Sieci 6G: potencjalne prędkości, okno wydania i nie tylko

Sieci 6G: potencjalne prędkości, okno wydania i nie tylko

David Imel / Android Authority Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że branża telekomunikacyjna rozpoczęła już prace nad 6G – siecią komórkową nowej generacji. Rzeczywiście, chociaż 5G nie dotarło jeszcze do nas wszystkich, zaczynamy dowiadywać się o kolejnym dużym skoku, który może odblokować nowe zastosowania smartfonów. Ostatecznie minie kilka lat, zanim 6G stanie się światowym standardem, ale firmy takie jak Apple, Samsung i AT&T zainwestowały już znaczne środki w badania i rozwój. Dlatego w tym artykule przyjrzyjmy się bliżej sieciom komórkowym 6G, w jaki sposób różnią się od 5G i jakie ulepszenia mogą ze sobą przynieść.

Co to jest 6G?

Radio wieżowe sieci 5G zamontowane na rusztowaniu6G oznacza szóstą generację sieci komórkowych i jest ostatecznym następcą standardu 5G obecnej generacji, który dotarł tylko do większości z nas. Oczekuje się, że podobnie jak w przypadku sieci komórkowych poprzednich generacji, 6G zapewni większe prędkości i mniejsze opóźnienia. Wstępne testy 6G wykazały prędkość pobierania przekraczającą 200 gigabitów na sekundę, choć w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Nawet jeśli poszczególne smartfony nie osiągną takich prędkości, pomoże to zmniejszyć zatory w zatłoczonych miejscach, takich jak stadiony sportowe i koncerty. Nie spodziewamy się, że komercyjna premiera 6G nastąpi dopiero pod koniec lat 20. lub nawet na początku lat 30. XXI wieku. Jednak dziesiątki firm telekomunikacyjnych i komunikacyjnych wykazały już zainteresowanie rozwojem i kształtowaniem 6G. Prace nad 6G są już zaawansowane, nawet jeśli nie zostaną wypuszczone na rynek jeszcze przez kilka lat. Opracowywanie nowych standardów telekomunikacyjnych stało się także przedmiotem narodowego zainteresowania i dumy. W lutym 2024 r. firma China Mobile ogłosiła, że ​​„wystrzeliła pierwszego na świecie satelitę w celu przetestowania architektury 6G”. Ponieważ sprzęt Huawei i ZTE jest zakazany w wielu krajach zachodnich, firmy takie jak Ericsson, Nokia, Samsung i LG pracują nad przejęciem części potencjalnego rynku 6G.

Jak działa 6G i czym różni się od 5G?

Spektrum i technologie 5G, mmWave, sub-6GHz i LTEPasma niższych częstotliwości, które były używane od ery 2G i 3G, stają się coraz bardziej zatłoczone, co motywuje całą branżę do poszukiwania wyższych częstotliwości. Podobnie jak 5G wykorzystuje nowe częstotliwości średniego pasma i mmWave, nadchodzące sieci 6G będą w dalszym ciągu opierać się na tym trendzie. W idealnym świecie używalibyśmy wyższych częstotliwości do przesyłania wszelkiego rodzaju danych w celu uzyskania większych prędkości i mniejszych opóźnień. Jeśli jednak kiedykolwiek próbowałeś na przykład korzystać z pasma 5 GHz routera Wi-Fi, wiesz, że wyższe częstotliwości mają problemy z krótszym zasięgiem, ponieważ nie są w stanie przedostać się przez przeszkody, takie jak ściany, a nawet drzewa. Warto zauważyć, że sieć 5G wykorzystuje już znacznie wyższe częstotliwości niż przeciętny router Wi-Fi, do tego stopnia, że ​​łagodne warunki atmosferyczne mogą mieć wpływ na jakość sygnału. 6G proponuje przejście do wyższych pasm częstotliwości, takich jak zakres subterahercowy (THz) lub zakres setek GHz. Dla porównania, pasma mmWave 5G zajmują zakres częstotliwości od 24 do 40 GHz. A tak na marginesie, tylko kilka smartfonów premium obsługuje wyższe częstotliwości 5G. Sieć 6G wykorzysta niewykorzystane wcześniej widmo terahercowe, aby uzyskać większe prędkości. We wrześniu 2023 r. firma LG ogłosiła, że ​​pomyślnie przesłała dane na częstotliwościach terahercowych na odległość ponad 500 metrów. Firma nie podała prędkości, jakie zarejestrowała, ale przyznała, że ​​test odbył się w zakresie od 155 do 175 GHz. Jeśli chodzi o wyzwania związane z zasięgiem, koreańska firma elektroniczna współpracowała z Instytutem Fraunhofera Heinricha Hertza (HHI) w Berlinie w celu opracowania „wzmacniacza mocy zdolnego do zwiększenia siły transmisji oraz niskoszumnego wzmacniacza odbiornika, który poprawia jakość przychodzącego sygnału”. setki gigabajtów na sekundę na częstotliwościach terahercowych mogą brzmieć imponująco, każdy, kto śledzi obecne globalne wprowadzenie 5G, będzie wiedział, że częstotliwości średniego pasma oferują również znaczne korzyści. W tym celu oczekuje się, że 6G będzie wykorzystywać zakres od 7 do 20 GHz powyżej obecne częstotliwości poniżej 6 GHz 5G. Od 2021 r. widmo od 3 do 5 GHz niemal samodzielnie poprawiło średnią prędkość pobierania w USA, więc nawet stopniowo wyższe częstotliwości mogą sprawić, że 6G zmieni zasady gry na urządzeniach codziennego użytku, takich jak smartfony.

Dlaczego potrzebujemy 6G i kiedy zostanie wypuszczony?

najszybszy test prędkości 5gW odpowiednich okolicznościach rzeczywiste prędkości 5G mogą już zbliżać się do nieuchwytnego progu 1 Gb/s, a nawet przekraczać go – zwłaszcza po podłączeniu do sieci mmWave. Rodzi to ważne pytanie: dlaczego musimy jechać szybciej? Prosta prawda jest taka, że ​​nikt nie wie, ale firmy telekomunikacyjne starają się być o krok przed nowymi osiągnięciami i technologiami, które mogą wykorzystywać większe prędkości i mniejsze opóźnienia. Jako przykład weźmy uzasadnienie firmy badawczej Nokia Bell Labs dla 6G. Stanowią:

Chociaż smartfon pozostanie kluczowym urządzeniem w erze 6G, nowe interfejsy człowiek-maszyna ułatwią konsumpcję i kontrolę informacji. Pisanie na ekranie dotykowym będzie stopniowo zastępowane przez sterowanie gestami i głosem. Urządzenia będą wtapiane w ubrania, a nawet przekształcają się w plastry na skórze. Opieka zdrowotna będzie ważnym dobroczyńcą, ponieważ urządzenia do noszenia umożliwiają całodobowe monitorowanie parametrów życiowych.

Trudno sobie wyobrazić, że w ciągu następnej dekady takie futurystyczne interfejsy będą istnieć lub będą wykorzystywać technologię 6G. Niemniej jednak rozwój technologii 6G pomoże utorować jej drogę i obniżyć koszty szybkiej komunikacji, zanim będziemy gotowi na przyjęcie takich urządzeń. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android