Thunderbolt 5: data premiery, przepustowość, obsługa wyświetlaczy i nie tylko

Thunderbolt 5: data premiery, przepustowość, obsługa wyświetlaczy i nie tylko

Robert Triggs / Android Authority Ponieważ nowoczesne laptopy z każdą kolejną generacją mają coraz mniej portów, być może rozważałeś różne adaptery umożliwiające podłączenie wyświetlaczy, zewnętrznej pamięci masowej i innych urządzeń peryferyjnych. Jednak większość popularnych kluczy sprzętowych i adapterów USB-C nie ma wystarczającej przepustowości, aby jednocześnie obsługiwać wiele podłączonych urządzeń. Tutaj właśnie pojawia się interfejs Thunderbolt, który umożliwia jednoczesną obsługę wielu wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości i dysków SSD. Najnowszy Thunderbolt 5 idzie jeszcze dalej, umożliwiając podłączenie jeszcze większej liczby urządzeń za pomocą jednego kabla. Dlatego w tym artykule przyjrzyjmy się bliżej, co nowego w Thunderbolt 5, co potrafi i kiedy można spodziewać się laptopa twórców, aby to przyjęli.

Thunderbolt 5: Data premiery

Podłączony kabel Apple MacBook Pro 2023 MagSafe 3 i dwa kable Thunderbolt 4Kris Carlon / Android AuthorityIntel nie utrzymywał w tajemnicy istnienia Thunderbolt 5 – firma po raz pierwszy zaprezentowała go w wersji demonstracyjnej już w październiku 2022 r., a formalnie ogłosiła publicznie jego funkcje we wrześniu 2023 r. Producenci i producenci akcesoriów otrzymają pełny zestaw specyfikacji technicznych w ostatnim kwartale 2023 r. Podsumowując, można spodziewać się, że pierwsze urządzenia wyposażone w porty Thunderbolt 5 zostaną wypuszczone na rynek gdzieś w 2024 r. Według firmy Intel interfejs może najpierw pojawić się na urządzeniach przeznaczonych dla graczy i twórców treści, a nie produktywności lub komputery stacjonarne. Co więc dokładnie oferuje najnowszy interfejs Thunderbolt 5 w porównaniu z poprzednimi generacjami? Rozbijmy to.

Specyfikacje i funkcje Thunderbolt 5

Intel Thunderbolt 5 kontra Thunderbolt 4Dzięki Thunderbolt 5 Intel podwoił przepustowość interfejsu do 80 Gb/s w każdym kierunku. W praktyce jest teraz w stanie obsłużyć trzy wyświetlacze 4K i obsługuje częstotliwości odświeżania dochodzące do 540 Hz. W rzeczywistości obciążenia wymagające dużej ilości wideo mogą uruchomić nową funkcję „zwiększenia przepustowości”, która przydziela dodatkowy pas o przepustowości 40 Gb/s, umożliwiając Thunderbolt 5 przesyłanie 120 Gb/s w jednym kierunku. To trzykrotnie większa przepustowość niż w przypadku Thunderbolt 3 i 4. Funkcja zwiększania przepustowości Thunderbolt 5 odblokowuje obsługę wyświetlaczy w prawdziwej rozdzielczości 8K. Thunderbolt 5 poprawia także prędkość przesyłania danych, obsługując prędkość do 64 Gb/s poprzez interfejs PCI Express Gen 4. Oznacza to, że możesz teraz używać niektórych z najwyższej klasy dysków SSD w obudowie zewnętrznej. Co więcej, zastosowanie PCIe Gen 4 umożliwia także podłączenie zewnętrznych obudów kart graficznych. W poprzednich generacjach Thunderbolt prędkości tych obudów były ograniczone do 32 Gb/s, co stanowiło duże wąskie gardło dla wysokiej klasy procesorów graficznych do komputerów stacjonarnych, które potrzebowały większej przepustowości. Ostateczne duże ulepszenie przejścia z Thunderbolt 4 na Thunderbolt 5 polega na dostarczaniu mocy z nowsza wersja, która może dostarczyć minimum 140W. To już nieco więcej niż 100 W poprzedniej generacji, ale producenci mogą również skonfigurować go tak, aby dostarczał do 240 W. Nie widzieliśmy jeszcze producentów laptopów, którzy przyjęli tryb 240 W USB Power Delivery, ale obsługa Thunderbolt 5 jest mimo wszystko dobrym znakiem. Ulepszona specyfikacja ładowania złącza przyda się w przypadku wydajnych laptopów do gier, z których większość obecnie wykorzystuje złącze cylindryczne prądu stałego, aby zaspokoić swoje potrzeby w zakresie zasilania.

Czy Thunderbolt 5 jest wstecznie kompatybilny?

port Realme Book Thunderbolt 4Palash Volvoikar / Android AuthorityTak, Thunderbolt 5 jest wstecznie kompatybilny z interfejsami poprzednich generacji. Jeśli podłączysz akcesorium Thunderbolt 4 do portu obsługującego Thunderbolt 5 w komputerze, oba urządzenia będą nadal rozpoznawać się i komunikować ze sobą. Będziesz po prostu ograniczony do najwolniejszego łącza w łańcuchu, którym w tym przykładzie jest Thunderbolt 4. To samo dotyczy scenariusza odwrotnego; możesz podłączyć nowe akcesorium Thunderbolt 5 do starszego portu Thunderbolt 4. Mimo że Thunderbolt 5 stanowi duży krok naprzód, jest to jedynie znacząca aktualizacja dla użytkowników zewnętrznych wyświetlaczy i grafiki. Z tego powodu Intel oczekuje, że nowy interfejs w pierwszej kolejności zaadaptują gracze i twórcy treści, a później użytkownicy stacji roboczych. Istniejące stacje dokujące Thunderbolt 4 mają już wystarczającą przepustowość, aby obsługiwać mniej wymagające urządzenia peryferyjne.

Czy Thunderbolt 5 to USB-C?

Porty Apple iPad Pro M2 2022Oliver Cragg / Android AuthorityTak, firma Intel zdecydowała się nadal używać portu USB-C w Thunderbolt 5. Należy jednak pamiętać, że nie można użyć zwykłego kabla USB-C, aby w pełni wykorzystać potencjał Thunderbolt 5. Kable Thunderbolt przechodzą weryfikację i certyfikat potwierdzający, że mogą osiągnąć prędkość znamionową. Nowe kable Thunderbolt 5 można rozpoznać po wytłoczonym symbolu błyskawicy i znajdującej się obok niej cyfrze 5. Nie wszystkie kable USB-C osiągają prędkości Thunderbolt, więc nie wybieraj niewłaściwego. Nie należy jednak oczekiwać, że wszystkie przyszłe porty USB-C będą kompatybilne z szybkościami Thunderbolt 5. Producenci będą nadal musieli zweryfikować swoje urządzenia od strony trzeciej zatwierdzonej przez firmę Intel, zanim będą mogli dodać logo błyskawicy. Dlatego zdecydowana większość portów USB-C nie będzie obsługiwać funkcji Thunderbolt 5, podobnie jak poprzednie generacje. To powiedziawszy, coraz więcej urządzeń z najwyższej półki, takich jak iPad Pro i MacBook Pro, jest wyposażonych w porty USB-C obsługujące technologię Thunderbolt.


Często zadawane pytania

Czy Thunderbolt 5 jest lepszy od HDMI? Thunderbolt 5 jest lepszy od HDMI, ponieważ ten pierwszy może przesyłać więcej niż tylko pojedynczy sygnał wideo. Może także przesyłać dane, przenosić wiele jednoczesnych strumieni wyświetlania i współpracować z zewnętrznymi kartami graficznymi. Czy do wyświetlania można używać złącza Thunderbolt 5? Tak, pojedyncze połączenie Thunderbolt 5 umożliwia przesyłanie sygnału do trzech wyświetlaczy 4K przy 144 Hz lub dwóch wyświetlaczy 8K przy 60 Hz. Czy mogę ładować laptopa za pomocą złącza Thunderbolt 5? Tak, złącze Thunderbolt 5 może ładować laptopa z prędkością przekraczającą 140 W, a w niektórych przypadkach aż do 240 W. Czy Thunderbolt 5 może obsługiwać wyświetlacze 8K? Tak, Thunderbolt 5 może obsługiwać wyświetlacze 8K przy 60 Hz. W przypadku poprzedniej generacji złącza Thunderbolt 4 można było używać tylko jednego wyświetlacza 8K przy częstotliwości 30 Hz — co nie zapewnia płynnej pracy na komputerze stacjonarnym. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android