Można osiągnąć 50% redukcję emisji do 2030 roku.  Oto jak

Można osiągnąć 50% redukcję emisji do 2030 roku. Oto jak

Stany Zjednoczone wyznaczyły sobie ambitny cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) o co najmniej 50% do 2030 r. Czy jesteśmy na dobrej drodze do sukcesu?

Nowe badanie przeprowadzone przez zespół naukowców i analityków politycznych z całego kraju sugeruje, że istnieje wiele dróg do osiągnięcia tego celu – ale trzeba będzie natychmiast podjąć duże zobowiązania.

„To badanie powinno zapewnić decydentom i innym zainteresowanym stronom energetycznym pewien poziom komfortu, pokazując, że wszyscy w tej dziedzinie wskazują ten sam kierunek. Argumenty za czystą energią są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a nasze badanie pokazuje, że cel emisji do 2030 r. może zostać osiągnięte” – powiedział Nikit Abhyankar, jeden z autorów badania i naukowiec z Departamentu Rynków i Polityki Energii Elektrycznej w Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab). Zauważa, że ​​najpilniejszymi działaniami będą podwojenie ilości energii odnawialnej budowanej każdego roku i przejście głównie na pojazdy elektryczne w ciągu najbliższej dekady.

„Dzięki odpowiedniej polityce i infrastrukturze możemy zmniejszyć nasze emisje, jednocześnie oszczędzając amerykańskim konsumentom miliardy dolarów i generując nowe miejsca pracy” – powiedział.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 50% do 2030 r. postawiłaby Stany Zjednoczone na ścieżce ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, twierdzą naukowcy docelowi, aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego.

Badanie, opublikowane w Science, konsoliduje wyniki sześciu niedawno opublikowanych modeli techniczno-ekonomicznych, które szczegółowo symulują działanie amerykańskiego systemu energetycznego. Według autorów poszczególne modele są zgodne co do czterech głównych punktów:

Większość krajowych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z wytwarzania energii i transportu, więc aby zmniejszyć ogólną emisję o 50%, sieć energetyczna musi być zasilana w 80% czystą energią (w porównaniu z dzisiejszymi 40%), a większość pojazdów sprzedawanych przez 2030 musi być elektryczny. Inne ważne źródła redukcji emisji gazów cieplarnianych to elektryfikacja budynków i przemysłu. Podstawową barierą dla zwiększonego wykorzystania energii alternatywnej nie będą koszty, ale wprowadzenie nowych polityk. Aby odnieść sukces, konieczna będzie skoordynowana reakcja polityczna między stanami a rządem federalnym. Dzięki postępowi w technologii wiatrowej, słonecznej i magazynowania energii zasilanie sieci elektrycznej odnawialnymi źródłami energii nie będzie droższe; a pojazdy elektryczne mogą zaoszczędzić każdemu gospodarstwu domowemu do 1000 USD rocznie w postaci korzyści netto. Przejście na czystą energię zmniejszyłoby zanieczyszczenie powietrza, zapobiegłoby nawet 200 000 przedwczesnych zgonów i pozwoliło uniknąć kosztów środowiskowych i zdrowotnych do roku 2050 o wartości 800 miliardów dolarów. zanieczyszczenia pojazdów, elektrowni i przemysłu.

„Nasze badanie dostarcza pierwszej szczegółowej mapy drogowej dotyczącej tego, w jaki sposób Stany Zjednoczone mogą osiągnąć cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 50% do 2030 r.” – powiedział główny autor John Bistline, kierownik programu w Energy Systems and Climate Analysis Group w Electric Power Research Institute . „Będzie to wymagało potrojenia tempa historycznych redukcji emisji dwutlenku węgla, ambitnego, ale osiągalnego celu, jeśli interesariusze będą współpracować we wszystkich sektorach. Porównując wyniki w sześciu niezależnych modelach, zapewniamy większą pewność co do polityk i wdrażania technologii niezbędnych do osiągnięcia krótkoterminowych celów klimatycznych , kładąc podwaliny pod przystępną cenowo, niezawodną i sprawiedliwą przyszłość zerową netto”.

Według Abhyankara, który kierował rozwojem jednego z sześciu modeli: „Do 2030 r. wiatr, energia słoneczna w połączeniu z magazynowaniem energii mogą zapewnić większość 80% czystej energii elektrycznej. Odkrycia pokazują również, że generowanie pozostałych 20% sieci moc nie będzie wymagała tworzenia nowych generatorów na paliwa kopalne”. Zauważył, że istniejące elektrownie gazowe, używane rzadko i połączone z magazynowaniem energii, energią wodną i energią jądrową, są wystarczające do zaspokojenia zapotrzebowania w okresach wyjątkowo niskiej produkcji energii odnawialnej lub wyjątkowo wysokiego zapotrzebowania na energię elektryczną. „A jeśli wdrożona zostanie właściwa polityka, elektrownie węglowe i gazowe w kraju, które obecnie dostarczają większość krajowej energii elektrycznej, odzyskałyby początkową inwestycję, unikając w ten sposób ryzyka niepełnego zwrotu kosztów dla inwestorów”.

„Od czasu ogłoszenia narodowego zobowiązania do redukcji emisji na konferencji klimatycznej ONZ w 2021 r. Stany Zjednoczone podjęły kroki we właściwym kierunku” – powiedział Abhyankar. „Ale jeszcze wiele musi się wydarzyć. Mamy nadzieję, że to badanie da pewien poziom planu tego, jak można to zrobić”.

Inne modele wykorzystane w tym badaniu zostały opracowane przez Electric Power Research Institute, Environmental Defense Fund, National Resources Defense Council oraz MIT Joint Programme on the Science and Policy of Global Change.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez DOE/Lawrence Berkeley National Laboratory. Oryginał napisany przez Aliyah Kovner. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science