Według badań przedstawionych na Heart Failure 2022, kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), poziom spożycia alkoholu obecnie uważany przez niektóre kraje za bezpieczny jest powiązany z rozwojem niewydolności serca.1
„Badanie to uzupełnia materiał dowodowy na to, że potrzebne jest bardziej ostrożne podejście do spożywania alkoholu” – powiedziała autorka badania dr Bethany Wong ze Szpitala Uniwersyteckiego św. Vincenta w Dublinie w Irlandii. „Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia serca przez alkohol, jeśli nie pijesz, nie zaczynaj. Jeśli pijesz, ogranicz tygodniowe spożycie do mniej niż jednej butelki wina lub mniej niż trzech i więcej pół puszek 500 ml piwa 4,5%.”
Według Światowej Organizacji Zdrowia Unia Europejska jest regionem, w którym spożywa się najwięcej alkoholu na świecie.2 Chociaż powszechnie wiadomo, że długotrwałe spożywanie dużej ilości alkoholu może powodować rodzaj niewydolności serca zwanej kardiomiopatią alkoholową,3 dowody z populacji azjatyckich sugerują że mniejsze ilości mogą być również szkodliwe.4,5 „Ponieważ istnieją różnice genetyczne i środowiskowe między populacjami azjatyckimi i europejskimi, w tym badaniu zbadano, czy istnieje podobny związek między alkoholem a zmianami sercowymi u Europejczyków zagrożonych niewydolnością serca lub ze stanem przedsercowym. porażka” – powiedział dr Wong. „Podstawą leczenia tej grupy jest zarządzanie czynnikami ryzyka, takimi jak alkohol, więc wiedza na temat bezpiecznych poziomów jest kluczowa”.
Była to wtórna analiza badania STOP-HF.6 Badanie objęło 744 osoby dorosłe powyżej 40. roku życia z ryzykiem rozwoju niewydolności serca z powodu czynników ryzyka (np. wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, otyłość) lub przed niewydolnością serca (czynniki ryzyka i nieprawidłowości serca, ale bez objawów).7 Średnia wieku wynosiła 66,5 roku, a 53% stanowiły kobiety. Z badania wykluczono osoby pijące w przeszłości i pacjentów z niewydolnością serca z objawami (np. duszność, zmęczenie, zmniejszona zdolność do ćwiczeń, obrzęk kostek). Czynność serca mierzono za pomocą echokardiografii na początku i po zakończeniu leczenia.
W badaniu zastosowano irlandzką definicję jednego standardowego napoju (tj. jednej jednostki), czyli 10 gramów alkoholu.8 Uczestnicy zostali podzieleni na kategorie według ich tygodniowego spożycia alkoholu: 1) brak; 2) niski (mniej niż siedem jednostek; do jednej butelki 750 ml wina 12,5% lub puszek 3,5% piwa 4,5%); 3) umiarkowane (7-14 sztuk; do dwóch butelek 12,5% wina lub siedmiu 500 ml puszek 4,5% piwa); 4) wysoki (powyżej 14 jednostek; więcej niż dwie butelki 12,5% wina lub siedem puszek 500 ml 4,5% piwa).
Naukowcy przeanalizowali związek między spożywaniem alkoholu a zdrowiem serca przez medianę 5,4 roku. Wyniki przedstawiono oddzielnie dla grup ryzyka i przed niewydolnością serca. W grupie ryzyka pogorszenie zdrowia serca zdefiniowano jako progresję do stanu przedsercowego lub do objawowej niewydolności serca. W grupie przed niewydolnością serca pogorszenie zdrowia serca zdefiniowano jako pogorszenie funkcji ściskających lub relaksacyjnych serca lub progresję do objawowej niewydolności serca. Analizy zostały dostosowane do czynników, które mogą wpływać na strukturę serca, w tym wieku, płci, otyłości, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy i chorób naczyń.
Łącznie 201 (27%) pacjentów nie spożywało alkoholu, podczas gdy 356 (48%) spożywało mało alkoholu, a 187 (25%) spożywało go w stopniu umiarkowanym lub wysokim. W porównaniu z grupą o niskim spożyciu, osoby z umiarkowanym lub wysokim spożyciem były młodsze, częściej były mężczyznami i miały wyższy wskaźnik masy ciała.
W grupie przed niewydolnością serca, w porównaniu z osobami, które nie piły alkoholu, umiarkowane lub wysokie spożycie wiązało się z 4,5-krotnie zwiększonym ryzykiem pogorszenia zdrowia serca. Zależność zaobserwowano również, gdy osobno analizowano poziomy umiarkowane i wysokie. W grupie ryzyka nie stwierdzono związku między umiarkowanym lub wysokim spożyciem alkoholu a progresją do stanu przedsercowego lub objawowej niewydolności serca. Nie znaleziono związków ochronnych z niskim spożyciem alkoholu.
Dr Wong powiedział: „Nasze badanie sugeruje, że picie ponad 70 g alkoholu tygodniowo wiąże się z pogorszeniem stanu przedsercowego lub progresją do objawowej niewydolności serca u Europejczyków. Nie zaobserwowaliśmy żadnych korzyści z niskiego spożycia alkoholu. Nasze wyniki wskazują że kraje powinny opowiadać się za niższymi limitami bezpiecznego spożycia alkoholu u pacjentów przed niewydolnością serca. Na przykład w Irlandii osobom zagrożonym niewydolnością serca lub przed niewydolnością serca zaleca się ograniczenie tygodniowego spożycia alkoholu do 11 jednostek dla kobiet i 17 jednostek dla mężczyzn. Ten limit dla mężczyzn jest ponad dwukrotnością kwoty, którą uznaliśmy za bezpieczną. Potrzebne są dalsze badania w populacjach rasy kaukaskiej, aby ujednolicić wyniki i zmniejszyć mieszane komunikaty, które obecnie otrzymują klinicyści, pacjenci i opinia publiczna.
Uwagi
1 Streszczenie „Umiarkowane spożycie alkoholu wiąże się z postępem dysfunkcji lewej komory w europejskiej populacji z niewydolnością serca w stadium B” zostanie zaprezentowane podczas sesji „Niewydolność serca to złożony zespół: spójrz na choroby współistniejące‘, który odbędzie się 22 maja o godzinie 09:40 CEST w Moderatorze ePoster 1.
2Dane i statystyki Światowej Organizacji Zdrowia: https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/alcohol-use/data-and-statistics.
3Piano MR. Kardiomiopatia alkoholowa: zachorowalność, charakterystyka kliniczna i patofizjologia. Klatka piersiowa. 2002; 121: 1638-1650.
4Hung CL, Goncalves A, Lai YJ, et al. Spożycie alkoholu w stopniu lekkim do umiarkowanego wiąże się z subkliniczną dysfunkcją mechaniczną komór i lewego przedsionka w populacji bezobjawowej: analiza odpowiedzi na dawkę i skłonności. J Am Soc Echokardiogr. 2016;29:1043-1051.e4.
5Park SK, Moon K, Ryoo JH, et al. Związek między spożyciem alkoholu a funkcją rozkurczową lewej komory i zmianą geometrii w ogólnej populacji Korei. Eur Heart J Cardiovasc Imaging. 2018;19:271-278.
6STOP-HF: Badanie przesiewowe St Vincent w celu zapobiegania niewydolności serca.
7 Bozkurt B, Coats AJS, Tsutsui H, et al. Uniwersalna definicja i klasyfikacja niewydolności serca. Niewydolność serca J. 2021; 27:387-413.
8Definicja standardowego napoju różni się w zależności od kraju. Na przykład w Wielkiej Brytanii jedna jednostka zawiera osiem gramów alkoholu.