Powód, dla którego niektórzy ludzie nie odzyskują węchu po COVID-19, jest związany z trwającym atakiem immunologicznym na komórki nerwu węchowego i związanym z tym spadkiem liczby tych komórek, raport zespołu naukowców kierowany przez Duke Health.
Odkrycie, opublikowane 21 grudnia w czasopiśmie Science Translational Medicine, zapewnia ważny wgląd w irytujący problem, który nęka miliony osób, które nie odzyskały w pełni węchu po COVID-19.
Koncentrując się na zapachu utraty, odkrycie rzuca również światło na możliwe przyczyny innych długotrwałych objawów COVID-19 – w tym uogólnionego zmęczenia, duszności i mgły mózgowej – które mogą być wyzwalane przez podobne mechanizmy biologiczne.
„Jednym z pierwszych objawów zwykle związanych z zakażeniem COVID-19 jest utrata węchu” – powiedział starszy autor Bradley Goldstein, doktor nauk medycznych, profesor nadzwyczajny na Wydziale Chirurgii Głowy i Szyi i Nauk Komunikacyjnych Duke’a. Zakład Neurobiologii.
„Na szczęście wiele osób, które mają zmieniony zmysł węchu podczas ostrej fazy infekcji wirusowej, odzyska węch w ciągu następnego do dwóch tygodni, ale niektórzy tego nie robią” – powiedział Goldstein. „Musimy lepiej zrozumieć, dlaczego ta podgrupa ludzi będzie miała uporczywą utratę zapachu przez miesiące lub lata po zarażeniu SARS-CoV2”.
W badaniu Goldstein i współpracownicy z Duke, Harvard i University of California-San Diego przeanalizowali próbki nabłonka węchowego pobrane z 24 biopsji, w tym dziewięciu pacjentów cierpiących na długotrwałą utratę węchu po COVID-19.
To podejście oparte na biopsji – wykorzystujące wyrafinowane analizy pojedynczych komórek we współpracy z dr Sandeep Datta, MD, Ph.D., z Uniwersytetu Harvarda – ujawniło powszechną infiltrację komórek T zaangażowanych w odpowiedź zapalną w nabłonku węchowym, tkance w nosie, gdzie znajdują się komórki nerwu węchowego. Ten wyjątkowy proces zapalny utrzymywał się pomimo braku wykrywalnych poziomów SARS-CoV-2.
Dodatkowo liczba neuronów czuciowych węchu została zmniejszona, prawdopodobnie z powodu uszkodzenia delikatnej tkanki w wyniku trwającego stanu zapalnego.
„Odkrycia są uderzające” – powiedział Goldstein. „To prawie przypomina rodzaj procesu autoimmunologicznego w nosie”.
Goldstein powiedział, że poznanie, które miejsca są uszkodzone i jakie typy komórek są zaangażowane, jest kluczowym krokiem w kierunku rozpoczęcia projektowania terapii. Powiedział, że naukowców zachęcił fakt, że neurony zachowują pewną zdolność do naprawy nawet po długotrwałym ataku odpornościowym.
„Mamy nadzieję, że modulowanie nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej lub procesów naprawczych w nosie tych pacjentów może pomóc przynajmniej częściowo przywrócić zmysł węchu” – powiedział Goldstein, zauważając, że prace te są obecnie prowadzone w jego laboratorium.
Powiedział, że wyniki tego badania mogą również stanowić podstawę do dalszych badań nad innymi długo trwającymi objawami COVID-19, które mogą podlegać podobnym procesom zapalnym.
Oprócz Goldsteina i Datty autorami badania są John B. Finlay, David H. Brann, Ralph Abi-Hachem, David W. Jang, Allison D. Oliva, Tiffany Ko, Rupali Gupta, Sebastian A. Wellford, E. Ashley Moseman , Sophie S. Jang, Carol H. Yan, Hiroaki Matusnami i Tatsuya Tsukahara.
Badanie otrzymało wsparcie finansowe od National Institutes of Health (DC018371, DC016859, AG074324, DC019956) oraz Duke Department of Head and Neck Surgery & Communication Sciences.