Wspólne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Uniwersytetu Hebrajskiego ujawniło najwcześniejsze dowody na udomowienie drzewa owocowego. Naukowcy przeanalizowali pozostałości węgla drzewnego z chalkolitu w Tel Zaf w dolinie Jordanu i ustalili, że pochodzą one z drzew oliwnych. Ponieważ oliwka nie rosła naturalnie w Dolinie Jordanu, oznacza to, że mieszkańcy celowo zasadzili ją około 7000 lat temu.
Przełomowe badanie było prowadzone przez dr Dafnę Langgut z Wydziału Archeologii i Kultur Bliskiego Wschodu im. Jacoba M. Alkowa oraz Muzeum Historii Naturalnej im. Steinhardta na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Pozostałości węgla drzewnego zostały znalezione w wykopaliskach archeologicznych kierowanych przez prof. Josefa Garfinkla z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports wydawcy Nature.
Dr Langgut: „Jestem kierownikiem Laboratorium Archaeobotaniki i Środowisk Starożytnych, które specjalizuje się w mikroskopowej identyfikacji szczątków roślin. Drzewa, nawet spalone na węgiel drzewny, można rozpoznać po ich budowie anatomicznej. Drewno było ‘plastikiem’ starożytnego świata. Był używany do budowy, do wyrobu narzędzi i mebli oraz jako źródło energii. Dlatego identyfikacja pozostałości drzew znalezionych na stanowiskach archeologicznych, takich jak węgiel drzewny z palenisk, jest kluczem do zrozumienia, jakie rodzaje drzew rosły w środowisku naturalnym w tamtym czasie i gdy ludzie zaczęli uprawiać drzewa owocowe.”
W swoim laboratorium dr Langgut zidentyfikowała węgiel drzewny z Tel Zaf jako należący do drzew oliwnych i figowych. „Drzewa oliwne rosną dziko w ziemi Izraela, ale nie rosną w dolinie Jordanu” – mówi. „Oznacza to, że ktoś celowo je tam sprowadził – zabrał wiedzę i samą roślinę w miejsce, które znajduje się poza jej naturalnym siedliskiem. W archeobotanice jest to uważane za niepodważalny dowód udomowienia, co oznacza, że mamy tutaj najwcześniejsze dowody na udomowienie oliwek w dowolnym miejscu na świecie. Zidentyfikowałem również wiele pozostałości młodych gałązek figowych. Drzewo figowe rosło naturalnie w Dolinie Jordanu, ale jego gałęzie miały niewielką wartość jako drewno opałowe lub surowce do produkcji narzędzi lub mebli, więc ludzie nie mieli powodu zebrać duże ilości i przywieźć je do wioski. Najwyraźniej te gałązki figowe powstały w wyniku przycinania, metody stosowanej do dziś w celu zwiększenia plonów drzew owocowych.
Resztki drzew zbadane przez dr Langguta zostały zebrane przez prof. Josefa Garfinkela z Uniwersytetu Hebrajskiego, który kierował wykopaliskami w Tel Zaf. Prof. Garfinkel: „Tel Zaf było dużą prehistoryczną wioską w środkowej dolinie Jordanu na południe od Beit She’an, zamieszkałą między 7200 a 6700 lat temu. Na miejscu odkryto duże domy z dziedzińcami, każdy z kilkoma spichlerzami do przechowywania upraw. Pojemność magazynów była nawet 20 razy większa niż zużycie kalorii w jakiejkolwiek pojedynczej rodzinie, więc wyraźnie były to skrytki do przechowywania wielkiego bogactwa. Bogactwo wioski przejawiało się w produkcji misternej ceramiki, malowanej z niezwykłą kunsztem. Ponadto znaleźliśmy artykuły przywiezione z daleka: ceramika kultury Ubaid z Mezopotamii, obsydian z Anatolii, miedziane szydło z Kaukazu i inne.”
Dr Langgut i prof. Garfinkel nie byli zaskoczeni odkryciem, że mieszkańcy Tel Zaf jako pierwsi na świecie celowo uprawiali gaje oliwne i figowe, ponieważ uprawa drzew owocowych jest dowodem luksusu, a wiadomo, że miejsce to było wyjątkowo bogaty.
Dr Langgut: „Udomowienie drzew owocowych to proces, który trwa wiele lat i dlatego pasuje do społeczeństwa obfitującego, a nie takiego, które walczy o przetrwanie. Drzewa dają owoce zaledwie 3-4 lata po posadzeniu. Od gajów owocowych drzewa wymagają znacznych nakładów początkowych, a potem żyją długo, mają duże znaczenie gospodarcze i społeczne w kwestii posiadania ziemi i przekazywania jej przyszłym pokoleniom – procedury sugerujące początki złożonego społeczeństwa. że mieszkańcy Tel Zaf handlowali produktami pochodzącymi z drzew owocowych, takimi jak oliwki, oliwa z oliwek i suszone figi, które mają długi okres przydatności do spożycia, co mogło umożliwić handel na duże odległości, co doprowadziło do akumulacji bogactwa materialnego , a być może nawet opodatkowanie – pierwsze kroki w przekształcaniu mieszkańców w społeczeństwo o hierarchii społeczno-ekonomicznej wspieranej przez system administracyjny”.
Dr Langgut podsumowuje: „Na stanowisku archeologicznym w Tel Zaf znaleźliśmy pierwszy na świecie dowód udomowienia drzew owocowych, obok niektórych z najwcześniejszych znaczków – sugerujących początki procedur administracyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia wskazują na bogactwo i wczesne kroki w kierunku utworzenia złożonego, wielopoziomowego społeczeństwa, z klasą rolników uzupełnioną klasami urzędników i kupców”.
Źródło historii:
Materiały dostarczone przez Uniwersytet w Tel-Awiwie. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.