Zmiany Google Manifest V3 wkrótce wyłączą uBlock Origin w przeglądarce Chrome

Zmiany Google Manifest V3 wkrótce wyłączą uBlock Origin w przeglądarce Chrome

Edgar Cervantes / Android AuthorityTL;DR Google ogłosił, że Manifest V3 zostanie wdrożony w przeglądarce Chrome w niestabilnych gałęziach już w czerwcu 2024 r. Spowoduje to wycofanie Manifest V2, którego wiele programów blokujących reklamy, takich jak uBlock Origin, używa ze względu na swoją funkcjonalność. Twórcy uBlock Origin wypuścili wersję Lite zgodną z Manifest V3, ale nie jest to kompletny zamiennik. uBlock Origin jest uważany za jedno z najlepszych rozszerzeń blokujących reklamy, jakie można zainstalować w przeglądarce Google Chrome, i zgadzam się z tym. Jednak Chrome planuje wprowadzić pewne zmiany w działaniu rozszerzeń w przeglądarce, a zmiany te zagrażają istnieniu programów blokujących reklamy w takiej postaci, w jakiej istnieją dzisiaj. Google ogłosił, że kontynuuje te zmiany, ustalając harmonogram na lipiec 2024 r. i niestety zmiany spowodują wyłączenie uBlock Origin.

Jakie są wieści na temat Manifestu V3 przeglądarki Chrome?

Firma Google ogłosiła, że ​​kontynuuje plany wycofania starszej wersji Manifest V2 i wdrożenia nowszej wersji Manifest V3 w przeglądarce Google Chrome. Rozszerzenia Manifest V2 zostaną wyłączone w wersjach Chrome Dev, Canary i Beta już w czerwcu 2024 r. w przeglądarce Chrome 127 i nowszych. Rozszerzenia te zostaną automatycznie wyłączone w przeglądarce, gdy Google dokona zmiany, a użytkownicy nie będą już mogli instalować Rozszerzenia Manifest V2 ze sklepu Chrome Web Store. Google nie ogłosił, kiedy zmiana pojawi się w stabilnej przeglądarce Chrome, ale logicznie rzecz biorąc, nie nastąpi to przed czerwcem 2024 roku.

Ale czym jest Manifest V3 i jaki jest z nim problem?

Wersja manifestu w kontekście rozszerzenia to mechanizm ograniczający pewne możliwości do określonej klasy rozszerzeń. Nowa wersja manifestu umożliwia przeglądarce Chrome ograniczenie interfejsów API i funkcji do tej nowej wersji manifestu, zmuszając twórców rozszerzeń do migracji od niektórych starszych interfejsów API ze względu na ich negatywny wpływ na wygodę użytkownika. Google pracuje nad Manifestem V3 od końca 2018 roku, mając na celu wypuścić go w 2019 r. Manifest V3 przewidywał jednak szerokie zmiany w działaniu rozszerzeń Chrome, a opinie programistów skłoniły Google do odroczenia harmonogramu wprowadzenia zmian.

Interfejs API żądań internetowych i deklaratywny interfejs API żądań sieciowych

Jedną z bardziej kontrowersyjnych zmian w Manifest V3 jest zmiana sposobu działania interfejsu API chrome.webRequest, czyniąc go bardziej obserwacyjnym, a nie obecnymi uprawnieniami blokującymi. Uprawnienia blokujące zostaną następnie przekazane interfejsowi API chrome.declarativeNetRequest. Firma Google uzasadniła tę zmianę, podkreślając, w jaki sposób rozszerzenia korzystające z interfejsu Web Request API mogą uzyskać dostęp do wszystkich danych w żądaniu sieciowym i je modyfikować, zasadniczo będąc w stanie zmienić wszystko, co może użytkownik robić w Internecie (co jest dość przerażające i problematyczne, gdy się nad tym zastanowić).Interfejs API żądań internetowych w przeglądarce Google ChromeBlokery reklam, takie jak uBlock Origin, korzystają z interfejsu API, aby zapewnić użytkownikowi pełną obsługę pozbawioną reklam. Dzięki interfejsowi API Declarative Net Request rozszerzenie nie musi uzyskiwać dostępu do wszystkich informacji o sieci. Zamiast tego może rejestrować w przeglądarce reguły określające, co przeglądarka powinna zrobić, gdy napotka określone typy żądań.Deklaratywny interfejs API żądania sieciowego w przeglądarce Google ChromeDeklaratywne żądanie sieciowe jest dostępne zarówno w Manifest V2, jak i Manifest V3, ale stanie się głównym sposobem, w jaki Google umożliwi modyfikowanie żądań sieciowych w Manifest V3.

uBlock Origin i API żądań internetowych

Kilka programów blokujących reklamy w przeglądarce Chrome, w tym uBlock Origin, korzysta z interfejsu Web Request API do wykonywania funkcji blokowania reklam. Zatem wycofanie interfejsu Web Request API w zasadzie zabije uBlock Origin. Alternatywą jest przejście rozszerzenia na Deklaracyjny interfejs API żądania sieciowego. Jednakże uznano, że podejście tego interfejsu API jest nieco ograniczone, a społeczność rozszerzeń jednomyślnie zgodziła się, że nie jest to klon funkcjonalności 1:1 wychodzącego interfejsu Web Request API. Po początkowej krytyce Google wprowadził kilka zmian w interfejsie API Deklaratywny interfejs API żądania sieciowego, który teoretycznie powinien umożliwiać działanie określonych klas programów blokujących reklamy. Czas pokaże, czy uBlock Origin przejdzie teraz na Declarative Net Request API, czy nie, ale stawiam na to, że tak się nie stanie. Jeśli chcesz nadal korzystać z uBlock Origin, będziesz musiał w końcu przejść z przeglądarki Chrome na Firefoksa. Jeśli zamierzasz pozostać przy przeglądarce Chrome, będziesz musiał wypróbować inne rozwiązania.

Nie martw się, istnieje uBlock Origin Lite

Chociaż upadek uBlock Origin w przeglądarce Chrome wydaje się nieuchronny, ten sam programista wypuścił uBlock Origin Lite, wersję uBlock Origin zgodną z Manifest V3, korzystającą z nowego API. Użytkownicy, którzy lubią blokadę reklam, którą można ustawić i zapomnieć, wersja Lite powinna zapewnić podobne wrażenia, choć okaże się, jak najnowsze zmiany Google poszerzą jej działanie. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android