Globalna fala upałów 2023 r.: lipiec przyniósł najgorętsze trzy tygodnie zaobserwowane do tej pory

Globalna fala upałów 2023 r.: lipiec przyniósł najgorętsze trzy tygodnie zaobserwowane do tej pory

Pierwsze trzy tygodnie lipca 2023 r. były jak dotąd najcieplejszym trzytygodniowym okresem na świecie. W miesiącach letnich 2023 r. dwukrotnie więcej mieszkańców Niemiec było narażonych na codzienną temperaturę 35 stopni i wyższą niż średnia w latach 1980–1999. Wynika to jasno z badania opublikowanego niedawno przez Instytut Technologii w Karlsruhe (KIT). Naukowcy z Centrum Zarządzania Katastrofami i Technologii Redukcji Ryzyka (CEDIM) KIT podają, że narażenie europejskiej populacji na ciepło było najwyższe we Włoszech.

Latem 2023 r. w różnych regionach półkuli północnej wystąpiło częściowo jednocześnie kilka okresów upałów o różnej długości i intensywności. W swoim „Untersuchung der globalen Hitzewelle im Jahr 2023” (badanie globalnej fali upałów w 2023 r.) badacze z grupy zadaniowej ds. analizy kryminalistycznej katastrof (FDA) należącej do CEDIM KIT przeanalizowali osiągnięte rekordowe temperatury i narażenie ludności na ciepło.

Temperatury powierzchni oceanu w czerwcu 2023 r. były tak wysokie, jak nigdy dotąd, odkąd zaczęto prowadzić pomiary

W niektórych regionach dotychczasowe rekordy temperatur zostały znacznie przekroczone, w innych odnotowano nowe rekordy dzienne lub miesięczne. W czerwcu 2023 r. średnie globalne temperatury powierzchni oceanów były tak wysokie, jak nigdy dotąd. Jeśli chodzi o powierzchnię Ziemi, łącznie z lądem, czerwiec 2023 r. był najcieplejszym czerwcem od 1850 r. W skali globalnej pierwsze trzy tygodnie lipca 2023 r. były najgorętszymi trzytygodniowymi okresami w historii. Rekord dzienny, globalna temperatura powierzchni wynosząca 17,08 stopnia Celsjusza, została osiągnięta 6 lipca, a tuż po nim uplasowały się 5 i 7 lipca, po 17,07 stopnia Celsjusza każdy. W lipcu 2023 r. w krajach śródziemnomorskich, w tym w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, osiągnięto ekstremalne temperatury i ustanowiono nowe rekordy krajowe – oficjalne potwierdzenie przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) wciąż nie zostało potwierdzone. Rekordowe temperatury zanotowały także USA, Kanada i Chiny.

„Aby w dłuższej perspektywie wystąpiła duża anomalia temperaturowa, wymagany jest długotrwały wzorzec przepływu o niezwykle dużej skali” – mówi dr Andreas Schäfer z grupy zadaniowej FDA w CEDIM. Rozkład ciśnienia w środkowej troposferze na wysokości około 5,5 km odgrywa ważną rolę, ponieważ wpływa na górny przepływ powietrza i związany z nim transport mas powietrza. „W lipcu 2023 r. w regionach dotkniętych wysokimi temperaturami panowały wyjątkowo utrzymujące się obszary wysokiego ciśnienia. Tutaj opadające masy powietrza znacząco przyczyniły się do ocieplenia i lokalnego rozwoju fali upałów” – mówi Schäfer.

Naukowcy zbadali także narażenie populacji na ciepło. W Niemczech około siedem milionów ludzi było codziennie narażonych na maksymalne temperatury wyższe niż 25 stopni Celsjusza. Było ich o około 40 procent więcej niż średnia liczba osób z lat 1980–1999. Liczba osób narażonych na codzienne działanie temperatur 35 stopni Celsjusza i wyższych wzrosła nawet dwukrotnie, do około 206 000. W porównaniu z poprzednimi dziesięcioleciami narażenie na ciepło w miesiącach letnich było również znacznie wyższe we Włoszech, Grecji, Hiszpanii, USA, Chinach i Indiach.

Włochy osiągnęły rekord upałów przekraczający 40 stopni Celsjusza

W Europie zdecydowanie największe upały doświadczyły Włochy. Tutaj zmierzono nowe rekordowe temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. Choć w latach 1980–1999 na działanie tak wysokich temperatur narażało się zaledwie 4000 osób dziennie, w 2023 r. liczba ta wzrosła do ponad 127 000. Aby przeciwdziałać negatywnemu wpływowi ekspozycji na ciepło na zdrowie człowieka, instytucje państwowe przyjęły plany działania i wdrożyły różne strategie adaptacyjne , w tym montaż studni publicznych i systemów dystrybutorów wody. W Niemczech tego typu systemy można spotkać głównie w aglomeracjach miejskich. (Lub)

Oryginalna publikacja (otwarty dostęp)

Andreas Schäfer, Bernhard Mühr, Florian Kaiser, Denise Böhnke, Susanna Mohr, Michael Kunz: Analiza globalnej fali upałów w 2023 roku. Raport nr 1. Grupa CEDIM ds. analizy kryminalistycznej katastrof (FDA), Instytut Technologii w Karlsruhe (KIT), 2023. DOI: 10.5445/IR/1000161235 https://publikationen.bibliothek.kit.edu/1000161235

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science