Trendy w branży technologicznej 2023

Trendy w branży technologicznej 2023

Redakcja 13 stycznia 2023 r

Żadna inna branża nie ma obecnie tak dużego potencjału wzrostu jak sektor technologiczny. Co roku na wysoce konkurencyjny rynek wkraczają setki nowych start-upów. Nierzadko większe korporacje, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku, wykupują małe nowicjusze. Przyczyną tego może być minimalizacja konkurencji na rynku lub integracja nowych produktów pod własną marką. Jakich innowacji możemy spodziewać się w 2023 roku? Które branże od dawna korzystają z postępującej technologizacji? A gdzie skupiają się wysiłki w tym roku?

Źródło obrazu: Unsplash

Branże te czerpią korzyści z postępującej technologizacji

Dużym obszarem korzystającym z postępu technologicznego są firmy usługowe. Dotarcie do dużej grupy docelowej przy niewielkim wysiłku nigdy nie było łatwiejsze niż dzisiaj. W szczególności freelancerzy coraz częściej reklamują swoje oferty online. Platformy takie jak Gulp czy Upwork wspierają komunikację i kojarzenie klientów i dostawców na całym świecie. Koncepcja ta staje się coraz bardziej popularna również w krajach niemieckojęzycznych, gdzie rośnie oferta online coachów i konsultantów ds. zarządzania.

Branża gier i hazardu również się zmienia ze względu na wysoki poziom technologii. Podczas gdy kilka lat temu wciąż trzeba było się przebrać i jechać, aby dotrzeć do najbliższego kasyna, aby zagrać w kasynie, teraz większość gier odbywa się online z domu. Najlepsze kasyna online wciąż są w stanie corocznie zwiększać swoje wskaźniki napływu, co jest zasługą nowych technologii, takich jak wykorzystanie blockchainów, ale także gier kasynowych na żywo. W grach granice tego, co jest możliwe, są stale przesuwane. Innowacje, takie jak Web3 i Metaverse, otwierają zupełnie nowe możliwości dla branży, a popyt klientów jest nieprzerwany.

Jednak mniejsze sektory, takie jak usługi dostawcze, również odnoszą znaczne korzyści z cyfryzacji. Dzięki systemom śledzenia GPS i wyrafinowanym aplikacjom Twoje ulubione jedzenie może zostać skonsumowane we własnych czterech ścianach w bardzo krótkim czasie. Dawne start-upy, takie jak Lieferando czy Mjam, od kilku lat przynoszą duże zyski.

Inteligentniejsze urządzenia i Internet rzeczy

Inteligentne urządzenia to nieprzerwany trend w 2023 roku. Jednocześnie urządzenia inteligentnego domu stają się coraz łatwiejsze w obsłudze, a tym samym stanowią realną wartość dodaną w celu zwiększenia efektywności w naszych gospodarstwach domowych. Wielu użytkowników Smart Home korzysta z oszczędności kosztów energii, jednocześnie poprawiając jakość swojego życia. Od inteligentnej klamki do drzwi po kamery monitorujące, inteligentne oświetlenie lub zautomatyzowane systemy ogrzewania i termostaty — ich zastosowanie nie ma prawie żadnych ograniczeń. Poza automatyką domową innowacje cieszą się również dużym zainteresowaniem w branży rozrywkowej. Dalszy rozwój oferty VR i AR oraz inteligentnych opcji audio przebiega nieprzerwanie i już teraz spotyka się z niesłabnącym entuzjazmem użytkowników. W 2023 roku klienci mogą spodziewać się znacznego wzrostu użyteczności sprzętu. Na rynku mają pojawić się np. nowe, znacznie lżejsze i mniejsze modele okularów VR.

Kolejnym rozwijającym się obszarem jest Internet rzeczy (IoT). Komputery i smartfony nie są już jedynymi urządzeniami podłączonymi do Internetu. Inteligentne telewizory, sieciowe urządzenia kuchenne, takie jak kuchenki mikrofalowe czy piekarniki, ale także systemy alarmowe i grzewcze od dawna są podłączone do Internetu. Inteligentne maszyny otaczają nas także w pracy iw miastach. Szacuje się, że do 2023 roku do internetu podłączonych będzie 43 miliardy urządzeń. Dane zbierane w procesie są cennym produktem ubocznym. Inteligentne wykorzystanie tych danych z korzyścią dla klientów jest zatem celem tego roku. W obszarze bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ważne jest wzmacnianie systemów bezpieczeństwa i ochrona przed kradzieżą danych. Dane mogą w dużym stopniu przyczynić się do poprawy zadowolenia klientów i dalszego rozwoju produktów.

Powstanie wielu start-upów sprzyja szybkiemu rozwojowi branży technologicznej. Nowatorscy myśliciele poboczni przełamują status quo i tworzą nieskończone możliwości na przyszłość. Obszary automatyzacji i generowania danych są ważnymi kluczowymi kwestiami dla zrównoważonej technologizacji, z której wszyscy czerpiemy korzyści.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android