Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra: Który teleobiektyw jest lepszy?

Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra: Który teleobiektyw jest lepszy?

Samsung Galaxy S23 Ultra i Galaxy S24 Ultra to potężne, najwyższej klasy telefony z aparatem, dwoma tylnymi teleobiektywami i aż do 100-krotnym zoomem kosmicznym. Nawet wyglądają i czują się niemal identycznie w dłoni. Jednak jedna istotna różnica między nimi powinna zapewnić najnowszemu flagowcowi Samsunga nieco więcej mocy w średnim zakresie ogniskowych. Zobaczmy, czy więcej megapikseli (50 MP vs 10 MP), mniejszy zoom (5x vs 10x) i krótsza ogniskowa mogą przebij wypróbowany i prawdziwy czujnik Galaxy S23 Ultra 10x w rzucie teleobiektywem.

Wybierz swojego wojownika: 5x przy 50 MP czy 10x przy 10 MP?

Robert Triggs / Android AuthorityZanim przejdziemy do wyników, powinniśmy prawdopodobnie przyjrzeć się temu, z czym współpracują te dwa doskonałe telefony z Androidem. Z jednej strony mamy aparaty Galaxy S23 Ultra wyposażone w ten sam optyczny teleobiektyw 10 MP z 10-krotnym powiększeniem, którego Samsung używał wcześniej w Galaxy S22 Ultra i Galaxy S21 Ultra. Obiektyw odpowiadający ogniskowej 230 mm ma maksymalną przysłonę f/4,9 i obsługuje zarówno PDAF, jak i OIS, a niższa rozdzielczość oznacza, że ​​nie łączy pikseli w celu utworzenia mniejszych plików. Z drugiej strony, konfiguracja aparatu w Galaxy S24 Ultra obsługuje teraz optyczny teleobiektyw 50 MP z 5-krotnym powiększeniem i znacznie szerszym maksymalnym otworem względnym f/3,4. Oznacza to, że może uchwycić więcej światła i zapewnić mniejszą głębię ostrości, a także uzyskać 10-krotny zoom przy użyciu kadrowania ze środka czujnika. Oczywiście wyższa rozdzielczość w połączeniu z matrycą o podobnej wielkości oznacza, że ​​poszczególne megapiksele są mniejsze niż te w teleobiektywie 10 MP. Wolisz więcej megapikseli czy dłuższy zoom optyczny? Wygląda na to, że Samsung podjął decyzję. Oprócz zmiany w teleobiektywach o większym zasięgu, oba flagowce są wyposażone w aparaty główne 200 MP, teleobiektywy optyczne 10 MP z 3-krotnym zoomem, czujniki ultraszerokokątne 12 MP i aparaty do selfie z dziurkaczem 12 MP. W związku z tym wyniki od powiększenia 0,6x do 3x powinny być prawie identyczne na każdym urządzeniu. Najbardziej znacząca różnica powinna jednak pojawić się, gdy przekroczysz o cal znacznik 3-krotnego powiększenia. W przypadku zdjęć zrobionych przy 5-krotnym zbliżeniu Galaxy S23 Ultra zastosowano zoom cyfrowy i obróbkę końcową w czujniku 10 MP, podczas gdy to samo zdjęcie zrobione Galaxy S24 Ultra wykorzystuje pełną rozdzielczość 50 MP i przesyła wynik do łatwiejszego w zarządzaniu pliku 12 MP. Nowszy czujnik może również przycinać czujnik dla długości zoomu od 5 do 10 razy, podczas gdy starszy czujnik coraz bardziej opiera się na zoomie cyfrowym, aż do osiągnięcia 10-krotnego optycznego teleobiektywu. Pomijając tę ​​małą awarię, przejdźmy do kilku rzeczy. przykłady z życia wzięte.

Runda 1: 5-krotne powiększenie

Próbka aparatu Samsung Galaxy S23 Ultra z 5-krotnym zoomem zegarowym (1)Samsunga Galaxy S23 UltraPróbka aparatu Samsung Galaxy S24 Ultra z 5-krotnym zoomem zegarowym (1)Samsung Galaxy S24 UltraNasze pierwsze porównanie pochodzi od mojego kolegi Roba Triggsa, który zabrał swoje Galaxy S23 Ultra i Galaxy S24 Ultra na rzadki słoneczny spacer po Wielkiej Brytanii. Przedstawia zegar z boku wieży kościelnej, wykonany przy 5-krotnym przybliżeniu, czyli w zakresie, w którym Galaxy S24 Ultra powinien świecić, podczas gdy Galaxy S23 Ultra powinien wymagać połączenia zoomu cyfrowego i obróbki końcowej. Jedną z pierwszych rzeczy, które zobaczysz Zauważę różnicę w profilu kolorów, przy czym starszy Galaxy S23 Ultra oferuje znacznie jaśniejszy efekt. W białych pasemkach widać również lekkie rozmycie koloru, co jest szczególnie widoczne na słupie na pierwszym planie. Z drugiej strony Samsung Galaxy S24 Ultra oferuje znacznie bardziej naturalny profil kolorów, z ciemniejszym niebieskim odcieniem nieba i bardziej naturalnym odcieniem w poprzek kamiennej wieży. Obydwa flagowce radzą sobie również z białymi plamami z boku budynku zupełnie inaczej. Podczas gdy Galaxy S24 Ultra traktuje je jak naturalną część sceny, Galaxy S23 Ultra wyostrza je i rozjaśnia, dając efekt bliższy kulom paintballowym na ścianie budynku. Chociaż wyostrzanie byłoby prawdopodobnie pomocne w przypadku szczegółów takich jak te na szczycie wieży, Galaxy S23 Ultra zazwyczaj przesadza, aby uzyskać możliwie najostrzejszy rezultat. Pierwsza runda to łatwy nokaut Galaxy S24 Ultra i jego optycznego teleobiektywu 5x.

Runda 2: powiększenie 6x

Kamera Samsung Galaxy S23 Ultra z 6-krotnym zoomem (1)Samsunga Galaxy S23 UltraPróbka aparatu Samsung Galaxy S24 Ultra z 6-krotnym zoomem (1)Samsung Galaxy S24 Ultra Przejdźmy teraz do długości zoomu, która zmusza oba telefony do dodatkowej pracy. Przy 6-krotnym zoomie Galaxy S23 Ultra nadal korzysta z połączenia zoomu cyfrowego i przetwarzania końcowego, podczas gdy Galaxy S24 Ultra może wykonać niewielki kadr ze środka czujnika o wysokiej rozdzielczości. Tym razem patrzymy na małą szklaną ozdobę w kształcie biedronki stojącą obok drzewa. Jest pokryty odblaskowymi powierzchniami i mnóstwem dodatkowych tekstur biegnących wzdłuż zboczy drzewa. Wyniki, zgodnie z oczekiwaniami, są dość zbliżone do wyników testu z 5-krotnym zoomem. Galaxy S23 Ultra po raz kolejny zapewnia znacznie jaśniejszy profil kolorów i mocno wyostrza szczegóły kory drzewa. Nadal można go łatwo zidentyfikować, ale bardziej przypomina obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję niż prawdziwe drzewo. Galaxy S23 Ultra traci również drobne drobinki brudu, łącząc je w większą brązową plamę, zamiast je wyróżniać. Niestety, nadal występują te same problemy z podświetlaniem, ponieważ niektóre białe fragmenty stają się płaskie, podczas gdy Galaxy S24 Ultra zachowuje więcej szczegółów w miejscach przejścia świateł w inne kolory. Starszy czujnik sprawia również, że pajęczyna wygląda na grubszą i bardziej rozmytą niż w rzeczywistości, podczas gdy Galaxy S24 Ultra traktuje ją odpowiednio. Zaktualizowany teleobiektyw Samsunga o wysokiej rozdzielczości ponownie wygrywa.

Runda 3: 10-krotne powiększenie

galaxy s23 ultra 10x zoom (1)Samsunga Galaxy S23 Ultragalaxy s24 ultra 10x zoom (1)Samsung Galaxy S24 Ultra Ostatnie z naszych trzech porównań powinno dać Galaxy S23 Ultra nieco większe szanse w walce, ponieważ zostało wykonane z 10-krotnym zoomem. Oznacza to, że starsza matryca 10 MP może porzucić swoje cyfrowe zmagania i wrócić do jakości optycznej, podczas gdy nowsza matryca zastosuje pełne kadrowanie matrycy 50 MP. W tym przypadku mamy tablicę pamiątkową na betonowej podstawie, pełną drobnych szczegółów, które byłyby trudne do przetworzenia przez jakikolwiek aparat. Zgodnie z oczekiwaniami, zoom optyczny starszego czujnika wyróżnia się, rejestrując więcej szczegółów na tablicy z brązu i betonowej podstawie niż w przypadku Galaxy S24 Ultra może dorównać. Jaśniejszy profil kolorów w Galaxy S23 Ultra oznacza, że ​​wokół brązowych liter widać niektóre ciemniejsze szczegóły, podczas gdy ciemniejsze kolory Galaxy S24 Ultra je rozmywa. W nowszym flagowcu Samsunga podstawa każdej litery wygląda też na nieco rozmytą, ale patrząc na obraz z Galaxy S23 Ultra można stwierdzić, że podstawa litery styka się z plakietką. Jedna z bardziej znaczących różnic pomiędzy dwa zdjęcia to przewrót w stosunku do pierwszego przykładu. Tym razem nowszy Galaxy S24 Ultra usuwa zieloną plamę z betonu i zagęszcza ją, prawie jak warstwa farby na podłożu. Z drugiej strony Galaxy S23 Ultra ma jaśniejszy zielony kolor, który bardziej przypomina naturalną plamę. Mimo że przegrał w strzelaninie do trzech zwycięstw, starszy flagowiec Samsunga udowadnia, że ​​nadal warto zastosować dłuższy teleobiektyw.

Jaką długość teleobiektywu optycznego Twoim zdaniem powinien zastosować Samsung w przyszłości?

25 głosów 10-krotny zoom (jak Galaxy S23 Ultra)76%5x zoom (jak Galaxy S24 Ultra)24%

Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra: Który teleobiektyw jest lepszy?

S23 Ultra i S24 Ultra 2Damien Wilde / Android AuthorityW boksie podjęliśmy niejednoznaczną decyzję, ale nie nieoczekiwaną. Nowszy czujnik radzi sobie z krótszymi odległościami zoomu (wszystko nie przekracza 10-krotnego zoomu), podczas gdy starszy czujnik osiąga największe efekty po osiągnięciu dwucyfrowej długości optycznej. Jest to przypadek kadrowania kontra cyfrowego powiększania i przetwarzania, a za każdym razem wygrywa to pierwsze. I szczerze mówiąc, właśnie dlatego Samsung w ogóle zdecydował się na zmianę. Podczas naszej sesji pytań i odpowiedzi poprzedzającej styczniowe wydarzenie Galaxy Unpacked zespół firmy Samsung wyjaśnił, że większość użytkowników firmy Samsung spędza czas pomiędzy zoomem 3x a 5x, więc 10-krotny teleobiektyw był w dużej mierze niewykorzystany. Oczywiście to tylko niewielki wycinek możliwości do czego zdolne są oba aparaty. W najbliższej przyszłości będziemy mieli dużo więcej zdjęć do przejrzenia, a wiele z nich ilustruje zaktualizowaną moc obliczeniową Galaxy AI na i tak już potężnym sprzęcie Samsunga. Porównaliśmy inne aspekty Samsunga Galaxy S23 Ultra i Galaxy S24 Ultra, aby sprawdzić, czy inne czynniki uzasadniają aktualizację, ale ostateczny wybór należy do Ciebie. Zajmie również trochę czasu podjęcie decyzji, czy przejście z 10-krotnego zoomu optycznego na 5-krotny zoom optyczny było naprawdę tego warte, ale wczesne zyski sugerują zmianę na lepsze. Zobacz cenę w SamsunguSamsunga Galaxy S24 UltraAparat Samsunga Galaxy S24 Ultra200MP
Silnik ProVisual
Do 1 TB pamięci
Nowe narzędzia AI
Zobacz cenę w SamsunguSamsunga Galaxy S23 UltraGłówny aparat Samsunga Galaxy S23 UltraNowy 200 MP
Piękny wyświetlacz
Funkcjonalność rysika S
Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android