Dobre nawodnienie może zmniejszyć długoterminowe ryzyko niewydolności serca

Dobre nawodnienie może zmniejszyć długoterminowe ryzyko niewydolności serca

Jak twierdzą naukowcy z National Institutes of Health, dobre nawodnienie może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju niewydolności serca. Ich odkrycia, które ukazały się w European Heart Journal, sugerują, że spożywanie wystarczającej ilości płynów przez całe życie nie tylko wspomaga podstawowe funkcjonowanie organizmu, ale może również zmniejszyć ryzyko poważnych problemów z sercem w przyszłości.

Niewydolność serca, przewlekła choroba, która rozwija się, gdy serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi na potrzeby organizmu, dotyka ponad 6,2 miliona Amerykanów, czyli nieco ponad 2% populacji. Jest również bardziej powszechny wśród osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych.

„Podobnie do zmniejszenia spożycia soli, picie wystarczającej ilości wody i utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia to sposoby na wsparcie naszego serca i mogą pomóc zmniejszyć długoterminowe ryzyko chorób serca” – powiedziała dr Natalia Dmitrieva, główny autor badania i badacz z Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej Układu Sercowo-Naczyniowego w Narodowym Instytucie Serca, Płuc i Krwi (NHLBI), część NIH.

Po przeprowadzeniu badań przedklinicznych, które sugerowały powiązania między odwodnieniem a zwłóknieniem serca, stwardnieniem mięśnia sercowego, Dmitrieva i naukowcy szukali podobnych powiązań w badaniach populacyjnych na dużą skalę. Na początek przeanalizowali dane ponad 15 000 dorosłych w wieku 45-66 lat, którzy uczestniczyli w badaniu Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) w latach 1987-1989 i podzielili się informacjami z wizyt lekarskich w okresie 25 lat.

Wybierając uczestników do retrospektywnego przeglądu, naukowcy skupili się na tych, których poziom nawodnienia mieścił się w normalnym zakresie i którzy na początku badania nie mieli cukrzycy, otyłości ani niewydolności serca. W końcowej analizie uwzględniono około 11 814 osób dorosłych, z których 1366 (11,56%) później rozwinęła niewydolność serca.

Aby ocenić potencjalne powiązania z nawodnieniem, zespół ocenił stan nawodnienia uczestników za pomocą kilku pomiarów klinicznych. Przyjrzenie się poziomowi sodu w surowicy, który wzrasta wraz ze spadkiem poziomu płynów w organizmie, było szczególnie przydatne w identyfikacji uczestników ze zwiększonym ryzykiem rozwoju niewydolności serca. Pomogła również zidentyfikować osoby starsze ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zarówno niewydolności serca, jak i przerostu lewej komory, powiększenia i pogrubienia serca.

Na przykład dorośli ze stężeniem sodu w surowicy zaczynającym się od 143 miliekwiwalentów na litr (mEq/l) – normalny zakres to 135-146 mEq/l – w wieku średnim mieli o 39% związane zwiększone ryzyko rozwoju niewydolności serca w porównaniu z dorosłymi z niższe poziomy. A na każdy wzrost stężenia sodu w surowicy o 1 mEq/l w normalnym zakresie 135-146 mEq/l prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności serca u uczestnika wzrastało o 5%.

W kohorcie około 5000 dorosłych w wieku 70-90 lat osoby z poziomem sodu w surowicy 142,5-143 mEq/l w średnim wieku były o 62% bardziej narażone na rozwój przerostu lewej komory. Stężenie sodu w surowicy rozpoczynające się od 143 mEq/l korelowało z 102% zwiększonym ryzykiem przerostu lewej komory i 54% zwiększonym ryzykiem niewydolności serca.

Na podstawie tych danych autorzy wnioskują, że poziomy sodu w surowicy powyżej 142 mEq/l w średnim wieku są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju przerostu lewej komory i niewydolności serca w późniejszym życiu.

W celu potwierdzenia tych wstępnych ustaleń konieczne będzie przeprowadzenie randomizowanego, kontrolowanego badania – stwierdzili naukowcy. Jednak te wczesne skojarzenia sugerują, że dobre nawodnienie może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu postępu zmian w sercu, które mogą prowadzić do niewydolności serca.

„Spożycie sodu w surowicy i płynów można łatwo ocenić podczas badań klinicznych i pomóc lekarzom zidentyfikować pacjentów, którzy mogą odnieść korzyści z nauki o sposobach utrzymania nawodnienia” – powiedział dr Manfred Boehm, który kieruje Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej Układu Krążenia.

Płyny są niezbędne dla wielu funkcji organizmu, w tym wspomagania serca w skutecznym pompowaniu krwi, wspomagania czynności naczyń krwionośnych i kierowania krążeniem. Jednak wiele osób przyjmuje znacznie mniej, niż potrzebuje, twierdzą naukowcy. Chociaż wytyczne dotyczące płynów różnią się w zależności od potrzeb organizmu, naukowcy zalecili dzienne spożycie płynów 6-8 filiżanek (1,5-2,1 litra) dla kobiet i 8-12 filiżanek (2-3 litry) dla mężczyzn. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom dostarczają również wskazówek, jak wspierać zdrowe nawodnienie.

Badania te były wspierane przez Wydział Badań Śródściennych w NHLBI. Inni współautorzy to dr Delong Liu z Laboratorium Genetyki Naczyniowej i Macierzy oraz dr Colin O. Wu z Biura Badań Biostatystycznych. Badanie ARIC zostało wsparte kontraktami badawczymi z NHLBI, NIH oraz Department of Health and Human Services.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science