Nowe badania mogą wyjaśnić nieoczekiwane efekty powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych

Nowe badania mogą wyjaśnić nieoczekiwane efekty powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen i aspiryna, są szeroko stosowane w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Ale nawet w podobnych dawkach różne NLPZ mogą mieć nieoczekiwany i niewyjaśniony wpływ na wiele chorób, w tym choroby serca i raka.

Teraz nowe badanie prowadzone przez Yale ujawniło nieznany wcześniej proces, w którym niektóre NLPZ wpływają na organizm. Odkrycie może wyjaśniać, dlaczego podobne NLPZ dają szereg wyników klinicznych i mogą informować o sposobie ich stosowania w przyszłości.

Badanie zostało opublikowane 23 maja w czasopiśmie Immunity.

Do tej pory uważano, że działanie przeciwzapalne NLPZ wynikało wyłącznie z hamowania niektórych enzymów. Ale ten mechanizm nie wyjaśnia wielu wyników klinicznych, które różnią się w obrębie rodziny leków. Na przykład niektóre NLPZ zapobiegają chorobom serca, podczas gdy inne je powodują, niektóre NLPZ powiązano ze zmniejszoną częstością występowania raka jelita grubego, a różne NLPZ mogą mieć szeroki zakres wpływu na astmę.

Teraz, przy użyciu kultur komórkowych i myszy, naukowcy z Yale odkryli odrębny mechanizm, dzięki któremu podzbiór NLPZ zmniejsza stan zapalny. I ten mechanizm może pomóc wyjaśnić niektóre z tych ciekawych efektów.

Badania wykazały, że tylko niektóre NLPZ – w tym indometacyna, która jest stosowana w leczeniu zapalenia stawów i dny moczanowej oraz ibuprofen – aktywują również białko zwane czynnikiem 2 związanym z jądrowym czynnikiem erytroidalnym 2 lub NRF2, które wśród wielu jego działań wyzwala procesy przeciwzapalne w organizmie.

„To ciekawe i ekscytujące, że NLPZ mają inny sposób działania niż ten, który był znany wcześniej” – powiedziała Anna Eisenstein, instruktorka w Yale School of Medicine i główna autorka badania. „A ponieważ ludzie tak często używają NLPZ, ważne jest, abyśmy wiedzieli, co robią w ciele”.

Zespół badawczy nie może powiedzieć na pewno, że nieoczekiwane efekty NLPZ są spowodowane NRF2 – to będzie wymagało dalszych badań. „Ale myślę, że te odkrycia to sugerują” – powiedział Eisenstein.

Eisenstein przygląda się teraz niektórym dermatologicznym skutkom leków – powodującym wysypki, zaostrzenie pokrzywki i nasilenie alergii – oraz czy pośredniczy w nich NRF2.

To odkrycie wciąż wymaga potwierdzenia u ludzi, zauważają naukowcy. Ale jeśli tak, odkrycia mogą mieć wpływ na leczenie zapalenia i stosowanie NLPZ.

Na przykład, kilka prób klinicznych ocenia, czy leki aktywujące NRF2 są skuteczne w leczeniu chorób zapalnych, takich jak choroba Alzheimera, astma i różne nowotwory; badania te mogą dostarczyć informacji o potencjale i ograniczeniach tych leków. Ponadto NLPZ mogą być skuteczniej przepisywane w przyszłości, przy czym NLPZ aktywujące NRF2 i NLPZ nieaktywujące NRF2 będą stosowane w chorobach, które najprawdopodobniej leczą.

Odkrycia mogą również wskazywać na zupełnie nowe zastosowania NLPZ, powiedział Eisenstein.

NRF2 kontroluje dużą liczbę genów zaangażowanych w szeroki zakres procesów, w tym metabolizm, odpowiedź immunologiczną i stany zapalne. A białko zostało zaangażowane w starzenie się, długowieczność i redukcję stresu komórkowego.

Powiedział Eisenstein: „To, że NRF2 robi tak wiele, sugeruje, że NLPZ mogą mieć inne skutki, korzystne lub niekorzystne, których jeszcze nie szukaliśmy”.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet Yale. Oryginał napisany przez Mallory Locklear. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science