Lasy wodorostów pacyficznych są znacznie starsze, niż sądziliśmy

Lasy wodorostów pacyficznych są znacznie starsze, niż sądziliśmy

Unikalne podwodne lasy wodorostów rosnące wzdłuż wybrzeża Pacyfiku wspierają zróżnicowany ekosystem, który, jak sądzono, ewoluował wraz z wodorostami w ciągu ostatnich 14 milionów lat.

Jednak nowe badania pokazują, że wodorosty rozkwitły u północno-zachodniego wybrzeża ponad 32 miliony lat temu, na długo przed pojawieniem się współczesnych grup ssaków morskich, jeżowców, ptaków i małży, które dziś zamieszkują lasy.

Znacznie starszy wiek przybrzeżnych lasów wodorostów, które dziś stanowią bogaty ekosystem, w którym żyją wydry, lwy morskie, foki oraz wiele ptaków, ryb i skorupiaków, oznacza, że ​​prawdopodobnie były one głównym źródłem pożywienia dla starożytnego, obecnie wymarłego ssaka zwany desmostylianem. Uważa się, że pasący się hipopotam jest spokrewniony z dzisiejszymi krowami morskimi, manatami i ich lądowymi krewnymi, słoniami.

„Ludzie początkowo mówili: „Nie sądzimy, aby wodorosty istniały wcześniej niż 14 milionów lat temu, ponieważ organizmów związanych ze współczesnym lasem wodorostów jeszcze tam nie było” – powiedziała paleobotanik Cindy Looy, profesor biologii integracyjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim , Berkeley. „Teraz pokażemy, że wodorosty tam były, tyle tylko, że nie było tam wszystkich organizmów, które, jak można się spodziewać, były z nimi powiązane. Co nie jest takie dziwne, ponieważ najpierw potrzebujesz fundamentu dla całego systemu, zanim wszystko inne będzie mogło się pojawić.

Dowody na większą starożytność lasów wodorostów, opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, pochodzą z nowo odkrytych skamieniałości uchwytu wodorostów – przypominającej korzenie części wodorostów, która zakotwicza je w skałach lub skałach. związane organizmy na dnie morskim. Trzon lub łodyga mocuje się do uchwytu i podtrzymuje ostrza, które zazwyczaj unoszą się w wodzie dzięki pęcherzom powietrznym.

Kolega Looya, Steffen Kiel, datował te skamieniałe twierdze, w których nadal chwyta się małże oraz owija pąkle i ślimaki, na 32,1 miliona lat temu, w środku ery kenozoicznej, która trwa od 66 milionów lat temu do chwili obecnej. Najstarsza znana wcześniej skamielina wodorostów, składająca się z jednego pęcherza powietrznego i ostrza podobnego do dzisiejszego wodorostu byczego, pochodzi sprzed 14 milionów lat i znajduje się w zbiorach Muzeum Paleontologii Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCMP).

„Nasze ostoje dostarczają dobrych dowodów na to, że wodorosty są źródłem pożywienia dla enigmatycznej grupy ssaków morskich, desmostyliów” – powiedział Kiel, główny autor artykułu i starszy kustosz w Szwedzkim Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie. „To jedyny rząd ssaków kenozoicznych, który faktycznie wyginął w okresie kenozoiku. Od dawna sugerowano, że wodorosty są źródłem pożywienia dla ssaków morskich wielkości hipopotama, ale brakowało faktycznych dowodów. Nasze ustalenia wskazują, że wodorosty są prawdopodobnym kandydatem. “

Według Kiela i Looya, głównego autora artykułu i kuratora paleobotaniki UCMP, te wczesne lasy wodorostów prawdopodobnie nie były tak złożone jak lasy, które wyewoluowały około 14 milionów lat temu. Skamieniałości z późnego kenozoiku wzdłuż wybrzeża Pacyfiku wskazują na dużą liczebność małży – małży, ostryg i małży – ptaków i ssaków morskich, w tym syren spokrewnionych z manatami i wymarłych, przypominających niedźwiedzie poprzedników wydry morskiej, zwanej Kolponomos. Takiej różnorodności nie stwierdzono w zapisie kopalnym sprzed 32 milionów lat.

„Kolejną konsekwencją jest to, że zapis kopalny po raz kolejny pokazał, że ewolucja życia – w tym przypadku lasów wodorostów – była bardziej złożona, niż oszacowano na podstawie samych danych biologicznych” – stwierdził Kiel. „Zapis kopalny pokazuje, że w lasach wodorostów pojawiło się i zniknęło wiele zwierząt w ciągu ostatnich 32 milionów lat, a ekosystemy leśne, które znamy dzisiaj, wyewoluowały dopiero w ciągu ostatnich kilku milionów lat”.

Wartość amatorów łowiectwa kopalnego

Skamieniałości odkrył James Goedert, kolekcjoner skamieniałości amator, który w przeszłości współpracował z Kilonią. Kiedy Goedert rozbił cztery kamienne guzki, które znalazł wzdłuż plaży w pobliżu Jansen Creek na półwyspie Olympic w Waszyngtonie, zobaczył coś, co wyglądało jak ostoje wodorostów i innych makroalg pospolitych obecnie wzdłuż wybrzeża.

Kiel, który specjalizuje się w ewolucji bezkręgowców, zgodził się z tym, a następnie datował skały na podstawie stosunku izotopów strontu. Przeanalizował także poziom izotopów tlenu w muszlach małży, aby ustalić, że twierdze żyły w nieco cieplejszej wodzie niż obecnie, w górnym zakresie temperatur występujących we współczesnych lasach wodorostów.

Looy skontaktował się ze współautorką Dulą Parkinson, pracownikiem naukowym Advanced Light Source w Lawrence Berkeley National Laboratory, z prośbą o pomoc w uzyskaniu trójwymiarowego skanu rentgenowskiego jednej z trwałych skamieniałości za pomocą mikroskopii tomograficznej promieniowania rentgenowskiego synchrotronowego (SRXTM). . Kiedy przeglądała szczegółowe przekroje rentgenowskie skamieniałości, była zdumiona, widząc pąkle, ślimaki, małże i maleńkie jednokomórkowe otwornice ukryte w twierdzy, a także małże, na których siedziały.

Looy zauważył jednak, że różnorodność bezkręgowców występujących w skamieniałej twierdzy liczącej 32 miliony lat nie była tak duża, jak można ją znaleźć obecnie w twierdzy wodorostów.

„Miejsca na pewno nie są tak bogate, jak byłyby, gdyby teraz udać się do ekosystemu wodorostów” – powiedział Looy. „Różnicowanie organizmów żyjących w tych ekosystemach jeszcze się nie rozpoczęło”.

Kiel i Looy planują dalsze badania skamieniałości, aby zobaczyć, co odkryją na temat ewolucji ekosystemu wodorostów na północnym Pacyfiku i jaki ma to związek ze zmianami w systemie ocean-klimat.

Innymi współautorami artykułu są Rosemary Romero, specjalistka od alg, która uzyskała stopień doktora. ukończył studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 2018 r., a obecnie jest naukowcem zajmującym się środowiskiem w Kalifornijskim Departamencie Ryb i Dzikiej Przyrody; paleobotanik Michael Krings z Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium, Niemcy; oraz były student Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Tony Huynh. Goedert jest pracownikiem naukowym w Burke Museum of Natural History and Culture na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science