Technologia dla mniejszych plików wideo jest tutaj, ale Twój nowy telefon jej nie ma

Technologia dla mniejszych plików wideo jest tutaj, ale Twój nowy telefon jej nie ma

TL;DR Przedstawiciel Qualcomm zasugerował, że firma pominie kodowanie AV1. Przedstawiciel zasugerował, że Qualcomm może zamiast tego przejść do kodowania VVC. Pozwoli to na znacznie mniejsze rozmiary plików podczas nagrywania wideo na urządzeniach mobilnych. Qualcomm wprowadził na rynek chipset Snapdragon 8 Gen 2 w listopadzie 2022 r., który napędza topowe smartfony różnych marek. Jednym z godnych uwagi dodatków związanych z multimediami jest obsługa dekodowania/odtwarzania AV1.

Dlaczego odtwarzanie AV1 ma znaczenie

Kodek AV1 to nieodpłatny kodek wideo typu open source, który oferuje lepszą jakość wideo i do 30% mniejsze rozmiary plików niż High Efficiency Video Codec (HEVC) używany obecnie przez wiele firm i usługodawców. Mówiąc dokładniej, należy oczekiwać albo tej samej jakości przy mniejszym rozmiarze pliku, albo lepszej jakości przy tym samym rozmiarze pliku. Te zalety spowodowały, że mobilne chipsety firmy Samsung, Google, MediaTek, a teraz Qualcomm oferują obsługę dekodowania/odtwarzania AV1. Co więcej, Netflix i YouTube od 2020 roku oferują strumienie wideo AV1 dla obsługiwanych telefonów z systemem Android, używając tego kodeka do oszczędzania przepustowości dla użytkowników. Snapdragon 8 Gen 2 i chipsety innych marek nadal polegają na starszym kodeku HEVC do nagrywania filmów na telefonach , ale czy faktycznie zobaczymy możliwości kodowania AV1 (np. nagrywania) w mobilnych chipsetach? Niestety wygląda na to, że nie powinieneś czekać, aż Qualcomm zaimplementuje tę funkcję.

Qualcomm pominie kodowanie AV1?

Wiceprezes Qualcomm ds. zarządzania produktami w zakresie kamer, Judd Heape, zasugerował Android Authority, że firma pominie kodowanie AV1 na rzecz przyszłego kodeka wideo. sposób”, zauważył Heape w wywiadzie, dodając, że firma uważa, że ​​VVC (Versatile Video Codec) będzie lepszy niż AV1 pod względem wydajności kodowania.

Nie ma na to dużego popytu (AV1). A jeśli chodzi o urządzenia mobilne, myślę, że naszym następnym kodekiem, który prawdopodobnie wdrożymy, nie będzie kodowanie AV1. To będzie coś innego jak VVC, tak. Nie mogę powiedzieć kiedy, nie mogę powiedzieć produktów, ale myślę, że ogólnie Qualcomm jest bardzo zainteresowany rozwojem VVC.

Heape wyjaśnił również, że koder AV1 jest „dość skomplikowany” i że „koszt w stosunku do zwrotu” prawdopodobnie nie jest tak kuszący na urządzeniach mobilnych w porównaniu z istniejącą obsługą kodowania HEVC. Przedstawiciel Qualcomm zauważył, że zaoferuje obsługę kodowania AV1 w innych segmentach produktów, ale starsze możliwości kodowania H.264 i HEVC „wystarczą nam na jeszcze kilka lat” na urządzeniach mobilnych. Wydaje się dziwne, że Qualcomm i inni producenci chipów unikają teraz kodowania AV1, biorąc pod uwagę jego darmowy i otwarty natura źródłowa. Jednak HEVC nadal wydaje się wykonywać całkiem dobrą robotę w tej chwili. Ponadto komentarze Heape dotyczące wydajności sugerują, że nagrywanie wideo z kodowaniem AV1 może mieć wpływ na żywotność baterii telefonu.

O co chodzi z VVC?

Rzeczywiście, w pracach jest nowy kodek o nazwie VVC lub H.266. To obiecuje zapewnić taką samą jakość wideo jak HEVC przy połowie rozmiaru pliku. Ponadto twierdzi się, że VVC umożliwi dostarczanie treści wideo 4K w rozmiarach plików używanych obecnie w przypadku treści HD. Mówiąc to, VVC nie jest darmowym i otwartym kodekiem (w przeciwieństwie do AV1), więc firmy będą musiały zapłacić, aby go używać. powinien umożliwiać znacznie mniejsze rozmiary plików podczas nagrywania wideo. Ten kodek jest szczególnie ważny w świetle rozwoju wideo smartfonów, takiego jak nagrywanie 8K, wideo 4K/120 kl./s i inne zaawansowane opcje wideo. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android