Telefony o rozdzielczości 200 megapikseli są w drodze, czy nadszedł czas, aby przyjąć szum?

Telefony o rozdzielczości 200 megapikseli są w drodze, czy nadszedł czas, aby przyjąć szum?

Robert Triggs / Android Authority Tak jak otoczyliśmy nasze głowy aparatami 100 MP, megapikselowe wojny ponownie się rozpalają, aby zmusić nas do zaakceptowania większych liczb, musi być lepszy. Osoby z obiektywami utrwalonymi na fotografii mogły zauważyć, że Omnivision niedawno ogłosiło swój pierwszy 200-megapikselowy czujnik OVB0A. Olbrzymia 16 384 x 12 288 pikseli w rozsądnym rozmiarze 1/1,395 cala, 100% technologia czterofazowej detekcji (QPD), 16 łączenie pikseli w komórki, odczyt wideo 4K 120 klatek na sekundę i możliwości 8K HDR, jest wiele zdrowo wyglądających liczb, w które można zatopić zęby. Imponujące, ale być może nieco niepokojące, każdy piksel mierzy zaledwie 0,56 µm średnicy. To mniej niż długość fali światła czerwonego.
Tło: Wszystkie terminy związane z fotografią, które kiedykolwiek musisz znać. Ogromna liczba pikseli Omnivision dołącza do Samsung Isocell HP1 i Isocell HP3 jako czujnik o najwyższej rozdzielczości przeznaczony do smartfonów. Podobno Samsung Galaxy S23 Ultra wyposażony jest w niezapowiedziany jeszcze Isocell HP2, może nie potrwać zbyt długo do naszego pierwszego przedsmaku fotografii mobilnej w ultrawysokiej rozdzielczości. Ale czy powinieneś przyjąć lub uważać na szum?

Dlaczego powinieneś przyjąć 200MP

Ręczne sterowanie aparatem Samsung GalaxyRobert Triggs / Android Authority Najpierw przejdźmy do dobrych momentów. 200 megapikseli to ogromna ilość danych, a jak to uwielbiają Omnivision i Samsung, oznacza to więcej pikseli w przypadku fotografii i wideo w wysokiej rozdzielczości. Jednak 200 MP to przesada nawet w przypadku wideo 8K (które wymaga tylko 33 MP i samo w sobie jest trochę przesadnym formatem) i nie zobaczysz krystalicznie czystych zdjęć 200 MP, bez względu na to, co działy marketingu chciałyby ci powiedzieć. Nie, rozdzielczość rzadko jest powodem, aby zwracać uwagę na te 200-megapikselowe czujniki. Zamiast tego musisz bliżej przyjrzeć się, co jeszcze potrafią te czujniki. Na przykład łączenie pikseli w grupy jest główną częścią działania tych czujników. Omnivision i Samsung obsługują łączenie 4-komorowe i 16-komorowe, co daje odpowiednio od 0,56 µm do 1,12 µm i 2,24 µm efektywnych rozmiarów pikseli. Chociaż te połączone piksele czujniki nie przechwytują tyle światła, co natywny piksel o tym samym rozmiarze, ta elastyczność umożliwia telefonom tworzenie obrazów o wyższej rozdzielczości przy dobrym oświetleniu i mniejszym szumie kosztem rozdzielczości przy słabym oświetleniu. Podobnie dodanie 2×2 OCL PDAF pomaga zapewnić szybkie i dokładne autofokusowanie nawet przy wyższych rozdzielczościach. Spójrz poza rozdzielczość — istnieje możliwość uzyskania wyższej liczby klatek na sekundę i lepszego HDR. Wyższe rozdzielczości wymagają również większej przepustowości do przesyłania danych do procesora telefonu, a tę przepustowość można wykorzystać do wyświetlania niższych rozdzielczości przy wyższych częstotliwościach klatek. Na przykład OVB0A firmy Omnivision może robić 200 MP przy 8 kl./s, 50 MP przy 30 kl./s lub 12,5 MP przy 120 kl./s za pomocą łączenia pikseli. To zapewnia 8K 30 fps i 4K 120 fps bez konieczności interpolacji oprogramowania, a także zdjęcia seryjne w przyzwoitych rozdzielczościach.
Zobacz też: Najlepsze telefony z aparatami, jakie można kupić za pieniądze. Szybkość klatek i przepustowość danych są również ważne, jeśli chodzi o HDR. Dzięki rozłożonemu HDR obsługiwanemu teraz przez wysokiej klasy czujniki i procesory, szybkie odczytywanie linii danych jest ważne, aby uniknąć artefaktów, szczególnie w wysokich rozdzielczościach. Na przykład Omnivision reklamuje wideo 4K/60 z rozłożonym na 2 ekspozycje taktowaniem HDR. Widzieliśmy również, że implementacje wykorzystują wielokrotną ekspozycję z sąsiednich pikseli do natychmiastowych zdjęć HDR bez żadnych opóźnień odczytu. Gęste pikselowe, połączone czujniki sprawiają, że ultra ostre zdjęcia HDR i wysokiej jakości wideo HDR są bardziej wykonalne. To prawda, że ​​problemy te można również rozwiązać za pomocą szybszych czujników o niższej rozdzielczości, więc nie dotyczą one wyłącznie tych produktów 200 MP.

I dlaczego nie powinieneś?

Sony Xperia kontra lustrzanka cyfrowaRobert Triggs / Android Authority Podobnie jak w przypadku wszystkich technologii, w których jest zawodowiec, często zdarzają się wady, i tak jest zdecydowanie, ponieważ oceniamy smartfony 200 MP. Dużym problemem związanym z tymi czujnikami są ich małe rozmiary pikseli. Omówiliśmy to już wcześniej, wystarczy powiedzieć, że mniejsze piksele są bardziej podatne na zakłócenia i słaby zakres dynamiczny. Chociaż łączenie danych z sąsiednich pikseli pomaga, nadal istnieją ściany komórkowe, które odbijają i blokują część światła, które w przeciwnym razie przekształciłoby się w większy piksel. Mówiąc najprościej, natywny piksel 2,24 µm przechwyci więcej światła niż odpowiednik 2,24 µm połączonych pikseli. Pojawia się również pytanie, czy dołączone obiektywy mogą w ogóle skupiać światło na tyle ostro, aby na tak małym obszarze rozdzielić 200 MP. Małe czujniki aparatu mają ograniczoną dyfrakcję przy większych wartościach przysłony, co wymaga obiektywów o szerszej przysłonie, które są niezwykle trudne do skonstruowania bez zniekształceń. Dlatego nie przykładamy dużej wagi do jakości obrazu w tych trybach fotografowania o bardzo wysokiej rozdzielczości. Wideo 8K brzmi fajnie, ale nie ma sensu, jeśli czujnik nie może ostro rozdzielić rozdzielczości. W tym sensie dążenie do wyższych rozdzielczości jest nieco sprzeczne z innymi trendami w branży, w szczególności z dążeniem do doskonałej wydajności wideo przy słabym oświetleniu, szczególnie w 4K i 8K. Mniejsze piksele nie pomogą tutaj, nawet w przypadku roszczeń binningowych. Te czujniki obrazu nie są również większe niż największe w branży, które zbliżają się do wartości 1 cala w dążeniu do doskonałego przechwytywania światła w fotografii nocnej. Innymi słowy, większa liczba megapikseli z pewnością nie rozwiązuje automatycznie większych problemów w branży.
Czytaj więcej: Sony przewiduje, że telefony wkrótce wyprzedzą lustrzanki cyfrowe — czy to naprawdę prawdopodobne? Istnieją również bardziej innowacyjne rozwiązania do fotografowania za pomocą smartfonów, na które należy zwrócić uwagę, niż tylko upychanie większej liczby pikseli. Na przykład aparat peryskopowy Sony Xperia 1 IV o zmiennej ogniskowej oferuje większą elastyczność powiększania za pomocą tylko jednego czujnika. Przeniesieni na wyższy poziom, być może w końcu uda nam się całkowicie zrezygnować z dedykowanych aparatów z zoomem. Inne marki, takie jak Oppo i Google, inwestują w niestandardowe potoki przetwarzania obrazu, aby uruchamiać niestandardowe algorytmy, od redukcji szumów po przetwarzanie wideo 4K. Nie wspominając o pozornie niekończących się postępach w fotografii obliczeniowej, które sprawiają, że nasze zdjęcia wyglądają lepiej bez żadnego wysiłku z naszej strony. , smartfony wyposażone w 200 MP są niewątpliwie w drodze. Nie wiadomo, czy przenoszą fotografię mobilną na wyższy poziom, czy są tylko marketingiem. W międzyczasie przyglądamy się kilku innym ekscytującym innowacjom, które pojawiają się w przestrzeni aparatów smartfonów. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android