Słuchawki douszne bez gumowych końcówek (silikon): najlepsze alternatywy dla AirPods

Słuchawki douszne bez gumowych końcówek (silikon): najlepsze alternatywy dla AirPods

Jeśli ktoś szuka „słuchawek jak Apple AirPods”, to często ma na myśli: Model podobnie ukształtowany – tj. bez zatyczek/wkładek wykonanych z silikonu, który może powodować nieprzyjemne uczucie w uchu. Ten projekt jest również znany jako „otwarte” lub „klasyczne wkładki douszne”. Przedstawiamy najlepsze „otwarte” słuchawki douszne Bluetooth, które są łatwe w noszeniu.

Po pierwsze: istnieje wiele różnych oznaczeń dla opisanych poniżej konstrukcji słuchawek, które nie są stosowane jednolicie. Powodem tego jest to, że producenci nie uzgodnili wiążącej i oficjalnej nomenklatury – raczej oznaczenia wynikają z codziennego użytkowania. W tym miejscu zapoznamy się z definicją amerykańskiego magazynu Lifewire, w której między Słuchawki oraz Słuchawki douszne wyróżnia się.

Słuchawki (słuchawki douszne) lub wkładki douszne: jaka jest różnica?

1. Słuchawki (z gumką)

Kiedy Słuchawki lub po prostu „douszne” to nazwa nadawana słuchawkom dousznym, ponieważ są one obecnie szeroko rozpowszechnione: dwie dość kompaktowe obudowy są wkładane do kanału słuchowego. Uszczelniają się za pomocą cylindrycznego adaptera silikon lub pianka ucho całkowicie – podobnie jak zatyczka lub zatyczka do uszu chroniąca przed hałasem (“Oropax”). Zaletą tej konstrukcji jest wysoki poziom izolacji pasywnej, dzięki czemu przenika przez nie hałas z otoczenia. Reprodukcja basu wydaje się być silniejsza, ponieważ praktycznie żadna energia dźwiękowa nie jest tracona na zewnątrz.

Samsung Galaxy Buds: Typowy przykład słuchawek z silikonowymi końcówkami, które wkłada się do kanału słuchowego i mają go uszczelnić. (Źródło obrazu: GIGA)

Wady: Silna osłona przed otoczeniem stanowi zagrożenie podczas użytkowania w ruchu ulicznym. Woskowina może czasami zostać wepchnięta głębiej do ucha. Ponadto komfort noszenia jest dla niektórych niewygodny, słuchawki przebijają, a czasem nawet bolą.

2. Słuchawki douszne (bez gumki)

Natomiast są Słuchawki douszne nie zamykające ucha – brak adaptera. Zwykle chodzi o twarda plastikowa obudowaktóre są ukształtowane w taki sposób, aby można je było zawiesić w małżowinie usznej (dokładniej: lejek wejściowy przewodu słuchowego, cavum conchae). Dopasowują się do kształtu przewodu słuchowego, ale nie zamykają go całkowicie – są niejako „przepuszczalne dla powietrza”. Komfort noszenia jest luźniejszy i bardziej swobodny niż w przypadku słuchawek, a jako użytkownik słyszysz znacznie więcej hałasu otoczenia.

Apple AirPods to popularny model wkładek dousznych. Są wpinane w ucho i nie uszczelniają kanału słuchowego tak bardzo, jak słuchawki z silikonowymi końcówkami. (Źródło obrazu: GIGA)

Jedną z wad jest dźwięk, który ma tendencję do „cieńszego” brzmienia z mniejszą mocą basów, ale często jest to kompensowane przez specjalne podkreślenie basów. Jednak w niektórych uszach wkładki douszne po prostu nie chcą się trzymać i bardzo łatwo wypadają – wtedy pomaga tylko rozwiązanie z zaczepami na uszy (patrz poniżej).

Słuchawki Bluetooth bez silikonowych nakładek: prawdziwie bezprzewodowe i z pałąkiem na szyję

Przyjrzyjmy się słuchawkom dousznym bez gumowych nakładek – wybór jest większy, niż mogłoby się początkowo wydawać.

JBL Tune 225TWS

JBL Tune 225 TWS

JBL Tune 225 TWS

Cena może być teraz wyższa. Cena od 04.10.2022 03:01

W magazynie Audio Test (nr 07/2020, dostępny w Readly) zasłużyli na swoje miejsce JBL Tune 225TWS ocena z testu „dobra”. Wygodne siedzenie i niska cena zyskały szczególne uznanie. Na Amazon słuchawki douszne wypadają całkiem nieźle ze średnią oceną klientów 4,3 na 5 gwiazdek. Jeśli chodzi o dźwięk, to nic dla fanów głębokiego basu, ale wszyscy pozostali powinni być zadowoleni – pod warunkiem, że obudowa jest prawidłowo osadzona w nausznikach. JBL ma obecnie w swojej ofercie sześć wariantów kolorystycznych – Apple powinien wyciągnąć z tego lekcję.

Samsung Galaxy Buds na żywo

Samsung stawia na specjalny kształt: The Galaxy Buds na żywo przypomina fasolę. Profil jest odpowiednio płaski po włożeniu – prawie nic nie wystaje z uszu. Ogólnie rzecz biorąc, udane podejście, ponieważ Galaxy Buds Live mogą również przekonywać dźwiękiem z bogatym basem i przyjemnymi wysokimi tonami. Problem jednak w tym, że nie każdego można uznać za użytkownika. Jeśli płatek ucha jest za mały lub małżowina uszna ma nietypowy kształt, to nie będzie działać z idealnym dopasowaniem.

Samsung Galaxy Buds Live leżą płasko w małżowinie usznej (Źródło zdjęcia: GIGA)

Redukcja szumów (ANC) może tylko częściowo ukryć najniższe częstotliwości, nie osiąga się realnej redukcji szumów – to bardziej subtelny efekt, który tam działa. Do obudów przymocowane są małe kawałki silikonu, które nie wnikają do przewodu słuchowego, ale przylegają do małżowiny usznej i zapewniają bezpieczne dopasowanie. Więcej informacji w szczegółowym raporcie z testów GIGA.

Sony Linkbuds

Sony Linkbuds

Sony Linkbuds

Cena może być teraz wyższa. Cena od 04.10.2022 00:37

Mogłeś to rozgryźć wcześniej, prawda? Japoński producent wdraża niezwykłą koncepcję projektową, która ma szereg zalet. Kompaktowy i lekki korpus Sony Linkbuds są dość płaskie i odpowiednio wyposażony w otwór, który znajduje się pośrodku głośników w kształcie pierścienia. Podobnie jak w przypadku Samsung Galaxy Buds (patrz wyżej), douszne uszy są zaciśnięte w małżowinie usznej – przewód słuchowy, który prowadzi do błony bębenkowej, pozostaje dostępny dla powietrza.

Sony Linkbuds: Otwór w obudowie przepuszcza powietrze do kanału słuchowego i zapewnia lekki komfort noszenia (źródło obrazu: GIGA) Sony Linkbuds teraz od 154,98 EUR w Amazon

Cena może być teraz wyższa. Cena od 04.10.2022 00:37

W ten sposób użytkownicy zawsze słyszą (ważne) codzienne odgłosy, na przykład w ruchu ulicznym. Rozmowy z innymi osobami można również prowadzić w sposób naturalny – bez ich zdejmowania lub włączania trybu przezroczystości, jak w przypadku wielu słuchawek z redukcją szumów. Ale jasne jest również, że Sony Linkbuds są bardziej odpowiednie do domu (biura domowego), biblioteki uniwersyteckiej lub spaceru po parku. W podróży samolotem lub w pociągu nie osłaniają hałasu otoczenia, a przyjemność z muzyki jest ograniczona.

Dźwięk jest zaskakująco dobry: Sony Linkbuds odtwarzają muzykę i głosy krystalicznie czyste, a zwłaszcza występy na żywo są przyjemnością (takie jak Nirvana – MTV Unplugged na Amazon Music Unlimited). Nieco smuklejszy bas jest typowy dla otwartej konstrukcji. Jeśli lubisz szczególnie mocne bębny basowe, musisz iść na kompromisy.

JBL Tune 215BT

JBL Tune 215BT

JBL Tune 215BT

Cena może być teraz wyższa. Cena od 04.10.2022 03:21

Z JBL Tune215 BT nie rozdziera portfela i to dobrze. Słuchawki douszne z pałąkiem na szyję oferują to, co najważniejsze, tj. wystarczająco dobrą jakość dźwięku i długą żywotność baterii do 16 godzin na jednym ładowaniu.

Słuchawki Bluetooth bez silikonowych nakładek: niezwykłe rozwiązania

Z zaczepami na uszy: Bang & Olufsen Earset

Nauszniki Bang & Olufsen

Nauszniki Bang & Olufsen

Cena może być teraz wyższa. Cena z dnia 04.10.2022 03:51

Uwaga, to ekstrawagancja: Das Nauszniki Bang & Olufsen przyciąga uwagę. Konstrukcja z dużą ilością metalowych i przyciągających wzrok zaczepów na uszy wygląda prawie jak przedmiot artystyczny lub biżuteria do uszu. Do 5 godzin pracy na baterii jest wliczony w cenę, komfort noszenia zależy w dużej mierze od użytkownika i jego uszu.

Dźwięk kości: Shokz OpenRun Pro

Słyszałeś kiedyś o przetwornikach przewodnictwa kostnego? Z tym przekazuje AfterShokz OpenRun Pro dźwięk do uszu – przez kości policzkowe, bez “zatykania” przewodu słuchowego. Sarah pokaże Ci, jak to wygląda w praktyce:

Shokz OpenRun Pro teraz od 159,90 € w Cyberport

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 4.10.2022 1:14 rano

Zasada dość nietypowa, ale działa, a nawet brzmi całkiem nieźle. Szczególnie sportowcy powinni przyjrzeć się OpenRun Pro. Jedno jest pewne: w słuchawkach nie da się swobodniej mieć uszu – więcej na ten temat w naszym szczegółowym raporcie z testów.

GIGA poleca

Porady dotyczące zakupu słuchawek w GIGA

Nie chcesz przegapić nowych wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i poradników? Śledź nas na Facebooku (GIGA Tech, GIGA Games) lub Twitterze (GIGA Tech, GIGA Games).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android