Twój inteligentny dom powinien pozostać w oddzielnej sieci Wi-Fi

Twój inteligentny dom powinien pozostać w oddzielnej sieci Wi-Fi

Jednym z wyzwań inteligentnego domu jest zapewnienie stabilnego połączenia Wi-Fi z przyzwoitym bezpieczeństwem. Wiele akcesoriów obsługuje tylko Wi-Fi, a nawet jeśli obsługują inne standardy, takie jak Zigbee lub Thread, prawdopodobnie zwrócą się do Wi-Fi w celu uzyskania zdalnego dostępu, aktualizacji oprogramowania układowego i połączenia z platformami takimi jak Amazon Alexa i Google Assistant. W pewnym momencie Wi-Fi jest krytycznym ogniwem w łańcuchu. Chociaż nie jest to absolutnie konieczne, jednym ze sposobów na utrzymanie zdrowego Wi-Fi jest umieszczenie jak największej liczby akcesoriów do inteligentnego domu w oddzielnej sieci. Jest kilka powodów i różne podejścia w zależności od Twoich potrzeb.
Zobacz też: Czym jest inteligentny dom i dlaczego warto go chcieć

Dlaczego warto korzystać z oddzielnej sieci Wi-Fi

router koncepcyjny razer 5g

Łatwe, stabilne połączenie

Głównym powodem są gwarantowane połączenia w paśmie 2,4 GHz. Za każdym razem, gdy korzystają z Wi-Fi, większość akcesoriów do inteligentnego domu obsługuje wyłącznie 2,4 GHz, ponieważ zapewnia lepszy zasięg i mniejsze zużycie energii niż 5 GHz. Zmniejsza również koszty części — dwuzakresowe chipy mogą nie być horrendalnie drogie, ale różnica się kumuluje, gdy wysyłasz miliony wtyczek lub żarówek. Wiele akcesoriów do inteligentnego domu wymaga gwarantowanego połączenia w paśmie 2,4 GHz. Tymczasem wiele routerów Wi-Fi umożliwia połączenie obu pasm pod tym samym identyfikatorem SSID (nazwą sieci). Upraszcza to podłączanie nowych produktów i pozwala urządzeniom na każdym paśmie komunikować się ze sobą, ale wadą jest to, że akcesoria 2,4 GHz mogą uzyskać odpowiedź 5 GHz i tymczasowo utracić połączenie. Dedykowana sieć 2,4 GHz rozwiązuje ten problem.

Lepsze bezpieczeństwo

Potem jest kwestia bezpieczeństwa. Podczas gdy obecnie technologia inteligentnego domu jest często prawidłowo szyfrowana, oddzielna sieć ogranicza szkody, jakie może wyrządzić haker, ponieważ nie ma łatwego połączenia między inteligentnym domem a urządzeniami, takimi jak telefony i komputery. Chroni również, gdy producenci coś schrzanią, na przykład w wyniku poważnego naruszenia bezpieczeństwa serwera lub nie załatania znanych luk w zabezpieczeniach. Mniejszość firm używa nawet ustalonych haseł, których nie można zmienić, co czyni ich produkty łatwym wektorem ataku. Dodatkowo, jeśli masz wystarczającą liczbę koncentratorów i kompatybilnych akcesoriów do automatyzacji offline, możesz potencjalnie zachować swój dedykowany inteligentny dom przez większość czasu sieć jest offline, chyba że potrzebujesz aktualizacji lub zdalnego dostępu. Oczywiście nie jest to realna opcja, jeśli masz takie rzeczy, jak kamery bezpieczeństwa, ale jest to ostateczny awaryjny system bezpieczeństwa.

Mniejsze przeciążenie sieci

Ostatnie, ale nie najmniej na naszej liście jest przeciążenie sieci. Routery Wi-Fi mogą obsługiwać tylko tyle jednoczesnych połączeń. Podczas gdy pojedynczy mieszkaniec może nigdy nie napotkać żadnych problemów, para z domem może w pośpiechu osiągnąć swój limit, zwłaszcza jeśli wyposaży każdy pokój w światła Wi-Fi (takie jak Lifx) zamiast łączyć się z Wi-Fi koncentrator (jak Philips Hue). Nie zrozum mnie źle — wbudowane żarówki Wi-Fi mogą być świetne, ale tylko wtedy, gdy używasz ich garści. Tego przeciążenia można uniknąć, korzystając z routera Wi-Fi 6, ale ruch 2,4 GHz i tak będzie szybko przeciążony, ponieważ obsługuje tylko 11 kanałów, podczas gdy 5 GHz pozwala na wielokrotnie większą liczbę. Im więcej możesz odciążyć z kanałów 2,4 GHz w jednej sieci, tym lepiej.
Kop głębiej: Wyjaśnienie Wi-Fi 6

Jakie są proste opcje dla oddzielnych sieci Wi-Fi?

Eero 6 Dual Band Mesh Wi Fi 5 System 3 sztuki

Tryb gościa routera

Najprostszym podejściem jest „tryb gościa” na routerze, który zapewnia unikalny identyfikator SSID i hasło z ograniczonym dostępem. Wszystko to tak naprawdę poprawia bezpieczeństwo, ponieważ nie zmienia sposobu obsługi przepustowości.

Odłącz te podwójne pasma

Najlepszą opcją dla większości ludzi jest używanie oddzielnych identyfikatorów SSID 2,4 i 5 GHz na jednym routerze, przy czym większość „zwykłych” urządzeń technicznych (streamery, laptopy itp.) jest podłączonych do 5 GHz, a cały sprzęt inteligentnego domu na 2,4. Poprawia to bezpieczeństwo, zmusza urządzenia do korzystania z niezawodnego pasma i nadal nie kosztuje nic więcej, chyba że masz starszy router, który nie obsługuje 5 GHz lub wystarczającej liczby połączeń. Jeśli tak jest, będziesz chciał uaktualnić z inteligentnym domem lub bez niego. Najlepszą opcją dla większości ludzi jest używanie oddzielnych identyfikatorów SSID 2,4 i 5 GHz na jednym routerze. Niektóre routery domyślnie dzielą identyfikatory SSID, a nawet jeśli tego nie robią, szybkie wyszukiwanie w Google podpowie Ci, jak to skonfigurować za pośrednictwem interfejsów internetowych lub aplikacji routera. Po prostu nadaj każdemu identyfikatorowi SSID oczywistą etykietę — powszechną konwencją jest używanie „2G” i „5G” ze wspólną nazwą podstawową. Istnieją jednak pewne wady tej metody. Po pierwsze, będziesz musiał zmienić przypisaną sieć Wi-Fi dla każdego urządzenia, jeśli już je skonfigurowałeś. W zależności od sposobu izolowania dwóch pasm urządzenia podłączone do jednego SSID mogą nie być w stanie komunikować się z urządzeniami na drugi, który może sprawić, że ręczne sterowanie będzie kłopotliwe. Jeśli Twój telefon jest na 5 GHz, ale światła są na przykład 2,4 GHz, może być konieczne przełączenie sieci Wi-Fi, gdy chcesz mieć bezpośredni dostęp do aplikacji. Podobnie funkcje przesyłania strumieniowego multimediów, takie jak AirPlay i Google Cast, mogą ulec awarii w zależności od tego, czy urządzenia muszą znajdować się w tej samej sieci. Istnieją sposoby na złagodzenie tych problemów, na przykład utrzymywanie telefonu na częstotliwości 2,4 GHz. Możesz również przypisać większość kontroli do kombinacji automatyzacji, przełączników, głośników i / lub inteligentnych wyświetlaczy, chociaż unikałbym kupowania znacznie więcej niż już masz. Nie ma sensu zwiększać obciążenia portfela i sieci.
Czytać: Najlepsze routery Wi-Fi

A co z użyciem drugiego routera?

Google Wi Fi a routery Linksys VelopRobert Triggs / Android AuthorityDla niektórych drugi router może być idealnym rozwiązaniem, ponieważ skutecznie czyścisz przepustowość i blokujesz inteligentne akcesoria domowe za pomocą sprzętu, a nie tylko logowania. To najsilniejszy możliwy środek bezpieczeństwa — w rzeczywistości, jeśli chcesz usunąć akcesoria z Internetu, możesz po prostu wyciągnąć wtyczkę bez zakłócania czegokolwiek innego. Ale twoje akcesoria muszą być połączone z koncentratorem, aby automatyzacje działały w trybie offline, jak wspomniałem wcześniej. W sumie drugi router to prawdopodobnie przesada. Pojedyncza jednostka Wi-Fi 6 powinna być w stanie obsłużyć wszystko, co na nią rzucisz, pod względem obciążenia, a większość ludzi nie ma do czynienia z tak poważnymi zagrożeniami, że potrzebują izolacji sprzętowej. Oddzielne identyfikatory SSID powinny wystarczyć i zaoszczędzić znaczną gotówkę.

Czy istnieją scenariusze, w których nie powinienem używać oddzielnej sieci?

Google Nest Hub Max Muzyka YouTubeTam może być. Jeśli wolisz sterowanie oparte na aplikacji, a także nalegasz na korzystanie z telefonu w sieci Wi-Fi 5 GHz, to jest jedno. Innym jest to, że regularnie korzystasz z AirPlay lub Google Cast i nie masz pewności, czy będą nadal działać na Twoich konkretnych urządzeniach. Brzmi niepoważnie, ale osobiście jedną z moich ulubionych rzeczy jest przesyłanie mediów przed snem do mojego Nest Hub. Utrata tego byłaby przełomem. Jeśli jednak możesz to w ogóle uczynić praktycznym, zdecydowanie polecam jakąś osobną sieć. Bezpieczeństwo ma znaczenie, podobnie jak przechowywanie akcesoriów w trybie online — pokonałeś wygodę inteligentnego domu, jeśli urządzenia przestają działać w trybie offline dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujesz.
Kontynuuj czytanie: Te pięć ulepszeń obiecuje „naprawić” inteligentny dom w 2022 roku

Czy korzystasz z oddzielnej sieci Wi-Fi dla swojego inteligentnego sprzętu domowego?

113 głosówTak, są połączone w trybie gościa4%Tak, używam osobnych identyfikatorów SSID (na tym samym routerze)23%Tak, są podłączone do drugiego routera12%Nie55%Nie mam żadnych urządzeń smart home7%Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android