MIND i diety śródziemnomorskie związane z mniejszą liczbą blaszek i splotów Alzheimera

MIND i diety śródziemnomorskie związane z mniejszą liczbą blaszek i splotów Alzheimera

Ludzie, którzy jedzą dietę bogatą w zielone warzywa liściaste, a także inne warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, oliwę z oliwek, fasolę, orzechy i ryby, mogą mieć mniej płytek amyloidowych i splotów tau w mózgu – oznaki choroby Alzheimera – niż ludzie, którzy nie spożywaj takich diet, zgodnie z badaniem opublikowanym 8 marca 2023 r. w internetowym wydaniu Neurology®, czasopisma medycznego Amerykańskiej Akademii Neurologii.

W badaniu zbadano, jak dokładnie ludzie przestrzegali diety MIND i diety śródziemnomorskiej. Chociaż dieta śródziemnomorska zaleca warzywa, owoce i trzy lub więcej porcji ryb tygodniowo, podczas gdy dieta MIND traktuje priorytetowo zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i kapusta włoska, a także inne warzywa. Dieta MIND również stawia jagody nad innymi owocami i zaleca jedną lub więcej porcji ryb tygodniowo. Zarówno dieta MIND, jak i dieta śródziemnomorska zalecają spożywanie niewielkich ilości wina.

Chociaż to badanie pokazuje związek regularnego spożywania tych diet z mniejszą liczbą płytek i splątków choroby Alzheimera, nie ustala związku przyczynowo-skutkowego.

„Te wyniki są ekscytujące – poprawa diety ludzi tylko w jednym obszarze – na przykład spożywanie więcej niż sześciu porcji zielonych warzyw liściastych tygodniowo lub rezygnacja ze smażonych potraw – wiązała się z mniejszą liczbą płytek amyloidowych w mózgu, podobnie jak w przypadku około cztery lata młodsza” – powiedział autor badania, dr Puja Agarwal z RUSH University w Chicago. „Chociaż nasze badania nie dowodzą, że zdrowa dieta spowodowała mniej złogów blaszek amyloidowych w mózgu, znanych również jako wskaźnik choroby Alzheimera, wiemy, że istnieje związek, a przestrzeganie diety MIND i śródziemnomorskiej może być jednym ze sposobów, w jaki ludzie mogą poprawić zdrowie mózgu i chronić funkcje poznawcze w miarę starzenia się”.

W badaniu wzięło udział 581 osób, których średnia wieku w momencie oceny diety wynosiła 84 lata, które zgodziły się oddać swój mózg w chwili śmierci, aby przyspieszyć badania nad demencją. Uczestnicy wypełniali coroczne kwestionariusze, pytając, ile zjedli produktów żywnościowych w różnych kategoriach.

Uczestnicy umierali średnio siedem lat po rozpoczęciu badania. Tuż przed śmiercią u 39% uczestników zdiagnozowano demencję. Podczas badania po śmierci 66% spełniało kryteria choroby Alzheimera.

Podczas autopsji naukowcy zbadali mózgi uczestników, aby określić ilość blaszek amyloidowych i splotów tau. Oba znajdują się w mózgach osób z chorobą Alzheimera, ale można je również znaleźć w mózgach osób starszych z normalnymi funkcjami poznawczymi. Następnie naukowcy spojrzeli wstecz na kwestionariusze żywieniowe zebrane podczas obserwacji i ocenili jakość diety każdej osoby.

W przypadku diety śródziemnomorskiej istniało 11 kategorii żywności. Uczestnicy otrzymywali ocenę od zera do 55, z wyższymi wynikami, jeśli przestrzegali diety w następujących kategoriach: zboża pełnoziarniste, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, oliwa z oliwek, ryby i ziemniaki. Otrzymali niższe oceny, jeśli jedli czerwone mięso, drób i pełnotłusty nabiał.

W przypadku diety MIND istniało 15 kategorii. Uczestnikom przyznano ocenę od 0 do 15, po jednym punkcie za 10 grup żywności zdrowej dla mózgu, w tym zielone warzywa liściaste, inne warzywa, orzechy, jagody, fasolę, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, oliwę z oliwek i wino. Stracili punkt, jeśli jedli więcej niż zalecano w pięciu niezdrowych grupach żywności, w tym czerwone mięso, masło i margarynę, ser, ciastka i słodycze oraz smażone i fast foody.

Następnie naukowcy podzielili uczestników na trzy grupy dla każdej diety i porównali osoby z najwyższych grup z tymi z najniższych grup. W przypadku diety śródziemnomorskiej osoby z najwyższej grupy miały średni wynik 35, podczas gdy osoby z najniższej grupy miały średni wynik 26. W przypadku diety MIND najwyższa grupa miała średni wynik 9, podczas gdy najniższa grupa miała średni wynik wynik 6.

Po dostosowaniu do wieku w chwili śmierci, płci, wykształcenia, całkowitego spożycia kalorii i tego, czy ludzie mają gen powiązany z większym ryzykiem choroby Alzheimera, naukowcy odkryli, że osoby, które uzyskały najwyższe wyniki w przestrzeganiu diety śródziemnomorskiej, miały średnią ilość płytki nazębnej i splątków w mózgu podobnie jak bycie 18 lat młodszym od osób, które uzyskały najniższe wyniki. Naukowcy odkryli również, że osoby, które uzyskały najwyższe wyniki za przestrzeganie diety MIND, miały średnie ilości płytki nazębnej i splątania podobne do tych, które były o 12 lat młodsze niż osoby, które uzyskały najniższe wyniki.

Wynik diety MIND wyższy o jeden punkt odpowiadał typowej ilości płytki nazębnej uczestników, którzy byli o 4,25 roku młodsi.

Przyglądając się pojedynczym składnikom diety, naukowcy odkryli, że ludzie, którzy spożywali najwięcej zielonych warzyw liściastych lub siedem lub więcej porcji tygodniowo, mieli w mózgach ilość blaszek miażdżycowych odpowiadającą temu, że byli prawie 19 lat młodsi niż ludzie, którzy jedli najmniej, z jednym lub mniej porcji tygodniowo.

„Nasze odkrycie, że spożywanie większej ilości zielonych warzyw liściastych samo w sobie wiąże się z mniejszą liczbą objawów choroby Alzheimera w mózgu, jest wystarczająco intrygujące, aby ludzie rozważyli dodanie większej ilości tych warzyw do swojej diety” – powiedział Agarwal. „Potrzebne są przyszłe badania, aby potwierdzić nasze ustalenia”.

Ograniczeniem badania było to, że uczestnicy byli w większości biali, nie-Latynosami i starsi, więc wyników nie można uogólniać na inne populacje.

Badanie zostało sfinansowane przez National Institutes of Health.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science