X (Twitter) vs Bluesky Social: czym się różnią?

X (Twitter) vs Bluesky Social: czym się różnią?

Dan Ginn / Android AuthorityW ostatnim czasie zaobserwowaliśmy wiele zmian w mediach społecznościowych. Twitter stał się X, a BlueSky Social Jacka Dorseya zaczął zyskiwać na popularności. Wiele osób zastanawia się, która platforma mediów społecznościowych będzie dla nich odpowiednia. Oto porównanie Bluesky Social vs X, które pomoże Ci podjąć decyzję.

Bluesky Social vs X: Jak będziemy porównywać

Bluesky Social i X chcą służyć Ci w ten sam sposób; to platformy mikroblogowe. Aby pomóc rozdzielić te dwa elementy, przyjrzymy się podstawowym funkcjom i użyteczności. Podkreślimy także kluczowe różnice. Oprócz ich analizy wydamy nasz werdykt, która aplikacja naszym zdaniem wygrywa porównanie Bluesky Social vs X.

Tworzenie konta

Logo X na smartfonie – zdjęcie stockowe (aka Twitter) (4)Edgar Cervantes / Android Authority Kluczowa różnica polega na tym, że każdy może założyć konto X. Wprowadź kilka danych osobowych i gotowe. Bluesky jest jednak platformą dostępną tylko dla zaproszonych. Każdy może poprosić o kod zaproszenia, ale nie ma gwarancji, że go otrzyma. Niektórzy użytkownicy Bluesky również mogą udostępniać kody zaproszeń, ale nie każdy je otrzymuje. Polityka otwartych drzwi X ułatwia korzystanie z platformy, ale trudniej jest chronić boty i konta spamowe. Bardziej ostrożne podejście BlueSky ma na celu zapewnienie, że wszyscy użytkownicy będą ludźmi, a Twój kanał będzie wolny od spamu.

Decentralizacja

zasoby aplikacji blueskyAndy Walker / Android AuthorityBluesky reklamuje się jako platforma dająca użytkownikom całą moc. Korzystając z platformy open source, Bluesky obiecuje zachować przejrzystość w zakresie bieżących zmian i pozwala przejąć pełną kontrolę nad swoimi danymi. Możesz także publikować posty na innych platformach bez zakładania kilku kont. X to platforma zamknięta, a użytkownicy nie mają pojęcia, co wydarzy się dalej. Trudno jest także zintegrować X z platformami innych firm. Jeśli zdecydujesz się opuścić X, utracisz wszystkie informacje o koncie i połączenia.

Mianowanie

Na pierwszy rzut oka tworzenie postu wygląda niemal identycznie na każdej platformie. Po dalszej inspekcji możesz zrobić więcej na X niż na Bluesky. Spójrzmy.

Limity znaków

Standardowy post X umożliwia bezpłatnym użytkownikom tworzenie kopii z limitem 280 znaków. Bluesky jest nieco bardziej hojny, dając użytkownikom do 300 znaków na post. X umożliwia utworzenie serii połączonych postów zwanych wątkami, dzięki czemu możesz powiedzieć więcej i zachować temat. Bluesky obecnie nie ma tej funkcji.
x postbłękitny post
X zwiększa także limit znaków do 25 000, umożliwiając użytkownikom tworzenie dłuższych postów. To rozszerzenie jest dostępne wyłącznie na koncie płatnym, o czym napiszemy wkrótce.

Rodzaje postów

Możesz publikować tekst i zdjęcia na obu platformach, ale na tym zaczynają się i kończą podobieństwa. X ma znacznie więcej funkcjonalności w tym dziale. Możesz publikować filmy, pliki GIF i notatki głosowe. Możliwe jest także utworzenie ankiety i udostępnienie swojej lokalizacji innym.x wideoDan Ginn / Władze Androida

Bezpośrednie wiadomości

Użytkownicy Bluesky nie będą wślizgiwać się do niczyich czatów. W chwili pisania tego tekstu platforma nie oferuje żadnego rodzaju wiadomości prywatnych. Możesz oznaczać użytkowników w poście publicznym tylko w celu interakcji z nimi. Na X możesz wysyłać prywatne wiadomości tekstowe, a także wiadomości głosowe. Ze względów bezpieczeństwa użytkownicy mogą kontrolować, którzy użytkownicy mogą się z nimi kontaktować za pośrednictwem wiadomości bezpośrednich.x wiadomość bezpośredniaDan Ginn / Władze Androida

Użyteczność

Projekt każdej platformy wydaje się prawie identyczny. Tworzysz nowy post, wybierając ikonę wpisu w prawym dolnym rogu każdej aplikacji. Na ekranie głównym zobaczysz wpisy od osób, które obserwujesz. Obie platformy mają zakładkę pełną postów od użytkowników, którzy ich zdaniem mogą Cię zainteresować. Każda platforma ma wyskakujące menu po lewej stronie, które umożliwia nawigację do różnych funkcji i ustawień. Do swojej biografii możesz także dodać zdjęcie profilowe i linki zewnętrzne.błękitne menuDan Ginn / Android Authority Obie aplikacje są dostępne na Androida w sklepie Google Play oraz na iPhone’a w App Store. Z obu platform możesz korzystać także za pośrednictwem przeglądarki mobilnej, choć z ograniczoną funkcjonalnością. Poruszanie się po każdej aplikacji jest łatwe, a obie zapewniają płynne działanie we wszystkich swoich funkcjach.

cennik

Aplikacja X (Twitter) na smartfonie – zdjęcie stockoweEdgar Cervantes / Android AuthorityJedną z kluczowych różnic w porównaniu Bluesky Social z X jest cena. Obecnie Bluesky jest bezpłatny dla wszystkich użytkowników. X umożliwia także bezpłatną rejestrację i korzystanie z jego funkcji, ale ma także płatny plan subskrypcji o nazwie X Premium. X Premium kosztuje 84 USD rocznie (7 USD miesięcznie) lub 8 USD przy płatności miesięcznej. Dzięki subskrypcji będziesz widzieć mniej reklam, będziesz otrzymywać priorytetowe rankingi wyszukiwania i będziesz mieć możliwość udostępniania dłuższych filmów i postów tekstowych.

Która jest najlepsza?

Nie można zaprzeczyć, że X jest bardziej wszechstronną platformą. Oferuje więcej opcji publikowania, a dzięki funkcji Spaces jest lepszym miejscem, w którym można poczuć poczucie wspólnoty. Problem w tym, że odkąd Elon Musk przejął władzę, platforma utraciła swoją tożsamość i nie udało jej się zapewnić sobie nowej. Przy ciągłych zmianach i niestabilności korzystanie z platformy może być frustrujące. Według stanu na wrzesień 2023 r. Bluesky ma milion aktywnych użytkowników. Choć robi wrażenie, to nic w porównaniu z 368 milionami użytkowników X. Jeśli więc chcesz większego zasięgu, X jest platformą dla Ciebie. Bluesky bardziej przypomina aplikację wolną od polityki i dramatów. Jeśli chcesz bardziej autentycznego doświadczenia społecznego, które sprawia wrażenie bardziej demokratycznego niż tyrańskiego, Bluesky jest lepszą opcją.

Często zadawane pytania

Jak zdobyć kod zaproszenia Bluesky Social? Możesz poprosić o kod zaproszenia w aplikacji lub witrynie Bluesky. Pamiętaj, że nie otrzymasz kodu od razu i nie ma określonego terminu, w którym powinieneś otrzymać kod. Alternatywnie możesz poprosić o kod zaproszenia od bieżącego użytkownika Bluesky, jeśli taki jest dostępny. Kto jest właścicielem Bluesky Social? Jay Garber i kilku członków zespołu są właścicielami BlueSky. Jack Dorsey zasiada obecnie w zarządzie. Kto jest właścicielem X? Elon Musk jest obecnym właścicielem X po tym, jak kupił firmę (wówczas Twitter) za 44 miliardy dolarów w październiku 2022 roku. Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android