Matki i dzieci obchodzą urodziny w tym samym miesiącu częściej, niż mogłoby się wydawać – i oto dlaczego

Matki i dzieci obchodzą urodziny w tym samym miesiącu częściej, niż mogłoby się wydawać – i oto dlaczego

Czy obchodzisz urodziny w tym samym miesiącu co Twoja mama? Jeśli tak, nie jesteś sam. Zjawisko to występuje częściej, niż oczekiwano – wykazało nowe badanie milionów rodzin.

Rodzeństwo również zwykle podaje sobie miesiąc urodzenia, podobnie jak dzieci i ojcowie, jak pokazuje analiza danych z 12 lat, podczas gdy rodzice również rodzą się w tym samym miesiącu częściej, niż można by przewidywać.

Poprzednie badania wykazały, że pora urodzenia kobiety w jakiś sposób wpływa na poród ich dzieci. Jednak badanie to, opublikowane dzisiaj w recenzowanym czasopiśmie Population Studies, jako pierwsze pokazuje, że kobiety częściej rodzą dzieci w tym samym miesiącu, w którym się urodziły.

Naukowcy z Hiszpanii i USA przeanalizowali oficjalne dane dotyczące ponad 10 milionów urodzeń. Obejrzeli wszystkie porody w Hiszpanii w latach 1980–1983 i 2016–2019 oraz wszystkie porody we Francji w latach 2000–2003 i 2010–2013.

W aktach podawany był miesiąc urodzenia dziecka, a także miesiąc urodzenia jego rodziców i najbliższego im wiekiem rodzeństwa.

Porody w danym kraju zazwyczaj przebiegają według określonego schematu: w określonych porach roku rodzi się więcej dzieci niż w innych. W literaturze akademickiej zjawisko to nazywa się sezonowością urodzeń.

Kiedy jednak badacze podzielili dane dotyczące urodzeń na grupy w oparciu o miesiąc urodzenia matek, okazało się, że porody nie przebiegały według oczekiwanego wzorca.

Zamiast tego nastąpił gwałtowny wzrost liczby urodzeń w styczniu wśród matek urodzonych w styczniu, gwałtowny wzrost liczby dzieci w lutym u matek urodzonych w lutym i tak dalej.

Ogółem odnotowano o 4,6% więcej urodzeń, w których matka i dziecko urodziły się w tym samym miesiącu urodzenia, niż można by się spodziewać.

Dotyczyło to obu krajów i wszystkich czterech badanych okresów.

Podobnie było w przypadku rodzeństwa (urodzonych było o 12,1% więcej niż oczekiwano, gdy rodzeństwo sąsiadujące urodziło się w tym samym miesiącu urodzenia), rodziców mających ten sam miesiąc urodzenia (więcej urodzeń o 4,4%) oraz gdy dziecko urodziło się w tym samym miesiącu urodzenia jak ich ojciec (2% więcej urodzeń).

Druga, mniej szczegółowa analiza wszystkich urodzeń w Hiszpanii w latach 1980–2019 i wszystkich urodzeń we Francji w latach 2000–2019 potwierdziła ten wynik.

Zjawisko to prawdopodobnie ma swoje korzenie w krewnych o podobnych cechach społeczno-demograficznych: wiadomo, że osoby o podobnym pochodzeniu łączą się w pary i częściej rodzą w określonych porach roku, twierdzą badacze, dr Adela Recio Alcaide z Uniwersytetu im. Alcalá w Hiszpanii i profesor Luisa N. Borrell z City University of New York w Stanach Zjednoczonych.

Na przykład w Hiszpanii kobieta z wyższym wykształceniem częściej rodzi na wiosnę niż kobieta bez wyższego wykształcenia. Jeśli ma córkę, oprócz tego, że jest bardziej prawdopodobne, że urodzi się na wiosnę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że córka ta będzie miała wyższe wykształcenie, ponieważ ma je jej matka. A zatem, gdy ta córka urodzi dzieci, będzie większe prawdopodobieństwo, że urodzi je również na wiosnę.

Oznacza to, że ta córka będzie miała większe szanse na urodzenie dzieci w tym samym sezonie, w którym się urodziła, ponieważ zachowała cechy socjodemograficzne swojej rodziny – w szczególności wyższe wykształcenie – które zwiększają prawdopodobieństwo urodzenia dziecka w określonym czasie. wiosna – i w efekcie pora – a nawet miesiąc – urodzenia przechodzi pomiędzy pokoleniami.

Czynniki wpływające na biologię płodności, takie jak dostępność pożywienia i ekspozycja na światło słoneczne, mogą również różnić się w zależności od pochodzenia danej osoby.

„Co może powodować większe prawdopodobieństwo urodzenia się członków rodziny w tym samym sezonie? Potencjalne wyjaśnienia wydają się być zarówno społeczne, jak i biologiczne” – stwierdza dr Adela Recio Alcaide, epidemiolog z Uniwersytetu w Alcala.

„Wydaje się, że nadmiar dzieci z ojcem i matką urodzonymi w tym samym miesiącu wynika z przyczyn społecznych lub behawioralnych występujących przed poczęciem, związanych z wyborem partnera urodzonego w tym samym miesiącu, co zaobserwowaliśmy ten nadmiar w statystykach małżeństw , przy czym istnieje większe prawdopodobieństwo, że małżonkowie łączą się w pary z osobą pochodzącą z tego samego miesiąca.

„To” – dodaje współautorka, profesor Luisa Borrell z The City University of New York – „może nie być zaskakujące, biorąc pod uwagę, że takie rzeczy jak partnerstwa zwykle tworzą ludzie o podobnych cechach społeczno-demograficznych”.

„Co więcej, czynniki biologiczne, o których wiadomo, że wpływają na sezonowość porodów – takie jak ekspozycja na fotoperiod, temperatura, wilgotność i dostępność pożywienia – zależą również od cech społeczno-demograficznych, ponieważ różne grupy społeczne są narażone na te czynniki biologiczne w różnym stopniu – mówi profesor Borrell, epidemiolog społeczny na Wydziale Epidemiologii i Biostatystyki Uniwersytetu Miejskiego w Wyższej Szkole Zdrowia Publicznego i Polityki Zdrowotnej.

Do mocnych stron badania należy duża liczba urodzeń uwzględnionych w analizie oraz uwzględnienie danych z różnych dekad i różnych krajów. Jednakże jednym ograniczeniem jest to, że w analizie założono „niezależność wyników, ale może tak nie być, w związku z czym zależność wyników w rodzinach mogła mieć wpływ na ustalenia”. Aby to skorygować, zespół powtórzył swoje analizy, aby uwzględnić zależność wyników w rodzinach i wyniki były bardzo podobne do przedstawionych.

Chociaż jest to nowe odkrycie, potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić i pogłębić wyniki oraz ich implikacje.

Podsumowując, autorzy podkreślają znaczenie uwzględnienia związku między cechami rodziny a miesiącem urodzenia we wszelkich przyszłych badaniach nad wpływem miesiąca urodzenia dziecka na jego zdrowie, wyniki w nauce i inne wyniki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science