Słuchaj z Bluetooth Auracast: łatwe odtwarzanie dźwięku z wielu urządzeń

Słuchaj z Bluetooth Auracast: łatwe odtwarzanie dźwięku z wielu urządzeń

Robert Triggs / Android AuthorityBluetooth zapewnia nam ogromną gamę funkcji, od podłączania urządzeń peryferyjnych, przez strumieniowe przesyłanie muzyki, po bezprzewodowe słuchawki douszne. Standard ma stać się jeszcze bardziej użyteczny dzięki możliwościom transmisji dźwięku Auracast. Chociaż nie jest to całkowicie nowa technologia (technologia została ogłoszona w 2022 r.), spędziliśmy trochę czasu z Aurcast na targach MWC 2023. Bazując na naszym doświadczeniu, możliwości transmisji mają zmienić sposób, w jaki myślimy o dźwięku Bluetooth.

Co to jest Bluetooth Auracast?

Auracast to połączenie Bluetooth jeden-do-wielu, które działa zasadniczo jak tradycyjne systemy transmisji radiowej i pętli aparatów słuchowych. Kompatybilne urządzenie Bluetooth może subskrybować (i anulować subskrypcję) transmisje w dowolnym momencie, bez konieczności parowania. Auracast jest częścią specyfikacji Bluetooth LE Audio, w szczególności podsekcji transmisji dźwięku. Urządzenia nadawcze i odbiorcze muszą obsługiwać ten protokół, aby działały, więc potrzebujesz nowej pary słuchawek, aby skorzystać. Jednak smartfony obsługujące LE Audio mogą teoretycznie działać również jako pośrednicy, otwierając drzwi do poziomu kompatybilności wstecznej z istniejącymi wkładkami dousznymi. Broadcasting otwiera pozornie nieskończony wybór publicznych i prywatnych przypadków użycia. Przypadki użycia są szerokie, od ogłoszeń o usługach publicznych po oglądanie wideo z przyjaciółmi podczas lotu. Jest to również podstawowa technologia zapoczątkowująca erę urządzeń do słuchania. Na MWC firma Bluetooth SIG pokazała nam różne scenariusze, w tym subskrypcję informacji o bramkach na lotnisku, dostrojenie się do strumienia audio mówcy konferencyjnego i przełączanie między strumieniami telewizyjnymi w barze sportowym. Z pewnością byliśmy pod wrażeniem zakresu i jakości prezentowanych wersji demonstracyjnych, z których wszystkie okazały się naprawdę przydatne. Jak działa Auracast? Auracast to system rozgłaszania dźwięku przez Bluetooth typu „jeden do wielu”. Urządzenia rozgłoszeniowe nieustannie rozgłaszają strumienie audio do urządzeń z Asystentem, takich jak smartfony, które ustanawiają bezpośrednie połączenie między nadajnikiem a odbiornikiem, na przykład parą słuchawek.

Nadawanie przez Bluetooth ma nieograniczony potencjał

Pasek sportowy Bluetooth AuracastRobert Triggs / Android AuthorityPocząwszy od aplikacji do ogłaszania, możesz normalnie słuchać treści na telefonie, z przerwami występującymi tylko wtedy, gdy subskrybowana audycja ogłasza ogłoszenie. Może to być numer bramki na lotnisku lub powiadomienie o opóźnieniu autobusu. Transmisyjny charakter tej technologii sprawia, że ​​łączenie jest jeszcze bardziej płynne niż łączenie się z siecią Wi-Fi, ale niskie opóźnienie dźwięku jest prawdopodobnie jeszcze bardziej imponujące. Bluetooth Auracast ustanawia bezpośrednie połączenie audio między nadajnikiem a odbiornikiem, na przykład między telewizorem a słuchawkami, umożliwiając opóźnienie w dziesiątkach milisekund. Jest to ważne, ponieważ minimalizuje ryzyko braku synchronizacji dźwięku i obrazu. Które wersje Bluetooth obsługują Auracast? Auracast jest obsługiwany jako część specyfikacji LE Audio. Bluetooth 5.2 włączył funkcje LE Audio do podstawowej specyfikacji niskoenergetycznej. Demonstracje na MWC pokazywały również tworzenie prywatnych połączeń za pośrednictwem Auracast, takich jak udostępnianie dźwięku wideo z laptopa lub smartfona do wielu wkładek dousznych. Połączenia mogą być chronione hasłem, podobnie jak tworzenie hotspotów Wi-Fi ze smartfona. W rzeczywistości jest to całkiem dobra analogia do działania prywatnego Auracast.Przykładowa aplikacja Bluetooth AuracastRobert Triggs / Android AuthorityNiestety Bluetooth SIG zajmuje się tylko tworzeniem specyfikacji; wdrażanie funkcji takich jak Auracast zależy wyłącznie od producentów końcowych. W związku z tym nie jest jasne, jak będą wyglądać produkty końcowe, gdy trafią na rynek, oraz jak uniwersalne i bezproblemowe będzie wsparcie. Na przykład firma Bluetooth SIG zaprezentowała aplikację Auracast do skanowania i subskrybowania transmisji. Działało to dobrze, ale SIG nie planuje wydawania takiego oprogramowania. Zamiast tego tworzenie własnych aplikacji może należeć do dostawców telefonów lub usług, co może być koszmarem w zakresie interoperacyjności. Na szczęście LE Audio jest zintegrowane z Androidem 13, więc Google może budować funkcje skanowania bezpośrednio w przyszłych wersjach Androida. Prawidłowo wykonana, łączność może być tak prosta, jak zeskanowanie kodu QR, więc musimy mieć nadzieję, że osoby wdrażające zrobią to dobrze. Sukces lub porażka Auracast zależy od łatwej w użyciu, uniwersalnej implementacji od partnerów Bluetooth. Więc kiedy możesz to wszystko usłyszeć na własne oczy? Według SIG, słuchawki Bluetooth Aurcast i smartfony (obsługa chipsetu jest już tutaj) powinny trafić na rynek w tym roku do prywatnych castingów. Kiedy już powstanie solidna podstawa konsumencka, prawdopodobnie w nadchodzących latach zobaczymy, jak aplikacje nadawcze publiczne pojawią się online. Prawdopodobnie nadal dzieli nas wiele lat, a nie miesięcy, od masowej adopcji, ale to nie powstrzymuje dem, które widzieliśmy, przed autentycznymi imponujące i, ośmielę się to powiedzieć, nawet ekscytujące. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android