Stiftung Warentest decyduje: To najlepsza sieć komórkowa w Niemczech

Stiftung Warentest decyduje: To najlepsza sieć komórkowa w Niemczech

W 2017 roku Stiftung Warentest przeprowadził duży test sieci komórkowych w Niemczech i zbadał wydajność Telekom, Vodafone i o2. Ten sam test powtórzono w 2022 roku, by sprawdzić, czy zmieniły się rankingi i jak rozwinęła się sieć komórkowa w Niemczech. Zawarcie Stiftung Warentest: sprawy postępują.

Stiftung Warentest wybiera najlepszą sieć komórkową w Niemczech

Telekom, Vodafone i o2 nieustannie głoszą, że z roku na rok ulepszają sieć komórkową w Niemczech. Ale czy to naprawdę prawda? Dokładnie to zbadał Stiftung Warentest (źródło: Stiftung Warentest). W 2017 r. przeprowadzono duży test sieci, który teraz został powtórzony. Konkluzja jest dość pozytywna. W ciągu ostatnich pięciu lat sieć komórkowa w Niemczech znacznie się poprawiła. W testach prawie nie było rozłączeń podczas rozmów telefonicznych – jeśli tak, to z o2. I tam też, znacznie rzadziej niż wcześniej.

Aby przetestować sieć komórkową w Niemczech, Stiftung Warentest przejechał około 4000 kilometrów przez Niemcy samochodami pomiarowymi. Odbiór został przetestowany w mieście, na wsi i na autostradzie. Stale sprawdzano dostęp do Internetu i wykonano ponad 5000 rozmów telefonicznych. Ostatecznie Stiftung Warentest wydaje pozytywny wynik testu. Wszyscy dostawcy wyraźnie się poprawili. Telekom nadal ma najlepszą sieć komórkową w Niemczech. Vodafone i o2 są tuż za nimi na drugim i trzecim miejscu.

5G nie jest jeszcze standardem

4G oferuje najlepszą sieć w Niemczech. Twórz tam wszyscy trzej operatorzy komórkowi mają dobry odbiór i wysokie prędkości transmisji. Telekom notuje tu najlepszy wynik, a o2 wyraźnie odstaje. Podczas gdy Telekom osiągnął średnie szybkości transmisji na poziomie 121 MBit/s, Vodafone osiąga 89 MBit/s, a o2 70 MBit/s. Są to jednak nadal bardzo dobre wartości, jeśli porównamy dane z 2017 roku. Tam Telekom osiągnął 32 MBit/s, Vodafone 19 MBit/s, a o2 tylko 9 MBit/s. Tak więc każdy operator komórkowy był w stanie znacznie wzrosnąć.

Umierać Telekom oferuje również najlepszą sieć 5G. Jest najbardziej rozwinięty. Za nim plasuje się Vodafone, a na trzecim miejscu znajduje się o2. Tutaj jednoznacznie ustalono, że zasięg sieci w mieście jest znacznie lepszy niż na wsi, przy czym różnica jest największa dla o2:

Sieć 5G Telekomu jest dobrze rozwinięta zarówno w mieście, jak i na wsi. (Źródło obrazu: Stiftung Warentest)

W dyscyplinie 5G o2 może nawet częściowo pokonać Vodafonejeśli chodzi o łączność danych w mieście. Jest to również zasadniczo odkrycie Stiftung Warentest. Zwłaszcza w mieście o2 znacznie ulepszyło swoją sieć i nie pozostaje już w tyle, jak kiedyś.

W ten sposób możesz dowiedzieć się, czy Twój plan na telefon komórkowy jest naprawdę dobry:

Stiftung Warentest: sieć komórkowa wciąż nie jest idealna

Nawet jeśli wniosek Stiftung Warentest jest zasadniczo pozytywny, operatorzy telefonii komórkowej mają jeszcze dużo pracy. W Niemczech nadal istnieją martwe punkty, które należy wypełnić. Telekom i Vodafone już wspólnie pracują nad rozwiązaniem. Sieć 5G musi być również dalej rozbudowywana, aby umożliwić wyższe prędkości transmisji.

Nawiasem mówiąc, sieć w pociągu nie była testowana. Ponadto nie uwzględniono 1&1. Czwarty operator telefonii komórkowej dopiero rozbudowuje swoją sieć i obecnie zaopatruje swoich klientów za pośrednictwem sieci o2.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android