Badanie wykazało znaczne narażenie na substancje chemiczne u kobiet chorych na raka

Badanie wykazało znaczne narażenie na substancje chemiczne u kobiet chorych na raka

Badacze odkryli, że u osób, u których rozwinął się ten nowotwór, poziom tych substancji chemicznych w organizmie jest oznaką tego, że narażenie na niektóre substancje chemiczne zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego może odgrywać rolę w powstawaniu nowotworów piersi, jajnika, skóry i macicy.

Chociaż nie dowodzi, że narażenie na chemikalia, takie jak PFAS (substancje per- i polifluoroalkilowe) oraz fenole (w tym BPA) doprowadziło do rozpoznania nowotworu, jest to silny sygnał, że mogą one odgrywać pewną rolę i należy je dalej badać.

Badanie wykazało, że szczególnie w przypadku kobiet większa ekspozycja na PFDE, długołańcuchowy związek PFAS, zwiększała dwukrotnie ryzyko wcześniejszego rozpoznania czerniaka; kobiety z większą ekspozycją na dwa inne długołańcuchowe związki PFAS, PFNA i PFUA, miały prawie dwukrotnie większe szanse na wcześniejsze rozpoznanie czerniaka.

Badanie wykazało związek pomiędzy PFNA a wcześniejszą diagnozą raka macicy; a kobiety o większym narażeniu na fenole, takie jak BPA (stosowany w tworzywach sztucznych) i 2,5-dichlorofenol (substancja chemiczna stosowana w barwnikach i występująca jako produkt uboczny podczas oczyszczania ścieków), miały większe ryzyko wcześniejszego rozpoznania raka jajnika.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF), Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) i Uniwersytetu Michigan, którzy należą do finansowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia ośrodków podstawowych nauk o zdrowiu środowiskowym.

Wykorzystali dane z próbek krwi i moczu od ponad 10 000 osób w ramach National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Zbadali obecne narażenie na fenole i PFAS w powiązaniu z wcześniejszymi diagnozami nowotworów oraz zbadali różnice rasowe/etniczne w tych powiązaniach.

Badanie ukazało się 17 września 2023 r. w czasopiśmie Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology.

„Odkrycia te podkreślają potrzebę rozważenia PFAS i fenoli jako całej klasy środowiskowych czynników ryzyka raka u kobiet” – powiedział dr Max Aung, starszy autor badania, który przeprowadził badania w ramach programu UCSF dotyczącego zdrowia reprodukcyjnego i Środowisko, a obecnie profesor nadzwyczajny zdrowia środowiskowego w USC Keck School of Medicine.

PFAS są wszechobecne w środowisku

PFAS zanieczyszczają wodę, żywność i ludzi poprzez produkty takie jak patelnie teflonowe, odzież wodoodporną, plamoodporne dywany i tkaniny oraz opakowania żywności. Często określa się je mianem „wiecznych chemikaliów”, ponieważ są odporne na rozkład i dlatego utrzymują się w środowisku przez dziesięciolecia. PFAS pozostają również w systemach ludzkich od kilku miesięcy do lat.

„Wydaje się, że te substancje chemiczne PFAS zaburzają funkcjonowanie hormonów u kobiet, co jest jednym z potencjalnych mechanizmów zwiększających ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych u kobiet” – stwierdziła dr Amber Cathey, główna autorka badania i pracownik naukowy wydziału badawczego Uniwersytetu Michigan , Szkoła Zdrowia Publicznego.

W badaniu zidentyfikowano także różnice rasowe. Powiązania między różnymi PFAS a rakiem jajnika i macicy zaobserwowano tylko wśród białych kobiet, podczas gdy powiązania między PFAS zwanym MPAH i fenolem zwanym BPF a rakiem piersi zaobserwowano tylko u kobiet rasy innej niż biała.

Naukowcy twierdzą, że EPA powinna regulować PFAS jako klasę substancji chemicznych

„Ponieważ społeczności w całym kraju zmagają się z zanieczyszczeniem PFAS, dostarcza to kolejnych dowodów wspierających decydentów w opracowywaniu działań mających na celu zmniejszenie narażenia na PFAS” – powiedziała Tracey J. Woodruff, doktor, MPH, profesor UCSF i dyrektor Programu na rzecz zdrowia reprodukcyjnego i środowiska oraz dyrektor Centrum EarthEaRTH UCSF, które wsparło badanie. „Ponieważ PFAS składają się z tysięcy substancji chemicznych, jednym ze sposobów ograniczenia narażenia jest uregulowanie przez EPA PFAS jako klasy substancji chemicznych, a nie pojedynczych substancji na raz”.

Badanie zostało sfinansowane przez UCSF EarTH Center i UCSF Helen Diller Family Comprehensive Cancer Center.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science