Testy porównawcze Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 zdobywają duże punkty

Testy porównawcze Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 zdobywają duże punkty

Robert Triggs / Android AuthorityQualcomm ogłosił znane odświeżenie swojego flagowego chipsetu mobilnego w połowie cyklu. Snapdragon 8 Plus Gen 1 z 2022 roku obiecuje 10% poprawę szybkości zegara i, co być może ważniejsze, poprawę efektywności energetycznej od 15 do 30% w stosunku do obecnego flagowego układu. Jeśli obietnice te utrzymają się w urządzeniach konsumenckich, najnowszy model Qualcomm Plus będzie znaczącym krokiem naprzód w stosunku do tegorocznego tak podobnego Snapdragona 8 Gen 1. Niedawno spędziliśmy czas z referencyjnym smartfonem Qualcomm na imprezie w San Diego. Asus uprzejmie dostarczył również urządzenie inżynieryjne ROG SM8475 do przetestowania, które według firmy daje całkiem dobrą wczesną reprezentację tego, jak Snapdragon 8 Plus Gen 1 wypadł w porównaniu z jego poprzednikiem. Łącznie, ta konfiguracja testów porównawczych zapewnia nam unikalne spojrzenie na to, jak liczby Qualcomma zestawiają się z tym, co prawdopodobnie zobaczymy w urządzeniach komercyjnych. Ale zanim to nastąpi, przyjrzyjmy się liczbom, które złapaliśmy w San Diego.

Testy porównawcze Snapdragon 8 Gen 1 i 8 Plus Gen 1

Snapdragon 8 Plus Gen 1 GeekbenchHadlee Simons / Android Authority Aby sprawdzić, czy twierdzenia Qualcomma się sprawdzają, przyjrzyjmy się najpierw, jak porównają się modele referencyjne 8 Plus Gen 1 i oryginalne 8 Gen 1. Model Plus zwiększa częstotliwość taktowania o około 10% w całym zakresie, siedząc na 3,2 GHz, 2,75 GHz i 2,0 GHz w trzech klastrach, w porównaniu z 3,0 GHz, 2,5 GHz i 1,8 GHz w przypadku oryginalnej 8 generacji 1. Qualcomm również zwiększył zegar GPU o te same 10%. Inne główne funkcje obejmują 15% oszczędność energii SoC, w zależności od przypadku użycia, i 20% lepszą wydajność na wat, z których niektóre Qualcomm umieścił w celu uzyskania wyższych częstotliwości taktowania.
Czytaj więcej: Głębokie nurkowanie Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1Rozpoczynając od klasycznego testu porównawczego procesorów GeekBench 5, widzimy wzrost odpowiednio o 6,4% i 12,3% w przypadku pojedynczego i wielordzeniowego procesora. Dokładnie to, czego oczekiwalibyśmy od szybszych częstotliwości zegara 8 Plus Gen 1. Jednak wzrost wydajności całego systemu i typowych zadań wydaje się być znacznie bardziej stłumiony. W ogólnosystemowych testach porównawczych AnTuTu i PCMark osiągnęliśmy tylko 3,5% i 3,2% poprawę. Być może nie jest to zaskakujące, ponieważ te testy są zależne od pamięci i karty graficznej, a także od testowania procesora. Mówiąc o grafice, również tutaj widzimy niewielki wzrost. Test Wildlife firmy 3DMark osiąga poprawę o 4,6% po przejściu na Snapdragon 8 Plus Gen 1, przynajmniej według referencyjnych telefonów Qualcomm. Oldschoolowy test T-Rex Offscreen GFXBench osiąga podobny wzrost o 5,6%. Nie jest to aż tak imponujące, jak sugerowałoby 10-procentowy wzrost taktowania GPU. Widzimy większy wzrost o 9,3% w nowszym teście Aztec pakietu, ale może to być po prostu spowodowane zmianą w stosunkowo niższej liczbie klatek na sekundę. Porównanie telefonów referencyjnych Qualcomm wskazuje na wzrost o 5-10%, w zależności od obciążenia. Opierając się na praktycznych testach porównawczych Snapdragon 8 Plus 8 Gen 1 firmy Qualcomm, są tutaj dość typowe zyski międzypokoleniowe, ale nic, co powinno zmusić Cię do wyjścia i zakupu urządzenia 8 Plus Gen 1 w porównaniu z obecnym modelem. Przynajmniej nie dla samej wydajności. Jedyną rzeczą, której nie byliśmy w stanie przetestować, jest zmniejszenie zużycia energii. Może to wyraźnie zmienić zasady dotyczące problemów z upałem i dławieniem wydajności, które nękają kilka smartfonów Snapdragon 8 Gen 1.

Snapdragon 8 Plus Gen 1 a istniejące telefony

Snapdragon 8 Plus Gen 1 3DMark Wild LifeHadlee Simons / Android Authority Jeśli śledziłeś w tym roku artykuły dotyczące testów porównawczych Android Authority, bez wątpienia zauważyłeś, że konsumenckie urządzenia Snapdragon 8 Gen 1 nie osiągnęły mocy prezentowanej przez jednostki referencyjne Qualcomm. Zobaczmy, czy model Plus w ogóle poprawi tę sytuację, patrząc na urządzenie inżynierskie Asusa ROG SM8475. Ale najpierw dwie rzeczy do wyjaśnienia. To nie jest produkt końcowy i Asus zauważa, że ​​z pewnością można by wprowadzić różne optymalizacje i inne ulepszenia. Potraktuj więc wyniki jako pole manewru, a nie liczbę bezwzględną. Ponadto Asus ROG SM8475 ma wysokowydajny przełącznik o nazwie X-Mode. Przeprowadziliśmy testy z włączonym i wyłączonym trybem X, aby uzyskać wyraźniejszy obraz maksymalnego potencjału Snapdragon 8 Plus Gen 1 w porównaniu z typowym potencjałem telefonu klasy konsumenckiej. Główny rdzeń Asus ROG SM8475 jest taktowany z częstotliwością 3,2 GHz, 2,75 GHz dla rdzeni złotych i 2,0 GHz dla małych rdzeni srebrnych. Począwszy od GeekBench 5, Asus ROG SM8475 działa praktycznie tak samo jak jednostka referencyjna Qualcomm, przynajmniej z X -Włączono tryb pozwalający chipowi pracować przy pełnym pochyleniu. Asus nie wydaje się być przekonany, że wydajność chipa pozwala mu pracować z maksymalną prędkością do ogólnego użytku, ponieważ wynik pojedynczego rdzenia jest poważnie zmniejszony. Jednak ponieważ jest to próbka inżynierska, wyobrażamy sobie, że wszystko zmieni się wraz z każdym produktem końcowym. Na szczęście wyniki wielordzeniowe utrzymują się znacznie lepiej i przekraczają to, co widzieliśmy w przypadku telefonów 8 Gen 1, co wskazuje na bardziej namacalny wzrost wydajności, niż sugeruje to jednostka referencyjna. Testy AnTuTu i obciążenia PCMark dla całego systemu są mniej przekonujące. Ponownie, wyniki X-Mode są zbliżone do jednostki referencyjnej Qualcomm w obu testach, ale pominięcie tego powoduje, że wyniki są dokładnie takie same, a nawet niższe niż słuchawki Snapdragon 8 Gen 1, które są już na rynku. Jest tu wystarczająco dużo dowodów, aby sugerować, że potencjalny wzrost wydajności 8 Plus Gen 1 może się nie sprawdzić, jeśli chodzi o producentów zapewniających optymalną żywotność baterii dla swoich produktów. Testy GPU są znacznie bardziej spójne, niezależnie od tego, czy tryb X jest włączony, czy wyłączony. Urządzenie inżynierskie Asusa nie osiąga tak wysokich wyników, jak jednostki referencyjne Qualcomma w 3DMark Wild Life, ale znajduje się na tym samym polu. Podobnie wyniki GFXBench są nieznacznie lepsze niż telefony, które widzieliśmy do tej pory na rynku, i nie ma dostrzegalnej różnicy przy włączaniu i wyłączaniu trybu X.
Zobacz też: Najlepsze telefony z Androidem do gier Wygląda to na wygraną dla graczy, ale utrzymanie wydajności w dłuższej perspektywie było dużym problemem w przypadku oryginalnego Snapdragona 8 Gen 1. Przeprowadziliśmy kilka sesji testów warunków skrajnych w wariancie Plus, aby sprawdzić, czy coś się dzieje uległy poprawie. Standardowy wynik z próbki Asusa jest dość rozczarowujący. Podczas gdy urządzenie utrzymuje swoją szczytową wydajność na stałym poziomie przez trzy przebiegi, co jest lepsze niż większość, wydajność spada do poziomów jeszcze niższych niż Samsung Galaxy S22 Ultra. To prawda, że ​​Asus bez wątpienia musi dopracować i jest wiele zmiennych, które Asus może tutaj traktować priorytetowo, takich jak temperatura lub pobór mocy, które prawdopodobnie będą się różnić w każdym komercyjnym telefonie. Jednak ten wynik wskazuje, że producenci nadal będą musieli zrównoważyć szczytową wydajność Snapdragona 8 Plus Gen 1 z czasem pracy baterii i wysoką temperaturą. Rozładowanie układu wskazuje na poprawę zarówno wydajności szczytowej, jak i trwałej, szczególnie w porównaniu z telefonami 8 Gen 1, które wcześniej testowałem. Istnieje jednak ogromne zastrzeżenie — temperatura wewnętrzna telefonu wzrasta do 50 ° C w porównaniu do zaledwie 37 ° C przy wyłączonym trybie X. Te same przebiegi wyczerpały również 15% w porównaniu do 8% baterii w trakcie testu, co oznacza prawie dwukrotne zużycie energii. Trwała wydajność pozostaje problemem dla Snapdragona 8 Plus Gen 1. Innymi słowy, utrzymanie maksymalnej wydajności chipa nadal wymaga większej mocy i wytwarza więcej ciepła, niż jest to prawdopodobnie dopuszczalne w przypadku większości smartfonów. Wydaje się, że przejście na proces produkcyjny TSMC 4 nm i reklamowany wzrost wydajności nie rozwiązały całkowicie problemów chipa. Jeśli już, wzrost częstotliwości zegara może dolewać więcej paliwa do ognia.

Testy porównawcze Snapdragon 8 Plus Gen 1: Wczesny werdykt

Snapdragon 8 Plus Gen 1 na ekranie telefonuHadlee Simons / Android AuthorityPodobnie jak jego poprzednia wersja, Snapdragon 8 Plus Gen 1 firmy Qualcomm to mieszana torba. Krótkie testy porównawcze wyglądają na przyzwoity krok w porównaniu z 8 Gen 1, a telefony z modelem Plus powinny dawać wyniki bliższe tym, czego początkowo oczekiwaliśmy od tej generacji chipsetów. Jednak testy warunków skrajnych wskazują na utrzymujące się problemy z poborem ciepła i mocy, co oznacza, że ​​wiele telefonów prawdopodobnie nie zrealizuje pełnego potencjału układu. Przynajmniej nie przez długi czas. Testy migawkowe wciąż są oderwane od rzeczywistości, w której najnowszy układ Qualcomma jest używany do długich, intensywnych sesji. W związku z tym prawdopodobnie zobaczymy, że słuchawki konsumenckie będą słabsze w porównaniu z referencyjnymi słuchawkami Qualcomm, ponieważ próbują zrównoważyć wydajność chipa i pobór mocy. Przynajmniej jeśli próbka inżynierska Asus ROG SM8745 jest czymś, do czego można się zastosować. To powiedziawszy, Asus marzył o kuszącej perspektywie telefonu o wysokiej wydajności, który mógłby być potęgą w grach, z odpowiednim chłodzeniem na pokładzie. Dalej: Dlaczego Exynos kontra Snapdragon to tak wielka sprawa? W końcu, reklamowany wzrost efektywności energetycznej firmy Qualcomm jest tutaj ważniejszy, ale jest znacznie trudniejszy do przetestowania. Wydaje się nieprawdopodobne, aby te wygrane wydajności można było uzyskać podczas pracy z chipem w pełnej sprawności. Ale jeśli Snapdragon 8 Gen 1 oferuje konkurencyjną wydajność, zapewniając klientom reklamowaną dodatkową godzinę grania lub 17 godzin więcej odtwarzania muzyki, większość konsumentów będzie bardzo zadowolona. Musimy tylko poczekać na pojawienie się telefonów detalicznych, zanim będziemy mogli ocenić, czy Qualcomm osiągnął te cele.


Hadlee Simons był gościem Qualcomm na szczycie 5G w San Diego. Qualcomm zapłacił za jego podróż i zakwaterowanie. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android