Używanie smartfona jako komputera: jak dobry jest Samsung Dex?

Używanie smartfona jako komputera: jak dobry jest Samsung Dex?

Samsung wprowadził interfejs komputerowy „Dex” w 2018 roku. System działał wówczas tylko z dodatkową stacją dokującą. Teraz jest inaczej: wystarczy podłączyć kabel HDMI do portu USB-C i gotowe – smartfon lub tablet staje się (prawie) pełnoprawnym komputerem. Przyjrzeliśmy się bliżej obecnemu stanowi DeX.

Co to jest Dex?

Nazwa Dex jest skrótem od „Desktop Experience”. Wiele smartfonów i tabletów Samsung ma wbudowany Dex, czyli oddzielny interfejs pulpitu, który jest aktywowany po podłączeniu zewnętrznego wyświetlacza. Podobnie jak na komputerze stacjonarnym lub laptopie, aplikacje można następnie otwierać w oknach, które można dowolnie ustawiać, zmieniać ich rozmiar i nakładać.

Które urządzenia są obsługiwane?

Wiele obecnych smartfonów i tabletów obsługuje technologię Samsung Dex. Obejmuje to Galaxy sserii z S8, Galaxy Note z Galaxy Note 8, a także Składanie Galaxy Z-Wiersz.

Samsung Galaxy Tab S9 z osłoną klawiatury i aktywowanym trybem Dex.Wygląda jak laptop, ale jest to Galaxy Tab S9 z włączoną funkcją Dex. (Źródło obrazu: GIGA)

Z Zakładka Galaktyka Tablety S4 są także wyposażone w funkcję Dex. Cecha szczególna: Tutaj „Dex na urządzeniu” być użytym. Tryb pulpitu można aktywować na tabletach bez żadnego adaptera. W połączeniu z odpowiednią osłoną klawiatury możesz w mgnieniu oka używać własnego tabletu jak laptopa. Poruszyliśmy tę kwestię wkrótce w naszym praktycznym artykule na temat Galaxy Tab S9.

Smartfony i tablety firmy Seria Galaxy A będzie – z wyjątkiem Galaxy A90 – nieobsługiwany.

Połącz i uruchom Dex

Na początku pierwszej generacji Dexa do uruchomienia trybu Dex potrzebna była dodatkowa stacja dokująca firmy Samsung. W międzyczasie to się zmieniło. Do uruchomienia Dex wystarczy prosty kabel adaptera HDMI.

Jeśli chcesz także podłączyć klawiaturę i mysz przez USB, możesz skorzystać z taniej stacji dokującej USB-C.

Hub USB-C NOVOO

Hub USB-C NOVOO

Teraz cena może być wyższa. Cena od 28.08.2023 godz. 22:00

Jeśli Dex jest obsługiwany przez Twoje urządzenie, można go aktywować za pomocą kafelka szybkich ustawień. Ponadto domyślnie tryb uruchamia się automatycznie po podłączeniu kabla HDMI.

Dex automatycznie uruchomi się. Podłączono HDMIŹródło obrazu: GIGA

Jeśli tak się nie stanie, otwórz ⚙ Ustawienia. W obszarze Podłączone urządzenia → Samsung Dex znajdziesz ustawienie Uruchom automatycznie po podłączeniu HDMI. Jeśli ta opcja jest włączona, Dex uruchomi się automatycznie po wykryciu kabla HDMI.

Jeśli posiadasz telewizor obsługujący technologię Miracast, „Wireless Dex” może także służyć do bezprzewodowego przesyłania obrazu z pulpitu do telewizora.

Przy okazji: dzięki aplikacji Dex dla systemu Windows interfejs Dex może być używany także na komputerze z systemem Windows.

Które aplikacje są obsługiwane?

Dex to interfejs oparty na systemie Android, więc w zasadzie obsługiwane są wszystkie aplikacje ze Sklepu Google Play i Galaxy Store. Mogą istnieć pewne wyjątki, ale są one rzadkie.
Jeśli więc masz już zainstalowanych kilka aplikacji na tablecie lub smartfonie Samsung, istnieje duża szansa, że ​​będziesz mógł z nich korzystać także w trybie Dex.

W naszym filmie na górze artykułu przyjrzymy się bliżej Dexowi.

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android