Zgłaszanie fałszywych wiadomości SMS i wiadomości phishingowych: Oto, co należy zrobić

Zgłaszanie fałszywych wiadomości SMS i wiadomości phishingowych: Oto, co należy zrobić

Spamerzy i oszuści raz po raz używają SMS-ów do wysyłania irytujących reklam lub niebezpiecznych wiadomości. Jeśli otrzymałeś podejrzaną wiadomość, możesz zgłosić SMS-a. Gdzie jest najlepsze miejsce?

To, komu zgłosisz SMS-a, zależy od jego treści. W zależności od tego, czy jest to „tylko” irytująca reklama, czy fałszywy SMS z intencjami phishingowymi, zwracasz się w inne miejsce.

Zgłoś niebezpieczny fałszywy SMS na policję

Bez względu na to, kto wysłał SMS-a: jeśli nadawca jest nieznany lub treść wydaje się dziwna, powinieneś to zrobić nie klikaj żadnych linków i również nie oddzwaniaj. Samo przeczytanie wiadomości nie stanowi zagrożenia, ale jeśli podejmiesz działania, może stać się niebezpieczne i kosztowne. Jak zgłosić fałszywy SMS:

Otrzymałeś SMS-a w imieniu DHL, Amazon, urzędu skarbowego lub innej znanej firmy lub organizacji możesz skontaktować się z odpowiednią obsługą klienta. Nie wykorzystuj do tego numeru z SMS-a, ale znane numery infolinii lub inne oficjalne kanały kontaktu. Możesz upewnij się, że wiadomość jest prawdziwa lub czy oszuści nadużywają tutaj dobrze znanej nazwy. Jeśli zgłosisz SMS-a do znanej firmy, możesz pomóc w powstrzymaniu próby oszustwa. Na przykład dział obsługi klienta może ostrzegać innych użytkowników o bieżących próbach oszustwa za pośrednictwem kanałów społecznościowych. Jeśli okaże się, że to fałszywy SMS, skontaktować się z policją. Jest to szczególnie ważne, jeśli już padłeś ofiarą oszustwa i na przykład zalogowałeś się na stronie phishingowej lub wprowadziłeś dane swojej karty kredytowej na fałszywej stronie. Zgłoszenie na policję można również złożyć przez Internet.

Uwaga: Jeśli podążyłeś za linkami z fałszywych SMS-ów, powinieneś nie tylko zgłosić takie wiadomości, ale także podjąć działania w celu ochrony siebie, swoich danych i konta bankowego. Możesz dowiedzieć się dokładnie, co robić w naszym poradniku: Fałszywy SMS otwarty – co robić?

Aby zabezpieczyć się przed niechcianymi wiadomościami w przyszłości, możesz zablokować otrzymywanie SMS-ów dla niektórych użytkowników.

Zgłoś irytujące promocyjne SMS-y

dostajesz niechciane reklamy za pośrednictwem wiadomości SMS w smartfonie, nie ma większego sensu zgłaszać się na policję. Za reklamy SMS odpowiada Federalna Agencja Sieciowa. Tam możesz złożyć skargę na nękanie reklamowe.

Do formularza online w Federalnej Agencji ds. Sieci

Wskazówki dotyczące czytania

Marco Kratzenberga

Federal Network Agency może podjąć działania przeciwko reklamodawcom i na przykład ostrzec firmę lub nałożyć bardziej drastyczne kary. Reklamację można złożyć bezpośrednio online za pomocą odpowiedniego formularza. Jest to przeznaczone do wiadomości SMS, a także do reklam za pośrednictwem WhatsApp i innych komunikatorów.

W innym miejscu informujemy, gdzie należy zgłaszać spam w wiadomościach e-mail.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android