Badania pokazują, że zdrowsza dieta wiąże się z wolniejszym tempem starzenia się i zmniejszonym ryzykiem demencji

Badania pokazują, że zdrowsza dieta wiąże się z wolniejszym tempem starzenia się i zmniejszonym ryzykiem demencji

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego w szkole zdrowia publicznego Mailman School of Public Health i Centrum starzenia się Roberta Butlera Columbia, zdrowsza dieta wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem demencji i wolniejszym tempem starzenia się. Odkrycia pokazują, że wielosystemowe procesy starzenia przynajmniej częściowo ułatwiły powiązanie diety z demencją. Choć w literaturze sugerowano, że u osób przestrzegających zdrowej diety procesy biologicznego starzenia się ulegają spowolnieniu i są mniej narażone na rozwój demencji, do tej pory biologiczny mechanizm tej ochrony nie był dobrze poznany. Wyniki opublikowano w Annals of Neurology.

„Duża uwaga poświęcana żywieniu w badaniach nad demencją skupia się na wpływie określonych składników odżywczych na mózg” – powiedział dr Daniel Belsky, profesor nadzwyczajny epidemiologii w Columbia School of Public Health i Columbia Aging Center oraz główny autor badania. „Przetestowaliśmy hipotezę, że zdrowa dieta chroni przed demencją, spowalniając ogólne tempo biologicznego starzenia się organizmu”.

Naukowcy wykorzystali dane z drugiej generacji badania Framingham Heart Study, Offspring Cohort. Badanie rozpoczęło się w 1971 r. i obejmowało uczestników w wieku co najmniej 60 lat, wolnych od demencji, a także dysponujących dostępnymi danymi dietetycznymi, epigenetycznymi i wynikami obserwacji. Kohortę potomstwa obserwowano podczas dziewięciu badań, mniej więcej co 4–7 lat. Podczas każdej wizyty kontrolnej gromadzenie danych obejmowało badanie fizykalne, kwestionariusze dotyczące stylu życia, pobieranie próbek krwi i, począwszy od 1991 r., testy neurokognitywne.

Spośród 1644 uczestników objętych analizami u 140 rozwinęła się demencja. Aby zmierzyć tempo starzenia, naukowcy wykorzystali zegar epigenetyczny o nazwie DunedinPACE opracowany przez Belsky'ego i współpracowników z Duke University i University of Otago. Zegar mierzy, jak szybko organizm człowieka się starzeje, „jak prędkościomierz biologicznych procesów starzenia” – wyjaśnił Belsky.

„Mamy mocne dowody na to, że zdrowa dieta może chronić przed demencją” – powiedział dr Yian Gu, profesor nadzwyczajny nauk neurologicznych w Columbia University Irving Medical Center i drugi starszy autor badania. „Ale mechanizm tej ochrony jest nie jest dobrze rozumiane.” Wcześniejsze badania powiązały ryzyko diety i demencji z przyspieszonym tempem starzenia biologicznego.

„Logicznym kolejnym krokiem było przetestowanie hipotezy, że wieloukładowe starzenie biologiczne jest mechanizmem leżącym u podstaw powiązań między dietą a demencją” – wyjaśnił Belsky. Badanie wykazało, że częstsze przestrzeganie diety śródziemnomorskiej na rzecz zapobiegania opóźnieniom neurodegeneracyjnym (MIND) spowalnia tempo starzenia się, jak mierzono za pomocą DunedinPACE, oraz zmniejsza ryzyko demencji i śmiertelności. Co więcej, wolniejszy DunedinPACE odpowiadał za 27% związku diety z demencją i 57% związku diety ze śmiertelnością.

„Nasze odkrycia sugerują, że wolniejsze tempo starzenia pośredniczy w części związku zdrowej diety ze zmniejszonym ryzykiem demencji, dlatego monitorowanie tempa starzenia może pomóc w zapobieganiu demencji” – powiedziała pierwsza autorka, dr Aline Thomas, postdoc na Wydziale ds. Neurologia i Instytut Tauba do badań nad chorobą Alzheimera i starzeniem się mózgu. „Jednak część związku diety z demencją pozostaje niewyjaśniona, dlatego uważamy, że uzasadnione jest dalsze badanie mechanizmów specyficznych dla mózgu w dobrze zaprojektowanych badaniach mediacyjnych”.

„Sugerujemy przeprowadzenie dodatkowych badań obserwacyjnych w celu zbadania bezpośredniego powiązania składników odżywczych ze starzeniem się mózgu, a jeśli nasze obserwacje potwierdzą się również w bardziej zróżnicowanych populacjach, monitorowanie starzenia biologicznego może rzeczywiście pomóc w zapobieganiu demencji” – zauważa Belsky.

Współautorami są Calen Ryan i Jiayi Zhou z Columbia Aging Center; oraz Avshalom Caspi, Terrie Moffitt i Karen Sugden z Duke University.

Badanie zostało wsparte grantami National Institute on Aging R01AG061378, R01AG073402, R01AG059013, R01AG061008, R01AG073207 i R01AG049789.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science