Sieć 5G nie działa na Twoim telefonie?  Oto, jak możesz spróbować to naprawić

Sieć 5G nie działa na Twoim telefonie? Oto, jak możesz spróbować to naprawić

Czas posunął się tak daleko, że 5G przestało być czystym luksusem i stało się czymś, co wielu z nas uważa za oczywiste – z wyjątkiem oczywiście sytuacji, gdy nagle znika, zmuszając nas do łączenia się z wolniejszymi sieciami 4G (LTE) lub nawet 3G. Jeśli na Twoim telefonie nie ma łączności 5G, oto, co prawdopodobnie się dzieje i jak możesz to naprawić.

Dlaczego moja sieć 5G nie działa?

Robert Triggs / Android Authority Zakładając, że Twój telefon obsługuje sieć 5G, normalnym wyjaśnieniem jest to, że Twój operator (lub operator, z którego korzystasz w roamingu) nie ma zasięgu 5G w Twojej lokalizacji. Chociaż wiele obszarów miejskich jest obecnie nasyconych siecią 5G, niektóre nie są, a wiele obszarów wiejskich będzie ograniczonych do sieci 4G, zakładając, że mają jakikolwiek sygnał, o którym można mówić. Istnieją jednak inne możliwe wyjaśnienia. Telefon musi być zgodny z pasmami 5G, z których korzysta Twój operator, a jeśli używasz telefonu z innego kraju, nie jest to gwarantowane. Możliwe jest również, że Twój operator ma awarie lub że Twój plan telefoniczny nie obsługuje 5G. Wiele z tych problemów nie ma łatwego rozwiązania, ale możliwe jest również, że zakłócają je błędy lub ustawienia oprogramowania – w takim przypadku to szybkie (er) poprawki, które możesz wypróbować.

Jak naprawić 5G na urządzeniu z Androidem lub iPhonie

Traktuj tę sekcję jak listę kontrolną, a także przewodnik dotyczący rozwiązywania problemów. Chociaż omówiliśmy już niektóre z tych kroków i wiele z nich może wydawać się dla Ciebie oczywiste, ważne jest, aby wykluczyć łatwe odpowiedzi, zanim przejdziesz do skomplikowanych lub drastycznych.

Upewnij się, że Twój telefon ma włączoną funkcję 5G. Niektóre urządzenia umożliwiają wyłączenie sieci 5G w celu oszczędzania baterii. Na telefonie z Androidem wyszukaj opcję np Tryb sieciowy Lub Preferowany typ sieci w aplikacji Ustawienia. Na iPhonie przejdź do Ustawienia > Sieć komórkowa > Głos i dane i wybierz jedno Automat 5G Lub 5G włączone. To drugie zmusi Twój telefon do korzystania z 5G, gdy tylko będzie to możliwe, ale kosztem żywotności baterii.
Spróbuj włączyć i wyłączyć tryb samolotowy. Może się zdarzyć, że zostałeś chwilowo odcięty od 5G, na przykład z powodu przeciążenia sieci. Włączanie i wyłączanie trybu samolotowego wymusza ponowne połączenie telefonu z sieciami komórkowymi i możesz mieć szczęście. Poszukaj ikony samolotu w Szybkich ustawieniach (Android) lub Centrum sterowania (iPhone). Alternatywnie możesz przełączać sieć komórkową bezpośrednio w aplikacji Ustawienia na telefonie.
Sprawdź mapę zasięgu swojego operatora. Jak wspomniano, najczęstszym powodem, dla którego ludzie nie mogą połączyć się z siecią 5G, jest to, że ich operator nie ma w pobliżu wieży wyposażonej w 5G. Zazwyczaj w Internecie można znaleźć mapy zasięgu sieci — jako przykład podano mapę T-Mobile. Zauważysz, że nawet główni przewoźnicy w USA mają luki i jeśli znajdujesz się w obszarze bez zasięgu, nie możesz zrobić nic innego, jak tylko przenieść się.
Sprawdź przerwy. Obszary, które powinny mieć sieć 5G, mogą nadal doświadczać przestojów, na przykład z powodu uszkodzonych wież lub poważnych zatorów. Jeśli Twój operator nie ma wygodnego narzędzia do śledzenia przestojów, możesz uzyskać informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Upewnij się, że Twój plan telefoniczny obejmuje 5G. Niektórzy operatorzy budżetowi i/lub plany transmisji danych ograniczają Cię do 4G, aby obniżyć koszty. Nie ma w tym automatycznie nic złego – 5G jest czasami niewiele szybsze niż 4G, jeśli to wszystko – ale potencjalnie łatwo przeoczyć ten szczegół, gdy przyciąga Cię niska miesięczna opłata abonamentowa.
Sprawdź, czy Twój telefon obsługuje pasma 5G Twojego operatora. Co do zasady, jeśli korzystasz z telefonu w kraju, w którym go kupiłeś, jego radia 5G powinny w pewnym stopniu współpracować z każdym lokalnym operatorem. Ale jeśli, powiedzmy, kupisz chiński model i zaimportujesz go do USA, może on nie działać na właściwych pasmach. Aby to potwierdzić, musisz sprawdzić specyfikacje telefonu i operatora.
Skanuj w poszukiwaniu aktualizacji systemu operacyjnego. Chociaż jest to wątpliwe, może występować błąd Androida lub iOS zakłócający połączenia 5G. Na większości telefonów z Androidem dostępność aktualizacji możesz sprawdzić, przechodząc na stronę Ustawienia > System > Aktualizacja systemu. Etykiety mogą się różnić w zależności od urządzenia. Właściciele iPhone'ów mogą wykonać to samo zadanie, przechodząc do Ustawienia > Ogólne > Aktualizacja oprogramowania. Przed zainstalowaniem jakiejkolwiek nowej wersji systemu operacyjnego upewnij się, że Twój telefon ma kopię zapasową, jest podłączony do Wi-Fi i jest w miarę dobrze naładowany. Poświęć także trochę czasu, ponieważ Twój telefon będzie na krótko wyłączony z użytku w trakcie instalacji. Załóżmy, że będziesz potrzebować co najmniej 15 do 30 minut.
Spróbuj wymusić aktualizację ustawień operatora. Operatorzy czasami publikują małe, zastrzeżone aktualizacje profili w celu zapewnienia kompatybilności lub rozwiązania problemów specyficznych dla przewoźników. Zwykle zostaniesz poproszony o ich automatyczną instalację, jeśli nie dzieje się to za kulisami, ale może się zdarzyć, że brakuje Ci takiego, który umożliwi Ci powrót do 5G. Na urządzeniu z Androidem wyszukaj opcję np Ustawienia operatora w aplikacji Ustawienia. Nie ma bezpośredniego odpowiednika tego na iPhone'ach, ale jeśli to zrobisz Ustawienia > Ogólne > Informacje i poczekaj chwilę. Powinieneś zostać poproszony o zainstalowanie nowych ustawień operatora, jeśli są dostępne.
Zrestartować ustawienia sieci. Potraktuj to jako ostateczność. Dlaczego? Twój telefon będzie musiał co najmniej ponownie uzyskać ustawienia operatora i nie ma gwarancji, że po jego powrocie uzyskasz dostęp do sieci 5G. Na iPhone'ach proces ten resetuje również loginy Wi-Fi i połączenia VPN, co może poważnie zakłócić codzienne użytkowanie. Możesz zresetować ustawienia sieciowe Androida, przechodząc do Ustawienia > System > Resetuj opcje > Resetuj ustawienia sieci komórkowej. Powtórzę jeszcze raz: etykiety mogą się różnić w zależności od urządzenia. Odpowiednikiem iPhone'a jest Ustawienia > Ogólne > Resetuj > Resetuj ustawienia sieciowe. Na obu platformach prawdopodobnie powinieneś najpierw wykonać kopię zapasową telefonu, zwłaszcza że 5G nie jest absolutnie konieczne.


Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android