Jak pokazują modelki, prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych jesiennych pożarów wzrosło o 40 procent

Jak pokazują modelki, prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych jesiennych pożarów wzrosło o 40 procent

Nowe modele komputerowe pokazują, że prawdopodobieństwo gorącej, suchej i wietrznej jesiennej pogody, która może przygotować grunt pod poważne pożary w Kalifornii i zachodnim Oregonie, wzrosło o 40% z powodu spowodowanych przez człowieka zmian klimatycznych.

Badanie prowadzone przez Linnię Hawkins z Oregon State, które obejmowało lata 2017 i 2018, dotyczyło roli, jaką zmiana klimatu mogła odegrać w ekstremalnych warunkach pogodowych związanych z pożarami, które towarzyszyły niedawnym dużym pożarom we wrześniu, październiku i listopadzie w tych stanach.

W ramach współpracy, w której uczestniczył David Rupp z Oregon Climate Change Research Institute, zbadano warunki pogodowe podczas dużych pożarów wywołanych silnymi wiatrami przybrzeżnymi, takimi jak wiatry Santa Ana i Diablo w Kalifornii oraz wiatr wschodni z zachodniego Oregonu.

Modelowanie wykazało, że wpływ człowieka na klimat faktycznie zmniejszył częstotliwość tych wiatrów w ciągu dwóch badanych lat. Jednak wyższe temperatury i bardziej suche paliwa oznaczają, że cztery badane obszary były jednak znacznie bardziej narażone na ekstremalne jesienne pożary niż bez powodowanego przez człowieka wzrostu ilości aerozoli atmosferycznych i dwutlenku węgla.

„W ciągu ostatnich kilku lat Kalifornia i zachodni Oregon doświadczyły największych i najbardziej niszczycielskich pożarów, jakie kiedykolwiek odnotowano” – powiedział Hawkins, badacz z tytułem doktora w OSU College of Forestry. „Gwałtowny i rozległy wzrost wielu pożarów był napędzany przez silne, suche, jesienne wiatry z przybrzeżnych zboczy, wiejące przez paliwa, które bardzo wyschły w lecie i pozostały takie do jesieni”.

W ramach tych badań naukowcy skupili się na warunkach podobnych do tych obserwowanych podczas niedawnych katastrofalnych pożarów, w tym pożarów w Wine Country w Północnej Kalifornii w październiku 2017 r., Camp Fire w listopadzie 2018 r. i pożarach North Complex Glass we wrześniu 2020 r.; Woolsey Fire w południowej Kalifornii w listopadzie 2018 r.; i zachodni Oregon Lionshead Fire we wrześniu 2020 r.

„Antropogeniczne zmiany klimatyczne zwiększyły prawdopodobieństwo wyjątkowo gorącej, suchej i wietrznej pogody jesienią, ale niekoniecznie zwiększyły prawdopodobieństwo pożaru, ani też te pożary nie wystąpiły z powodu zmian klimatycznych” – powiedział Hawkins. „Ale te pożary dostarczyły nam archetypów ekstremalnych jesiennych pożarów napędzanych wiatrem przybrzeżnym”.

Aby wymodelować klimat bez działalności człowieka, naukowcy ustalili stężenie CO2 i aerozolu w atmosferze na poziom z połowy XIX wieku. Przeprowadzili tysiące symulacji z obecnymi stężeniami CO2 i aerozolu oraz tysiące kolejnych symulacji ze stężeniami CO2 i aerozolu ustawionymi na poziom sprzed epoki przemysłowej.

Naukowcy porównali następnie prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych związanych z jesiennym pożarem – zdefiniowanych jako warunki, które bez wpływu człowieka wystąpiłyby raz na 20 lat – między dwoma zespołami symulacji.

„Odkryliśmy, że gdy uwzględniono CO2 i aerozole pochodzące z działalności człowieka, prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych warunków było o 40% wyższe w tych obszarach Kalifornii i Oregonu, gdzie miały miejsce ostatnie jesienne pożary” – powiedział Hawkins. „Skok był spowodowany głównie wzrostem temperatury i suchością paliwa, a nie wzrostem prędkości wiatru. W rzeczywistości odkryliśmy, że antropogeniczne zmiany klimatu nieznacznie zmniejszyły częstotliwość silnych, suchych wiatrów przybrzeżnych”.

Hawkins podkreśla, że ​​40-procentowy wzrost prawdopodobieństwa jest średnią dla zachodnich Stanów Zjednoczonych oraz że wzrost jest mniejszy lub większy w określonych regionach. Podkreśla również, że w badaniu tym zbadano ekstremalne warunki pogodowe związane z pożarem w przeciwieństwie do warunków przeciętnych i tylko w jednej porze roku.

„Nasze badania pokazują, że antropogeniczne zmiany klimatyczne już zwiększyły prawdopodobieństwo wystąpienia jesiennych, spowodowanych wiatrem, ekstremalnych warunków pogodowych związanych z pożarami na Zachodzie” – powiedziała. „Wraz z czynnikami nieklimatycznymi, takimi jak akumulacja biomasy i coraz większą liczbą ludzi żyjących w dzikich obszarach miejskich na terenach podatnych na pożary, oznacza to, że ogólne ryzyko pożaru wzrasta. starania.”

Badania te wspierały National Science Foundation oraz National Oceanic and Atmospheric Administration. Wyniki zostały opublikowane w Geophysical Research Letters.

W badaniu wzięli również udział Sihan Li z Uniwersytetu Oksfordzkiego i John Abatzoglou z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Merced.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet Stanowy w Oregonie. Oryginał napisany przez Steve’a Lundeberga. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science