Steam Deck LCD vs OLED: Jak się porównują?

Steam Deck LCD vs OLED: Jak się porównują?

Oliver Cragg / Android AuthorityOryginalny Steam Deck był niespodziewanym hitem, nawet dla Valve, które aż do premiery urządzenia przenośnego w 2022 roku miało słabe doświadczenia ze sprzętem własnej firmy — jego gogle Index VR to jedyne inne urządzenie, które wciąż ma na sobie sklep. Deck odniósł tak duży sukces, że obecnie rozwija się branża przenośnych komputerów do gier. Aby zachować aktualność, firma Valve niedawno ogłosiła Steam Deck OLED, wersję z wieloma ulepszeniami. Jak więc nowy model wypada w porównaniu z LCD Steam Deck, który jest wciąż w sprzedaży po niższej cenie? Który właściwie warto kupić?

Wyświetlacz Steam Deck vs OLED: w skrócie

Steam Deck LCDSteam Deck OLEDSystem operacyjny
Deck parowy LCDSteamOS
Deck parowy OLEDSteamOS
Edytor
Steam Deck LCDAMD Aerith APU system-on-chip (7 nm)
Steam Deck OLEDAMD Aerith APU system-on-chip (6 nm)
Pamięć
Steam Deck LCD 16 GB pamięci RAM LPDDR5
Deck Steam OLED16 GB LPDDR5 RAM
Składowanie
Dysk SSD Steam Deck LCD256 GB NVMe
Możliwość rozbudowy za pomocą karty microSD
Dysk SSD OLED512 GB/1 TB NVMe Steam Deck
Możliwość rozbudowy za pomocą karty microSD.Wyświetlacz
Odbiornik parowy LCD7-calowy, 60 Hz 1280×800 LCD
Deck parowy OLED7,4 cala, 90 Hz 1280×800 HDR OLED
Łączność
Deck parowy LCDBluetooth 5.0
Wi-Fi 5
1x USB-C 3.2 Gen 2
Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm Steam Deck OLEDBluetooth 5.3
Wi-Fi 6E
1x USB-C 3.2 Gen 2
Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
Bateria
Pokład parowy LCD40Wh (2-8 godzin)
Deck parowy OLED50Wh (3-12 godzin)
Ponieważ w dalszej części omówimy technologię wyświetlania, baterii i przechowywania danych, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że pod względem wydajności oba modele są w większości identyczne. Wykorzystują tę samą technologię procesora rdzeniowego, a jedyne różnice polegają na tym, że model OLED wykorzystuje mniejszą, bardziej wydajną konstrukcję 6 nm, szybszą pamięć 6400 MT/s i lepsze chłodzenie. Czasami może to pomóc nieznacznie zwiększyć liczbę klatek na sekundę, ale nie będziesz nagle uruchamiał Cyberpunka 2077 z maksymalnymi szczegółami. To rewizja, a nie kontynuacja.Gałka analogowa i przyciski Steam Deck OLEDTo powiedziawszy, istnieje wiele subtelniejszych ulepszeń w modelu OLED. Ekran dotykowy jest bardziej responsywny, wrażenia dotykowe są lepsze i bardziej spójne, a teraz dostępna jest także dedykowana antena Bluetooth, która umożliwia (niezawodne) podłączenie wielu kontrolerów. Valve poprawiło nawet możliwość naprawy, wyczucie i responsywność gładzików i drążków analogowych, a także ogólną wagę konsoli, chociaż ta ostatnia wynika głównie z przejścia na OLED. Wi-Fi 6E przekłada się na doskonałe prędkości sieci, podczas gdy Bluetooth 5.3 obsługuje nowsze kodeki audio, takie jak HD i wersje aptX o niskim opóźnieniu. Chcielibyśmy, żeby Valve zaktualizowało port USB-C do wersji 4.0, ale wątpimy, czy ktokolwiek będzie narzekał na posiadanie wersji 3.2 Gen 2, która jest więcej niż wystarczająco szybka dla stacji dokujących i wyświetlaczy zewnętrznych.

Wyświetlacz LCD pokładu parowego a OLED: Wyświetlacz

OLED pokładu parowegoTo jest oczywiście to duże. OLED robi uderzającą różnicę, pozwalając na prawdziwą czerń (koniec z podświetleniem), a także więcej i jaśniejszych kolorów. Tylko model OLED obsługuje treści HDR, choć nie w aplikacjach do strumieniowego przesyłania wideo, takich jak Netflix czy YouTube. Zobaczymy, czy przyszłe aktualizacje aplikacji to zmienią. Tymczasem maksymalna jasność wzrosła do 1000 nitów, co sprawia, że ​​OLED Deck znacznie lepiej nadaje się do grania w świetle słonecznym. Otrzymujesz także płynniejszą częstotliwość odświeżania 90 Hz, w porównaniu z 60 Hz na panelu LCD. Ekran OLED jest nieco większy i ma przekątną 7,4 cala w porównaniu z 7,4-calowym wyświetlaczem LCD. Nie będzie on dominował nad Twoim widokiem, jak, powiedzmy, 8,4-calowy panel w Ayaneo Kun , ale miło jest mieć coś, co lepiej wypełnia projekt Decka i sprawia, że ​​tekst jest nieco bardziej czytelny. Tylko Deck OLED ma opcję wytrawionego wyświetlacza przeciwodblaskowego. Aby to osiągnąć, trzeba jednak wydać na konfigurację z najwyższej półki, a dzięki silnemu kontrastowi, jaki zapewnia OLED, z pewnością nie jest to konieczne.

Wyświetlacz Steam Deck vs OLED: Opcje przechowywania

Deck OLED Steam jest dostępny z wewnętrzną pamięcią masową SSD NVMe o pojemności 512 GB lub 1 TB. To powinno wystarczyć dla większości ludzi, chyba że planujesz używać Decka jako zamiennika komputera stacjonarnego, ale na tym etapie powinieneś rozważyć zewnętrzną pamięć masową podłączoną do stacji dokującej. W przyszłości jedyną warstwą pamięci dla LCD będzie 256 GB. Valve nadal sprzedaje opcje 64 GB i 512 GB, ale tylko do wyczerpania zapasów, a my unikalibyśmy opcji 64 GB, chyba że planujesz przesyłać strumieniowo gry tylko przez Steam Link. Niektóre nowoczesne tytuły triple-A znacznie przekraczają 64 GB. Wszystkie konsole Steam mają gniazdo microSD i tak, możesz instalować gry na karcie. To jednak nie jest idealne rozwiązanie, ponieważ karty microSD zawsze będą wolniejsze niż wewnętrzny dysk SSD odtwarzacza.

Wyświetlacz Steam Deck vs OLED: Żywotność baterii

Profil boczny OLED Steam DeckDla niektórych osób ta kategoria może być w rzeczywistości ważniejsza niż zmiany w technologii wyświetlania. Dzieje się tak dlatego, że LCD Steam Deck to cieszący się złą sławą pożeracz baterii, zużywający nie więcej niż 8 godzin z pakietu 40 Wh, a czasem nawet 2 podczas grania w najbardziej wymagające gry 3D. Nierzadko zdarza się, że ludzie pozostają podłączeni do prądu podczas gry. W nowszym modelu nadal możesz chcieć to zrobić, ale połączenie OLED, procesora 6 nm i większej baterii 50 Wh oznacza, że ​​na papierze może wytrzymać od 3 do 12 godzin. Umożliwia dłuższe sesje bez konieczności podłączania zasilania, nawet podczas długich lotów międzykontynentalnych. Dyskusyjne jest, jak „przenośny” jest w rzeczywistości odtwarzacz LCD, jeśli jest często przymocowany do ściany. A skoro już o tym mowa, odtwarzacz OLED jest dostarczany z kablem zasilającym o długości 2,5 m (8,2 stopy) zamiast kabla o długości 1,5 m (4,9 stopy), który jest dostarczany z modelem LCD. W większości przypadków nie będzie to miało wpływu, ale jest to niezła wygoda, jeśli wokół miejsca do grania jest dużo bałaganu lub najbliższy punkt sprzedaży jest daleko.

Wyświetlacz Steam Deck vs OLED: Cena

Wyświetlacz LCD pokładu parowego (256 GB): 399 dolarów

Pokład parowy OLED (512 GB): 549 dolarów
Deck parowy OLED (1 TB): 649 dolarów Naturalnie z tego powodu ktoś rozważy wersję LCD. Przenośny komputer za 399 dolarów, który poradzi sobie ze wszystkim, od Blasphemous po Elden Ring, jest nadal dość niezwykły, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to tylko 50 dolarów więcej niż Nintendo Switch OLED. Jeśli dodasz stację dokującą i urządzenia peryferyjne, możesz zamienić Steam Deck w pełnoprawną konsolę telewizyjną, komputer stacjonarny lub jedno i drugie. Deck OLED jest nadal niedrogi i zaczyna się od 549 dolarów. Jego główną konkurencją jest wersja Z1 Extreme ASUS ROG Ally, która jest znacznie szybsza i jest natywnym komputerem PC z systemem Windows 11, ale także kosztuje 700 USD, ale brakuje jej takich dodatków, jak OLED, gładzik czy zoptymalizowany interfejs do urządzeń przenośnych. Wykorzystamy tę przestrzeń do Zwróć uwagę, że każdy Steam Deck jest dostarczany z obudową i ładowarką 45 W. Jeśli wybierzesz model 1 TB, otrzymasz dodatkową, cieńszą obudowę, która zmieści się w większym, ale może być również używana solo, jeśli chcesz zmaksymalizować miejsce w torbie.

Steam Deck LCD vs OLED: Który wybrać?

OLED Steam Deck pokazujący bibliotekę gierJeśli w ogóle Cię na to stać, wybierz Steam Deck OLED. Już same ulepszenia ekranu i baterii powinny wystarczyć, aby uzasadnić różnicę cenową. Jeśli uwzględnisz dodatkową pamięć, ulepszoną technologię bezprzewodową i wiele ulepszeń w sterowaniu, otrzymasz znacznie bardziej wyrafinowane wrażenia, tak jakby Deck od początku był tym, czym powinien być. Model OLED sprawia wrażenie tego, czym powinien być Steam Deck. Biorąc to pod uwagę, model LCD jest nadal bardzo wydajną maszyną. Ma tę samą technologię procesora rdzeniowego, a przy cenie 399 dolarów może być realną alternatywą dla Nintendo Switch. Będziesz po prostu chciał, aby był on podłączony do prądu, gdy tylko będzie to możliwe, i może być trudno pozbyć się zazdrości, jeśli osobiście zobaczysz pokład OLED.


Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android