Nowe badania pokazują, że zmiana klimatu może wywołać kolejną pandemię

Nowe badania pokazują, że zmiana klimatu może wywołać kolejną pandemię

Ponieważ klimat Ziemi nadal się ociepla, naukowcy przewidują, że dzikie zwierzęta będą zmuszone do przeniesienia swoich siedlisk – prawdopodobnie do regionów o dużej populacji ludzi – dramatycznie zwiększając ryzyko przeskoku wirusa na ludzi, który może doprowadzić do kolejnej pandemii.

Ten związek między zmianą klimatu a przenoszeniem wirusów został opisany przez międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez naukowców z Georgetown University i opublikowany 28 kwietnia w Nature.

W ramach swoich badań naukowcy przeprowadzili pierwszą kompleksową ocenę tego, w jaki sposób zmiana klimatu zrestrukturyzuje globalny wirom ssaków. Prace skupiają się na zmianach zasięgu geograficznego — podróżach, jakie podejmą gatunki, podążając za swoimi siedliskami na nowe obszary. Ponieważ po raz pierwszy spotykają inne ssaki, badanie przewiduje, że będą dzielić tysiące wirusów.

Mówią, że te zmiany dają większe możliwości dla wirusów, takich jak Ebola lub koronawirusy, do pojawienia się na nowych obszarach, co utrudnia ich śledzenie i na nowe typy zwierząt, ułatwiając wirusom przeskakiwanie przez gatunek „odskoczni” do ludzi.

„Najbliższą analogią są w rzeczywistości zagrożenia, jakie widzimy w handlu dziką fauną i florą” – mówi główny autor badania, dr Colin Carlson, adiunkt w Centrum Nauki i Bezpieczeństwa Globalnego Zdrowia w Georgetown University Medical Center. Martwimy się o rynki, ponieważ łączenie niezdrowych zwierząt w nienaturalne kombinacje stwarza możliwości dla tego stopniowego procesu wyłaniania się – jak to, jak SARS przeskoczył z nietoperzy na cywety, a potem na ludzi. Ale rynki nie są już wyjątkowe; w zmieniającym się klimacie, ten rodzaj procesu stanie się rzeczywistością w przyrodzie niemal wszędzie”.

Niepokojące jest to, że siedliska zwierząt będą przemieszczać się nieproporcjonalnie w te same miejsca, co osiedla ludzkie, tworząc nowe ogniska ryzyka rozprzestrzeniania się. Wiele z tego procesu może już trwać w dzisiejszym, cieplejszym świecie o 1,2 stopnia, a wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych mogą nie powstrzymać rozwoju tych wydarzeń.

Dodatkowym ważnym odkryciem jest wpływ, jaki wzrost temperatury będzie miał na nietoperze, które odpowiadają za większość nowatorskiego dzielenia się wirusami. Ich zdolność do latania pozwoli im podróżować na duże odległości i dzielić się największą liczbą wirusów. Ze względu na ich kluczową rolę w powstawaniu wirusów, największe skutki przewidywane są w południowo-wschodniej Azji, globalnym gorącym punkcie różnorodności nietoperzy.

„Na każdym kroku”, powiedział Carlson, „nasze symulacje zaskakiwały nas. Spędziliśmy lata sprawdzając te wyniki, z różnymi danymi i różnymi założeniami, ale modele zawsze prowadzą nas do tych wniosków. To naprawdę oszałamiające przykład tego, jak dobrze możemy właściwie przewidzieć przyszłość, jeśli spróbujemy”.

Ponieważ wirusy zaczynają przeskakiwać między gatunkami żywicieli w niespotykanym dotąd tempie, autorzy twierdzą, że ich wpływ na ochronę i zdrowie ludzi może być oszałamiający.

„Ten mechanizm dodaje kolejną warstwę do tego, jak zmiany klimatyczne będą zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt” – mówi współautor badania, dr Gregory Albery, adiunkt na Wydziale Biologii w Georgetown University College of Arts and Sciences.

„Nie jest jasne, w jaki sposób te nowe wirusy mogą wpływać na zaangażowane gatunki, ale prawdopodobnie wiele z nich przełoży się na nowe zagrożenia ochronne i przyczyni się do pojawienia się nowych epidemii u ludzi”.

Podsumowując, badanie sugeruje, że zmiany klimatyczne staną się największym czynnikiem ryzyka pojawienia się chorób w górnym biegu rzeki – wykraczającym poza bardziej nagłośnione kwestie, takie jak wylesianie, handel dziką fauną i florą oraz rolnictwo przemysłowe. Autorzy twierdzą, że rozwiązaniem jest połączenie nadzoru chorób dzikich zwierząt z badaniami zmian środowiskowych w czasie rzeczywistym.

„Kiedy brazylijski nietoperz bezogoniasty dociera aż do Appalachów, powinniśmy zainwestować w wiedzę, jakie wirusy się szykują” – mówi Carlson. „Próba zauważenia tych skoków hosta w czasie rzeczywistym to jedyny sposób, w jaki będziemy w stanie zapobiec temu, aby proces ten doprowadził do większej liczby skutków ubocznych i większej liczby pandemii”.

„Jesteśmy bliżej przewidywania i zapobiegania kolejnej pandemii niż kiedykolwiek”, mówi Carlson. „To duży krok w kierunku przewidywania – teraz musimy zacząć pracować nad trudniejszą połową problemu”.

„Pandemia COVID-19 i poprzednie rozprzestrzenianie się SARS, Eboli i Zika pokazują, jak wirus przeskakujący ze zwierząt na ludzi może mieć ogromne skutki. Aby przewidzieć ich skok na ludzi, musimy wiedzieć o ich rozprzestrzenianiu się wśród innych zwierząt ”, powiedział Sam Scheiner, dyrektor programowy w amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki (NSF), która sfinansowała badania. „Te badania pokazują, jak ruchy i interakcje zwierząt spowodowane ocieplającym się klimatem mogą zwiększyć liczbę wirusów przeskakujących między gatunkami”.

Wśród autorów dodatkowych badań znaleźli się również współpracownicy z University of Connecticut (Cory Merow), Pacific Lutheran University (Evan Eskew), University of Cape Town (Christopher Trisos) oraz EcoHealth Alliance (Noam Ross, Kevin Olival).

Autorzy informują, że nie mają osobistych interesów finansowych związanych z badaniem.

Opisane badania są częściowo wspierane przez grant National Science Foundation (NSF) Biology Integration Institutes (BII) (BII 2021909), na rzecz Viral Emergence Research Initiative (Verena). Verena, której współzałożycielami są Carlson i Albery, jest kuratorem największego ekosystemu otwartych danych w ekologii wirusów i tworzy narzędzia pomagające przewidzieć, które wirusy mogą zainfekować ludzi, które zwierzęta je żywią i gdzie mogą się kiedyś pojawić. Granty NSF BII wspierają różnorodne i współpracujące ze sobą zespoły naukowców badające zagadnienia obejmujące wiele dyscyplin w ramach biologii i poza nią.

Dodatkowe finansowanie zapewniono z grantu NSF DBI-1639145, programu USAID Emerging Pandemic Threats PREDICT, Institut de Valorisation des Données, National Social-environmental Synthesis Center oraz Georgetown Environment Initiative.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science