Redakcja 14 sierpnia 2023 r
Obrazy nie tylko dodają wartości do treści bloga lub strony internetowej. Możesz także pomóc w uzyskaniu wyższego rankingu. Czy to na PC, czy na smartfonie – należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby obrazki wszędzie dobrze się sprawdzały i były przewagą SEO. Zbyt często zdjęcia są umieszczane na stronach internetowych bez uwzględnienia wpływu obrazu na szybkość ładowania lub znaczenia tekstu alternatywnego. Warto poświęcić trochę więcej czasu i zebraliśmy 5 wskazówek, biorąc pod uwagę, że ważne narzędzie SEO nie marnuje obrazu.
Wskazówka 1: Szukaj dokładnie
Dostawcy zdjęć lub platformy z obrazami należącymi do domeny publicznej są najczęściej wykorzystywane przez fotografów-amatorów, aby znaleźć odpowiednie zdjęcie na własną stronę internetową. Wpisanie wyszukiwanego hasła i szybkie wybranie jednego z pierwszych wyników to typowe podejście do wyszukiwania obrazów. W ten sposób narażasz się na wykorzystanie zdjęć, które pojawiają się już na setkach stron internetowych – inaczej jest z unikalnymi treściami. Aby uzyskać naprawdę dokładne wyszukiwanie, odwrotne wyszukiwanie obrazów w Google może być opłacalne w celu zoptymalizowania SEO obrazu. Narzędzie do wyszukiwania odwrotnego obrazu pozwala znaleźć obrazy podobne do popularnego zdjęcia za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Ponadto można wyśledzić źródła obrazów i wyjaśnić zapytania dotyczące praw użytkowania.
Wskazówka 2: Wybierz odpowiedni format i skompresuj obrazy
Przed dodaniem obrazów na stronę internetową należy upewnić się, że wybrano najlepszy typ pliku do tego celu. Najpopularniejsze formaty obrazów w Internecie to PNG i JPEG. Oba formaty mają zalety i wady. PNG tworzy obrazy o wyższej jakości, ale ma większy rozmiar pliku. Jakość JPEG może spaść, ale możesz dostosować poziom jakości, aby znaleźć najlepszą równowagę między jakością a rozmiarem pliku. W każdym razie obrazy powinny zostać skompresowane przed przesłaniem ich na stronę internetową, aby nie wpłynęło to zbytnio na szybkość ładowania strony. Średnio zdjęcia stanowią dobre 20% „całkowitej wagi” strony głównej. Istnieją różne narzędzia, których można użyć do kompresji zdjęć w różnych formatach. Przy wyborze narzędzia ważne jest, aby jakość zdjęcia nie ucierpiała podczas kompresji.
Wskazówka 3: Dostosuj nazwy plików obrazów
Jeśli chodzi o SEO, ważne jest tworzenie opisowych, bogatych w słowa kluczowe nazw plików dla zdjęć. Jeśli nazwa pliku obrazu nie zostanie zmieniona, Google i spółka po prostu nie znają tematu obrazu. Na przykład, jeśli jest to witryna o herbacie, możesz po prostu nazwać odpowiednie zdjęcia za pomocą Tee-1, Tee -2 i tytuł tak dalej. Jeszcze lepiej byłoby wybrać bardziej szczegółowe nazwy plików – np. green-tea, sencha, bancha-first-harvest itp. W ten sposób użytkownicy i wyszukiwarki mogą natychmiast zrozumieć obraz.
Wskazówka 4: Dodaj teksty alternatywne
Podobnie jak tytuł, atrybut alt służy do opisywania zawartości pliku graficznego. Jeśli zdjęcie się nie załaduje, w lewym górnym rogu pojawi się ramka obrazu ze znacznikiem alt. Dlatego tag alt powinien jak najlepiej pasować do zdjęcia i sprawić, by było trafne. Uwzględnienie tagów alt jest ważne dla ogólnej strategii SEO na stronie. Należy upewnić się, że wszystkie inne obszary optymalizacji zostały wyczerpane, ale jeśli z jakiegoś powodu obraz się nie ładuje, użytkownicy nadal mogą przeczytać, co ma reprezentować. Dodatkowo dodanie odpowiednich tagów alt do obrazów może pomóc stronie w lepszym pozycjonowaniu w wyszukiwarkach poprzez powiązanie słów kluczowych ze zdjęciami.
Wskazówka 5: Poprawna struktura pliku obrazu
Od pewnego czasu Google używa również ścieżki i nazwy pliku do oceniania obrazów. Dlatego każdy, kto reprezentuje markę e-commerce z kilkoma produktami, nie powinien przechowywać zdjęć produktów w ogólnym folderze multimedialnym, ale tworzyć i porządkować podfoldery zgodnie z tematami związanymi z kategoriami.
Porada 6: Zadbaj o to, aby obrazy były przyjazne dla urządzeń mobilnych
Mobilne SEO staje się coraz ważniejsze dla dobrego rankingu i może stworzyć lepsze połączenie użytkownika. Krótko mówiąc, powinien tworzyć responsywne obrazy. Oznacza to, że obraz będzie skalowany do rozmiaru strony, niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z komputera stacjonarnego, czy mobilnego. Dopasowuje się do wielkości urządzenia.