Nowe badania genetyczne na odległych wyspach Pacyfiku przynoszą zaskakujące odkrycia dotyczące najwcześniejszych marynarzy na świecie

Nowe badania genetyczne na odległych wyspach Pacyfiku przynoszą zaskakujące odkrycia dotyczące najwcześniejszych marynarzy na świecie

Nowe badania genetyczne prowadzone na odległych wyspach Pacyfiku dostarczają świeżego wglądu w pochodzenie i kulturę najwcześniejszych marynarzy na świecie, w tym strukturę rodzin, zwyczaje społeczne i populacje przodków żyjących tam dzisiaj ludzi.

Praca, opisana w czasopiśmie Science, ujawnia pięć wcześniej nieudokumentowanych migracji do podregionu tego obszaru i sugeruje, że około 2500 do 3500 lat temu pierwsi mieszkańcy tych wysp na Pacyfiku – w tym Guam w regionie północnym i Vanuatu na południowym zachodzie – miały matrylokalną strukturę populacji, w której kobiety prawie zawsze pozostawały w swoich społecznościach po ślubie, podczas gdy mężczyźni częściej wyprowadzali się ze społeczności swoich matek, aby żyć ze społecznością swoich żon.

Ta praktyka różni się od tej w społeczeństwach patrylokalnych, gdzie kobiety przytłaczają tych, którzy opuszczają własną społeczność. Odkrycia te potwierdzają pogląd, że pierwsi marynarze na świecie byli zorganizowani przez żeńskie rody.

Wyniki pochodzą z analizy całego genomu 164 starożytnych osobników od 2800 do 300 lat temu oraz 112 współczesnych osobników. Została opublikowana przez zespół naukowców, którym współkierują genetycy z Harvardu David Reich i Yue-Chen Liu, Ron Pinhasi z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Rosalind Hunter-Anderson, niezależna badaczka pracująca w Albuqueque w stanie Nowy Meksyk.

„To nieoczekiwany dar móc uczyć się o wzorcach kulturowych na podstawie danych genetycznych” – powiedział David Reich, profesor na Wydziale Biologii Ewolucyjnej Człowieka i profesor genetyki w Harvard Medical School. „Dzisiaj tradycyjne społeczności na Pacyfiku mają zarówno patrylokalną, jak i matrylokalną strukturę populacji i odbyła się debata na temat powszechnej praktyki w populacjach przodków. Wyniki te sugerują, że u pierwszych marynarzy regułą była matrylokacja.

Analiza genetyczna porównała wczesnych marynarzy z Guam, Vanuatu i Tonga – żyjących około 2500 do 3000 lat temu – ujawniając, że ich sekwencje mitochondrialnego DNA, które ludzie dziedziczą tylko po ich biologicznej matce, różniły się prawie całkowicie, dzieląc znacznie więcej z resztą ich DNA. Jedynym sposobem, w jaki może się to stać, jest to, że migranci, którzy opuścili swoje społeczności, aby poślubić nowe, byli prawie zawsze mężczyznami.

„Samice z pewnością przenosiły się na nowe wyspy, ale kiedy to robiły, były częścią wspólnych ruchów kobiet i mężczyzn” – wyjaśnia Reich. „Ten wzorzec opuszczania społeczności musiał być niemal unikalny dla mężczyzn, aby wyjaśnić, dlaczego zróżnicowanie genetyczne jest znacznie wyższe w mitochondrialnym DNA niż w pozostałej części genomu”.

Nowe badanie przeprowadzone przez interdyscyplinarny zespół genetyków i archeologów pięciokrotnie składa się z danych starożytnego DNA z rozległego regionu Pacyfiku zwanego Odległą Oceanią, ostatniego zamieszkałego miejsca na Ziemi. Dostarcza również zaskakujących informacji na temat niezwykle złożonego zaludnienia jednego z głównych podregionów Oceanii.

Ludzie przybyli i rozprzestrzenili się przez Australię, Nową Gwineę, Archipelag Bismarcka i Wyspy Salomona, począwszy od 50 000 lat temu, ale dopiero po 3500 latach ludzie po raz pierwszy zaczęli żyć w Odległej Oceanii po opracowaniu technologii do przekraczania otwarte wody w unikalnych kajakach długodystansowych.

Ta ekspansja obejmowała region zwany Mikronezją: około dwóch tysięcy małych wysp na północ od równika, w tym Guam, Wyspy Marshalla, Wyspy Caroline, Palau i Mariany Północne.

Od dawna zagadką było, jakimi drogami przybyli ludzie w regionie. Ujawnienie pięciu strumieni migracji do Mikronezji pomaga wyjaśnić tę tajemnicę i pochodzenie ludzi tam dzisiaj.

„Te migracje, które dokumentujemy za pomocą starożytnego DNA, są kluczowymi wydarzeniami kształtującymi wyjątkową historię tego regionu” – powiedział Liu, doktorant w laboratorium Reicha i główny autor badania. „Niektóre odkrycia były bardzo zaskakujące”.

Z pięciu wykrytych migracji trzy pochodziły z Azji Wschodniej, jedna z Polinezji, a pochodzenie papuaskie pochodziło z północnych obrzeży Nowej Gwinei. Rdzenne pochodzenie z Nowej Gwinei było dużym zaskoczeniem, ponieważ inny strumień tej migracji – z Nowej Brytanii, łańcucha wysp na wschód od Nowej Gwinei – był źródłem pochodzenia papuaskiego na południowo-zachodnim Pacyfiku i w środkowej Mikronezji .

Naukowcy odkryli również, że dzisiejsi rdzenni mieszkańcy Marianów w Mikronezji, w tym Guam i Saipan, wywodzą prawie wszystkie swoje przedeuropejskie pochodzenie z dwóch migracji związanych z Azją Wschodnią, które wykryli naukowcy. To sprawia, że ​​są „jedynymi mieszkańcami otwartego Pacyfiku, którzy nie mają przodków z regionu Nowej Gwinei” – powiedział Liu.

W celu przeprowadzenia badania naukowcy skonsultowali się z kilkoma społecznościami rdzennymi w Mikronezji. Jest to czwarta publikacja oryginalnych starożytnych danych DNA z odległych wysp Pacyfiku przez grupę Reicha.

„Ważne jest, że kiedy wykonujemy prace nad starożytnym DNA, nie piszemy po prostu artykułu o historii populacji regionu, a następnie idziemy dalej” – powiedział Reich. „Każdy artykuł zawiera tyle nowych pytań, ile odpowiada, a to wymaga długoterminowego zaangażowania w kontynuację wstępnych ustaleń. Na wyspach Pacyfiku jest tak wiele otwartych pytań, tak wiele niespodzianek wciąż czeka na odkrycie”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science