Niemowlęta reagują na smak i zapach w łonie matki

Niemowlęta reagują na smak i zapach w łonie matki

Naukowcy odnotowali pierwsze bezpośrednie dowody na to, że dzieci reagują inaczej na różne zapachy i smaki w łonie matki, patrząc na ich mimikę.

W badaniu prowadzonym przez Laboratorium Badań nad płodami i noworodkami Uniwersytetu Durham w Wielkiej Brytanii wykonano ultrasonografię 4D 100 kobiet w ciąży, aby zobaczyć, jak ich nienarodzone dzieci zareagowały po narażeniu na smaki jedzenia spożywanego przez ich matki.

Naukowcy przyjrzeli się, jak płody reagowały na smak marchwi lub jarmużu w krótkim czasie po spożyciu smaku przez matki.

Płody wystawione na działanie marchwi wykazywały więcej odpowiedzi typu „śmiech na twarzy”, podczas gdy te narażone na jarmuż wykazywały więcej odpowiedzi „pysk płaczu”.

Ich odkrycia mogą pogłębić naszą wiedzę na temat rozwoju ludzkich receptorów smaku i zapachu.

Naukowcy są również przekonani, że to, co jedzą kobiety w ciąży, może wpływać na preferencje smakowe niemowląt po urodzeniu i potencjalnie mieć wpływ na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Psychological Science.

Ludzie doświadczają smaku poprzez połączenie smaku i zapachu. Uważa się, że u płodów może to nastąpić poprzez wdychanie i połykanie płynu owodniowego w macicy.

Główny badacz Beyza Ustun, badaczka podyplomowa w Laboratorium Badawczym Płodu i Noworodka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Durham, powiedziała:

„Wiele badań sugeruje, że dzieci mogą smakować i wąchać w macicy, ale są one oparte na wynikach poporodowych, podczas gdy nasze badanie jest pierwszym, które obserwuje te reakcje przed urodzeniem.

„W rezultacie uważamy, że wielokrotna ekspozycja na smaki przed urodzeniem może pomóc w ustaleniu preferencji żywieniowych po porodzie, co może być ważne, gdy myślimy o przekazywaniu informacji na temat zdrowego odżywiania i możliwości uniknięcia „zamieszania w jedzenie” podczas odstawiania od piersi.

„To było naprawdę niesamowite widzieć reakcję nienarodzonych dzieci na smak jarmużu lub marchwi podczas skanowania i dzielić się tymi chwilami z rodzicami”.

Zespół badawczy, w skład którego weszli również naukowcy z Uniwersytetu Aston w Birmingham w Wielkiej Brytanii oraz z Narodowego Centrum Badań Naukowych Uniwersytetu Burgundii we Francji, przeskanował matki w wieku od 18 do 40 lat w 32. i 36. tygodniu ciąży, aby zobaczyć reakcje twarzy płodu na smak jarmużu i marchwi.

Matkom podawano jedną kapsułkę zawierającą około 400 mg marchewki lub 400 mg sproszkowanego jarmużu na około 20 minut przed każdym badaniem. Poproszono ich, aby nie spożywali żadnych posiłków ani napojów smakowych na godzinę przed badaniem.

Matki również nie jadły ani nie piły niczego, co zawierałoby marchew lub jarmuż w dniu ich badania, aby kontrolować czynniki, które mogłyby wpłynąć na reakcje płodu.

Reakcje twarzy obserwowane w obu grupach smakowych, w porównaniu z płodami w grupie kontrolnej, które nie były narażone na żaden smak, wykazały, że ekspozycja na niewielką ilość smaku marchwi lub jarmużu wystarczyła do wywołania reakcji.

Współautorka, profesor Nadja Reissland, kierownik Laboratorium Badań Płodu i Noworodka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Durham, nadzorowała badania Beyzy Ustun. Powiedziała:

„Poprzednie badania przeprowadzone w moim laboratorium sugerowały, że ultrasonografia 4D jest sposobem monitorowania reakcji płodu, aby zrozumieć, w jaki sposób reagują na zachowania zdrowotne matki, takie jak palenie, oraz ich zdrowie psychiczne, w tym stres, depresja i lęk.

„To najnowsze badanie może mieć ważne implikacje dla zrozumienia najwcześniejszych dowodów na zdolność płodu do wyczuwania i odróżniania różnych smaków i zapachów od żywności spożywanej przez ich matki”.

Współautor profesor Benoist Schaal z Narodowego Centrum Badań Naukowych Uniwersytetu Burgundii we Francji powiedział:

„Patrząc na reakcje twarzy płodów, możemy założyć, że szereg bodźców chemicznych przechodzi przez dietę matki do środowiska płodu.

„Może to mieć ważne implikacje dla naszego zrozumienia rozwoju naszych receptorów smaku i zapachu oraz związanej z tym percepcji i pamięci”.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia mogą również pomóc w przekazywaniu matkom informacji na temat znaczenia smaku i zdrowej diety podczas ciąży.

Rozpoczęli teraz dalsze badania z tymi samymi dziećmi po porodzie, aby sprawdzić, czy wpływ smaków, których doświadczyli w łonie matki, wpływa na ich akceptację różnych pokarmów.

Współautor badań, profesor Jackie Blissett z Aston University, powiedział:

„Można argumentować, że wielokrotne prenatalne wystawianie smaków może prowadzić do preferencji dla tych smaków doświadczanych po urodzeniu. Innymi słowy, wystawianie płodu na mniej „lubiane” smaki, takie jak jarmuż, może oznaczać, że przyzwyczai się do tych smaków w macicy.

„Następnym krokiem jest zbadanie, czy płody wykazują mniej „negatywnych” reakcji na te smaki z biegiem czasu, co skutkuje większą akceptacją tych smaków, gdy dzieci po raz pierwszy smakują je poza macicą”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science