Jak wynika z badania zaprezentowanego w badaniu, kobiety w młodym i średnim wieku, które deklarowały, że piją osiem lub więcej napojów alkoholowych tygodniowo – średnio więcej niż jeden dziennie – były znacznie bardziej narażone na rozwój choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z kobietami, które piły mniej. Coroczna sesja naukowa American College of Cardiology. Z ustaleń wynika, że ryzyko było najwyższe zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, które zgłaszały sporadyczne spożywanie alkoholu w dużych ilościach lub upijanie się, a związek między alkoholem a chorobami serca wydaje się być szczególnie silny wśród kobiet.
Badanie skupiło się na osobach dorosłych w wieku od 18 do 65 lat i jest jednym z największych i najbardziej zróżnicowanych dotychczas badań oceniających powiązania między alkoholem a chorobami serca. W młodszych populacjach Stanów Zjednoczonych rośnie liczba zawałów serca i innych form chorób serca, co budzi obawy związane z pogorszeniem się stanu zdrowia. Jednocześnie spożycie alkoholu i upijanie się stały się wśród kobiet częstsze niż w poprzednich dekadach.
„Jeśli chodzi o upijanie się, zarówno mężczyźni, jak i kobiety spożywające nadmierne ilości alkoholu są obarczeni większym ryzykiem chorób serca” – powiedział Jamal Rana, lekarz medycyny, doktor nauk medycznych, FACC, kardiolog z The Permanente Medical Group, adiunkt w Wydziale Badań w Kaiser Permanente w Północnej Kalifornii i główny autor badania. „W przypadku kobiet stwierdzamy stale wyższe ryzyko nawet bez upijania się. Nie spodziewałam się takich wyników wśród kobiet w tej niższej grupie wiekowej, ponieważ zwykle wśród starszych kobiet obserwujemy zwiększone ryzyko chorób serca. To było zdecydowanie zaskakujące”.
Naukowcy wykorzystali dane od ponad 430 000 osób objętych opieką w zintegrowanej organizacji zdrowotnej Kaiser Permanente w Północnej Kalifornii, w tym prawie 243 000 mężczyzn i 189 000 kobiet. Uczestnicy mieli średnio 44 lata i na początku badania nie cierpieli na choroby serca. Informacje na temat spożycia alkoholu przez uczestników zebrano podczas wizyt w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, korzystając ze standardowej inicjatywy badań przesiewowych organizacji zdrowotnej „Alkohol jako oznaka życia”, która obejmuje wizualne plakaty referencyjne pomagające pacjentom oszacować ilość alkoholu według standardowych pomiarów.
Naukowcy przeanalizowali związek między poziomem spożycia alkoholu przez uczestników badania zgłaszanym w rutynowych badaniach z lat 2014–2015 a rozpoznaniem choroby niedokrwiennej serca w ciągu kolejnych czterech lat. Choroba niedokrwienna serca występuje, gdy tętnice dostarczające krew do serca zwężają się, ograniczając przepływ krwi. Ten stan może powodować ból w klatce piersiowej i ostre zdarzenia, takie jak zawał serca.
Na podstawie samoopisowych ocen badacze sklasyfikowali całkowite spożycie alkoholu przez uczestników jako niskie (jeden do dwóch drinków tygodniowo w przypadku mężczyzn i kobiet) i umiarkowane (trzy do 14 drinków tygodniowo w przypadku mężczyzn i trzy do siedmiu drinków tygodniowo w przypadku kobiet). lub wysoki (15 lub więcej drinków tygodniowo w przypadku mężczyzn i 8 lub więcej drinków tygodniowo w przypadku kobiet). Odrębnie sklasyfikowali każdego uczestnika jako pijącego lub nie. Upijanie się zdefiniowano jako więcej niż cztery drinki w przypadku mężczyzn i więcej niż trzy drinki w przypadku kobiet jednego dnia w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Do badania nie włączono osób, które deklarowały, że nie piją alkoholu. Naukowcy dostosowali dane, aby uwzględnić wiek, aktywność fizyczną, palenie i inne znane czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.
Ogółem w ciągu czteroletniego okresu obserwacji u 3108 uczestników badania zdiagnozowano chorobę niedokrwienną serca, a częstość występowania choroby niedokrwiennej serca wzrastała wraz ze wzrostem spożycia alkoholu. Wśród kobiet te, które zgłosiły duże spożycie alkoholu, miały o 45% wyższe ryzyko chorób serca w porównaniu z kobietami zgłaszającymi niskie spożycie i miały o 29% wyższe ryzyko w porównaniu z kobietami zgłaszającymi umiarkowane spożycie. Różnica była największa wśród osób w kategorii upijania się; kobiety w tej kategorii były o 68% bardziej narażone na rozwój chorób serca w porównaniu z kobietami zgłaszającymi umiarkowane spożycie. Mężczyźni spożywający duże całkowite spożycie byli o 33% bardziej narażeni na rozwój chorób serca w porównaniu z mężczyznami, którzy spożywali umiarkowane spożycie tej witaminy.
„Kobiety czują, że są chronione przed chorobami serca do czasu, gdy podrosną, ale to badanie pokazuje, że nawet w młodym lub średnim wieku, jeśli nadużywasz alkoholu lub upijasz się, jesteś narażony na chorobę niedokrwienną serca – powiedziała Rana.
Wyniki nie wykazały istotnej różnicy w ryzyku pomiędzy osobami, które zgłosiły umiarkowane i niskie spożycie alkoholu, niezależnie od tego, czy zaliczały się one również do kategorii upijania się.
Wykazano, że alkohol podnosi ciśnienie krwi i prowadzi do zmian metabolicznych związanych ze stanem zapalnym i otyłością. Kobiety również inaczej przetwarzają alkohol niż mężczyźni. Naukowcy stwierdzili, że badanie zwraca uwagę na ryzyko zdrowotne wynikające ze spożywania alkoholu i podkreśla znaczenie uwzględniania spożywania alkoholu w ocenie ryzyka chorób serca i działaniach zapobiegawczych.
„Jeśli chodzi o choroby serca, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest palenie, a nie myślimy o alkoholu jako o jednym z parametrów życiowych” – powiedziała Rana. „Myślę, że potrzebna jest znacznie większa świadomość, a alkohol powinien być w przyszłości częścią rutynowych badań stanu zdrowia”.
Ograniczeniem badania jest to, że ludzie mają tendencję do zaniżania poziomu spożycia alkoholu, gdy pytają o to pracownika służby zdrowia. W rezultacie badanie prawdopodobnie dostarcza ostrożnych szacunków ryzyka chorób serca związanych ze spożywaniem alkoholu. Naukowcy stwierdzili również, że sposób przeprowadzania badań przesiewowych na zawartość alkoholu w przychodni może mieć wpływ na sposób, w jaki pacjenci i lekarze omawiają ryzyko związane ze spożywaniem alkoholu, a dalsze badania mogą pomóc w określeniu optymalnych strategii.
Badanie to zostało sfinansowane z grantu Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu.