe pod względem ryzyka raka jelita grubego. „Znaleźliśmy odwrotną zależność między wysoce przetworzoną żywnością mleczną, taką jak jogurt, a ryzykiem raka jelita grubego wśród kobiet” – powiedział współautor pracy Fang Fang Zhang, epidemiolog nowotworów i tymczasowy przewodniczący Wydziału Epidemiologii Żywienia i Nauki o Danych w Szkole Friedmana. .
Ogólnie rzecz biorąc, nie było związku między spożyciem wysoce przetworzonej żywności a ryzykiem raka jelita grubego wśród kobiet. Możliwe, że skład ultra przetworzonej żywności spożywanej przez kobiety może być inny niż u mężczyzn.
„Żywność taka jak jogurt może potencjalnie przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi innych rodzajów wysoce przetworzonej żywności na kobiety” – powiedział Zhang.
Mingyang Song, współautor badania i adiunkt epidemiologii klinicznej i żywienia w Harvard TH Chan School of Public Health, dodał, że „Dalsze badania będą musiały ustalić, czy istnieje prawdziwa różnica płci w skojarzeniach, lub gdyby zerowe wyniki u kobiet w tym badaniu były jedynie wynikiem przypadku lub innych niekontrolowanych czynników zakłócających u kobiet, które złagodziły to powiązanie”.
Chociaż żywność wysoce przetworzona jest często kojarzona z niską jakością diety, mogą istnieć czynniki poza niską jakością diety wysoce przetworzonej żywności, które wpływają na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Zhang zauważył, że potencjalna rola dodatków do żywności w zmienianiu mikroflory jelitowej, promowaniu stanu zapalnego i zanieczyszczeń powstających podczas przetwarzania żywności lub migrowanych z opakowań żywności może sprzyjać rozwojowi raka.
Analiza danych
Z ponad 90% wskaźnikiem obserwacji z każdego z trzech badań, zespół badawczy dysponował dużą ilością danych do przetworzenia i przeglądu.
„Rak rozwija się przez lata, a nawet dekady, a na podstawie naszych badań epidemiologicznych wykazaliśmy potencjalny efekt utajenia – potrzeba lat, aby zobaczyć wpływ na pewną ekspozycję na ryzyko raka” – powiedział Song. „Z powodu tego długiego procesu ważne jest, aby mieć długoterminową ekspozycję na dane, aby lepiej ocenić ryzyko raka”.
Badania obejmowały:
The Nurses’ Health Study (1986-2014): 121 700 zarejestrowanych pielęgniarek w wieku od 30 do 55 lat The Nurses’ Health Study II (1991-2015): 116 429 pielęgniarek w wieku od 25 do 42 lat Obserwacja pracowników służby zdrowia Badanie (1986-2014): 51 529 pracowników służby zdrowia mężczyzn w wieku od 40 do 75 lat.
Po procesie wykluczania przeszłych diagnoz lub niekompletnych ankiet, badaczom pozostały dane prospektywne od 159 907 kobiet z obu badań NHS i 46.341 mężczyzn.
Zespół dostosował się do potencjalnych czynników zakłócających, takich jak rasa, wywiad rodzinny w kierunku raka, historia endoskopii, godziny aktywności fizycznej w tygodniu, palenie tytoniu, całkowite spożycie alkoholu i całkowite spożycie kalorii, regularne stosowanie aspiryny i stan menopauzy.
Zhang zdaje sobie sprawę, że ponieważ wszyscy uczestnicy tych badań pracowali w dziedzinie opieki zdrowotnej, wyniki dla tej populacji mogą nie być takie same, jak dla populacji ogólnej, ponieważ uczestnicy mogą być bardziej skłonni do zdrowszego odżywiania się i unikania żywność ultra przetworzona. Dane mogą być również wypaczone, ponieważ przetwarzanie zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch dekad.
„Ale porównujemy w tej populacji tych, którzy spożywają większe ilości z mniejszymi” – zapewnił Zhang. „Więc te porównania są słuszne”.
Zmiana wzorców żywieniowych
Wang i Zhang wcześniej opublikowali badanie, w którym zidentyfikowano trend zwiększonego spożycia ultraprzetworzonej żywności u dzieci i młodzieży w USA. Oba badania podkreślają ideę, że wiele różnych grup ludzi może być uzależnionych od wysoce przetworzonej żywności w swojej codziennej diecie.
„W dużej mierze uzależnienie od tych pokarmów może sprowadzać się do takich czynników, jak dostęp do żywności i wygoda” – powiedział Zhang, który jest również członkiem Instytutu Tufts ds. Globalnych Badań nad Otyłością. „Żywność przetworzona chemicznie może pomóc w wydłużeniu okresu przydatności do spożycia, ale wiele przetworzonych produktów spożywczych jest mniej zdrowych niż nieprzetworzone alternatywy. Musimy uświadomić konsumentom ryzyko związane ze spożywaniem niezdrowej żywności w dużych ilościach i sprawić, by zdrowsze opcje były łatwiejsze do wyboru”.
Wang wie, że zmiana nie nastąpi z dnia na dzień i ma nadzieję, że między innymi to badanie przyczyni się do zmian w przepisach i zaleceniach żywieniowych.
„Długoterminowa zmiana będzie wymagać wieloetapowego podejścia” – dodał Wang. „Naukowcy nadal badają, w jaki sposób polityka żywieniowa, zalecenia żywieniowe oraz zmiany receptur i receptur, w połączeniu z innymi nawykami zdrowego stylu życia, mogą poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko raka. Ważne będzie dla nas dalsze badanie związku między rakiem i dieta, a także potencjalne interwencje mające na celu poprawę wyników.
Badania przedstawione w tym artykule zostały wsparte nagrodami National Institutes of Health’s National Institute on Minority Health and Health Disparities (R01MD011501), National Cancer Institute (UM1CA186107; P01CA087969; U01CA176726; U01CA167552; i R00CA215314) oraz Mentored Research Scholar Grant w Badania Stosowane i Kliniczne Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego. Za treść odpowiadają wyłącznie autorzy i niekoniecznie reprezentują one oficjalne poglądy National Institutes of Health.