Kiedy zderzają się światy: badanie kraterów uderzeniowych w celu odkrycia tajemnic Układu Słonecznego

Kiedy zderzają się światy: badanie kraterów uderzeniowych w celu odkrycia tajemnic Układu Słonecznego

Podczas gdy dla ludzi stałymi mogą być śmierć i podatki, dla planet stałymi są grawitacja i kolizje.

Brandon Johnson bada te ostatnie, wykorzystując informacje o zderzeniach, aby zrozumieć historię i skład planet, księżyców, asteroid i meteorytów w całym Układzie Słonecznym.

„Kreter uderzeniowy to najbardziej wszechobecny proces powierzchniowy kształtujący ciała planetarne” – powiedział Johnson. „Kratery znajdują się na prawie każdym ciele stałym, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Są głównym motorem zmian w ciałach planetarnych. Kierują ewolucją skorupy planetarnej. Wszystkie planety i asteroidy zostały zbudowane z serii uderzeń. pomóż nam określić skład i strukturę planet.”

Jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Ziemi, Atmosfery i Planetarnej w College of Science Uniwersytetu Purdue, Johnson badał prawie każde większe ciało planetarne w Układzie Słonecznym. A skala czasowa jego badań waha się od stosunkowo niedawnych uderzeń do prawie początku samego Układu Słonecznego.

Zbieranie wskazówek na temat kolizji pomaga Johnsonowi zrekonstruować środowisko, w którym doszło do kolizji, oferując głęboki wgląd w to, jak i kiedy powstały ciała. Jego badania pomagają ludziom badać ciała planetarne w Układzie Słonecznym tylko za pomocą fizyki, matematyki i komputera. Misje kosmiczne i analizy laboratoryjne zapewniają stały dopływ nowych danych i pytań do pracy.

„Większość meteorytów zawiera chondrule – małe, wcześniej stopione cząstki” – powiedział Johnson. „Zasadniczo, badając formowanie się chondruli przez uderzenia, możemy lepiej zrozumieć, co się działo w powstającym Układzie Słonecznym. Na przykład na podstawie jednego uderzenia byliśmy w stanie ustalić, że Jowisz uformował się już około 5 milionów lat później pierwsza bryła Układu Słonecznego, zmieniająca oś czasu naszego zrozumienia Układu Słonecznego”.

Johnson i jego personel laboratoryjny włączają znane czynniki dotyczące składu i fizyki ciał planetarnych do złożonych modeli komputerowych, przeprowadzając modele przez szereg warunków i porównując wyniki z zaobserwowanymi zjawiskami. Analiza ruchów i kolizji może zapewnić wgląd w skład asteroid i meteorytów, pomagając naukowcom zrozumieć, w jaki sposób pierwiastki takie jak woda i metal są rozmieszczane w Układzie Słonecznym. Badając kratery uderzeniowe i baseny w miejscach takich jak Pluton, Wenus i lodowe księżyce oraz mechanikę innych procesów zachodzących na Europie i asteroidach, takich jak Psyche, jego zespół może lepiej zrozumieć ich wnętrza; czy mają na przykład stopione rdzenie i tektonikę płyt, czy też mają płynne oceany.

Jego praca dotyczy nie tylko Układu Słonecznego. Bada również uderzenia bliżej domu, w tym na Księżycu Ziemi i uderzenia naziemne, które mogły mieć wpływ na ewolucję skorupy ziemskiej, atmosfery i biosfery.

Kalkulator wpływu online opracowany przez nieżyjącego już Jaya Melosha, mentora Johnsona i byłego wybitnego profesora nauk o Ziemi, Atmosferze i Planetarnej, pozwala każdemu zbadać wpływ różnych skał na Ziemię. Johnson i jego zespół przebudowują narzędzie dla nowej generacji studentów planetarnych.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet Purdue. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science