Samsung Galaxy S22 Ultra w teście: Ciekawy nie tylko dla fanów Note’a

Samsung Galaxy S22 Ultra w teście: Ciekawy nie tylko dla fanów Note’a

Samsung w zeszłym roku nie dał Galaxy Note 20 Ultra bezpośredniego następcy. Musieliśmy na to trochę poczekać, ale teraz zostaliśmy nagrodzeni Galaxy S22 Ultra. Choć to smartfon klasy S, w obudowie zrobiono miejsce na S Pen. W raporcie z testu dowiesz się, czy to do siebie pasuje.

Samsung Galaxy S22 Ultra w teście: podsumowanie

Ocena GIGA: 8,4 / 10

Samsung w zasadzie zbudował Galaxy Note 22 Ultra z Galaxy S22 Ultra. To idealne połączenie Galaxy S21 Ultra i Galaxy Note 20 Ultra — tylko z obecnym sprzętem. Po raz pierwszy w smartfonie klasy S rysik S Pen można włożyć bezpośrednio do obudowy. W przeciwnym razie Samsung jeden z najlepszych zainstalowanych wyświetlaczy AMOLED. Ekran ma nie tylko wysoką rozdzielczość, ale jest też niesamowicie jasny, jest też sprawdzony aparat 108 MP ze 100-krotnym zoomem, który wyraźnie poprawił się pod względem jakości.

Jednak nasze urządzenie testowe z firmwarem ze stycznia 2022 roku boryka się z dwoma problemami. ten Czasami wydajność jest słaba. Galaxy S22 Ultra również zużywa dużo energii, gdy jest bezczynny, więc z trudem przetrwasz cały dzień na jednym ładowaniu. Tak nie powinno być w przypadku baterii o pojemności 5000 mAh. Korzystałem tylko z sieci 4G i dużej ilości WLAN. Samsung prawdopodobnie w przyszłości rozwiąże oba problemy za pomocą aktualizacji oprogramowania.

Ogólnie to mnie dostało? Samsung Galaxy S22 Ultra wciąż przekonuje. Jeśli Samsung upora się z problemami z wydajnością i żywotnością baterii, bez wahania wybierzesz najlepszy smartfon Samsunga. Ale do tego czasu powinieneś poczekać i zobaczyć. Wtedy wysoka cena 1249 euro mogła nieco spaść. S Pen jest dostępny, ale nie trzeba go używać, jeśli go nie potrzebujesz. Nie jest ważona ujemnie, ale może być nawet bardzo praktyczna dla wielu osób.

Zobacz Samsung Galaxy S22 Ultra u producenta Zobacz Samsung Galaxy S22 Ultra na Amazon

Zalety:

Wyświetlacz Konstrukcja aparatu Wygląd wysokiej jakości Miejsce na rysik S Pen w obudowie 5-letnia gwarancja aktualizacji

Niekorzyść:

Wydajność Żywotność baterii Brak zasilacza Brak opcji rozszerzenia pamięci Cena

Design i haptyka pozytywnie zaskakują

Jeśli spojrzymy na Galaxy S22 Ultra, smartfon na pierwszy rzut oka wygląda dość kanciasto – jak przyzwyczailiśmy się do modelu Note. Samsungowi udało się jednak zadbać o to, aby przejście między ramą obudowy a wyświetlaczem i tyłem było płynne. O ile przejście na Galaxy S22 i S22 Plus z płaskimi wyświetlaczami jest dość trudne, Galaxy S22 Ultra dobrze leży w dłoni. Jednocześnie wydaje się nadspodziewanie lekka, choć przy 229 gramach wcale nie jest lekka.

Przejście między szklaną i metalową ramką jest płynne w Samsung Galaxy S22 Ultra. (Zdjęcie: GIGA)

Samsung Galaxy S22 Plus, S22 Ultra i Google Pixel 6 Pro niewiele odbiegają od rozmiaru. A jednak Galaxy S22 Ultra najlepiej leży w dłoni i jednocześnie wygląda bardzo przewiewnie. To fascynujące, jaki wpływ może mieć projekt. ten Przetwarzanie smartfona jest idealne a wybór materiału jest również przekonujący. Ale czarna wersja w magiczny sposób przyciąga odciski palców. Kurz i brud również szybko zbierają się między poszczególnymi kamerami.

Smartfon jest całkowicie płaski na górze i na dole. Przy odrobinie wprawy możesz postawić go na płaskiej powierzchni, ale uważaj, aby go nie przewrócić. W sumie zainstalowane są dwa głośniki. Jeden na dole, a drugi głośnik jest realizowany przez słuchawkę. Dźwięk jest czysty, ale jak we wszystkich smartfonach brakuje basu. Głośność można ustawić dość wysoko, dzięki czemu można wypełnić pomieszczenie dobrym dźwiękiem.

S Pen znajduje nowy dom

S Pen można włożyć do obudowy Samsung Galaxy S22 Ultra. (Zdjęcie: GIGA)

Po raz pierwszy w smartfonie Klasy S, Wsuń rysik S Pen bezpośrednio do etui. W Galaxy S21 Ultra można było kupić długopis jako opcję, ale potem trzeba było znaleźć sposób, aby to zrobić samemu. To się zmienia wraz z Galaxy S22 Ultra. Ten smartfon to w zasadzie Note, nawet jeśli nazwa może tego nie sugerować.

W porównaniu z Note 20 Ultra rysik S Pen do Galaxy S22 Ultra został nieco ulepszony. Pióro prawie przykleja się do wyświetlacza i prawie nie zauważasz żadnych opóźnień podczas pisania lub rysowania. Służy również jako pilot zdalnego sterowania Bluetooth i może być używany w wielu różnych aplikacjach do sterowania. Uruchomić aplikację aparatu? Nie ma problemu, wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk na długopisie. Wyzwalanie działa w ten sam sposób. To nic nowego, ale służy praktycznemu celowi.

Niezwykle jasny wyświetlacz przekonuje

Co roku jestem zdumiony, w jaki sposób Samsungowi udaje się dalej ulepszać wyświetlacze AMOLED z każdą generacją smartfonów. Panele są teraz tak dobre, że możesz dać im tylko pełne oceny. Kolory wydają się mocne, ale nie przesadzone. Otrzymujesz nowoczesny panel LTPO, który może pracować z częstotliwością od 1 do 120 Hz. To zapewnia, że zużycie energii nie jest niepotrzebnie wysokie. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie potrzebujesz 120 Hz, wyświetlacz automatycznie obniża się.

Jednocześnie 6,8-calowy wyświetlacz z Quad HD+ ma bardzo wysoką rozdzielczość i może osiągnąć maksymalną jasność do 1750 nitów. Gwarantuje to, że ekran będzie czytelny w każdej sytuacji oświetleniowej. Nawet jeśli chcesz zrobić zdjęcie w najjaśniejszym świetle od słońca, możesz to zrobić bez żadnych problemów. Dzięki „Corning Gorilla Glass Victus+” jest również podobno najsolidniejszym smartfonem Samsunga do tej pory, dobrze chronionym przed zarysowaniami i upadkami. Nadal powinieneś kupić obudowę, aby zabezpieczyć drogi sprzęt (spójrz na Amazon).

Samsung wyznacza nowe standardy w oprogramowaniu

Jak każdy telefon Samsung, Galaxy S22 Ultra jest wyposażony w preinstalowane oprogramowanie typu bloatware. (Zdjęcie: GIGA)

Wraz z serią Galaxy S22 Samsung wprowadza „One UI 4.1” oparty na systemie Android 12. W zasadzie jest to interfejs, który znamy z każdego telefonu Samsunga. Ale w najnowszej wersji jest więcej opcji dostosowywania smartfona. Google wprowadził to w Androidzie 12 z „Material You”, a Samsung robi to bardzo podobnie. Dzięki temu optykę można znacznie lepiej dostosować do własnych potrzeb.

Inaczej nie ma wielkich niespodzianek. Łatwo jest się poruszać, kontrola gestów Androida nie jest na ciebie wymuszona, ale działa dobrze, jeśli aktywujesz ją samodzielnie. Wszystkie ustawienia są uporządkowane, wiele opcji można szybko znaleźć, a jeśli jesteś w złym miejscu, Samsung zwykle wie i sugeruje, czego możesz szukać na dole. W wielu miejscach widać, że interfejs dojrzał w ostatnich latach i teraz działa bardzo dobrze. Szkoda, że wciąż jest wiele preinstalowanych programów typu bloatware z aplikacjami, których tak naprawdę nie potrzebujesz.

Praktyczne funkcje rysika S Pen są wyświetlane bezpośrednio na Samsung Galaxy S22 Ultra po wyjęciu rysika S Pen z obudowy. (Zdjęcie: GIGA)

Oczywiście Samsung zintegrował oprogramowanie dla S Pen, zwłaszcza w Galaxy S22 Ultra. Gdy tylko wyciągniesz zawleczkę, pojawi się wiele możliwości. Za pierwszym razem masz małe wprowadzenie. Dzięki temu wiesz od razu, co możesz zrobić za pomocą pióra. Długopis jest niezwykle praktyczny, zwłaszcza do pisania notatek, i teraz jest zawsze przy Tobie. Nowością jest jednak to, że S Pen można wsunąć do obudowy Galaxy S22 Ultra. Funkcje oprogramowania istniały już w Galaxy Note 20 Ultra.

Samsung wyznacza nowe standardy dzięki aktualizacjom Androida. Smartfony są teraz dostarczane z aktualizacjami przez pięć lat. Obejmuje to cztery nowe wersje systemu operacyjnego. W przypadku Galaxy S22 Ultra oznacza to obsługę do Androida 16, ponieważ jest on wyposażony w Androida 12. Dzięki temu można znacznie dłużej korzystać ze smartfona i żaden inny producent nie może tu nadążyć. Nawet Google nie dostarcza tak wielu nowych wersji Androida dla swoich smartfonów Pixel.

wydajność nie zawsze jest idealna

Wykonanie też jest dobre – przynajmniej przez większość czasu. Czasami zdarzają się sytuacje, w których smartfon zaczyna się zacinać a niektóre aplikacje nie działają już płynnie. Najlepszym przykładem jest aplikacja YouTube, w której przewijanie działa jak gumka. Dzieje się tak w wielu aplikacjach. Kilka minut później znowu się uspokaja. To o tyle niezwykłe, że jednocześnie korzystam z Galaxy S22 Plus i tam nie ma problemu. Zakładam, że Samsung rozwiąże problemy aktualizacją oprogramowania. Ale w obecnym stanie smartfon od czasu do czasu jest nieco ociężały. Nie powinno tak być w przypadku tak wysokiej ceny.

Ekosystem po prostu staje się coraz lepszy

Samsung Galaxy S22 Ultra i Galaxy Tab S8 Ultra podobno idealnie do siebie pasują. (Zdjęcie: Samsung)

Powoli zauważasz też, że ekosystem Samsunga jest coraz bardziej skomponowany. Przedsiębiorstwo przywiązuje coraz większą wagę do współpracy smartfonów, tabletów, smartwatchów, słuchawek i laptopów. Już teraz można łatwo przesyłać dane, podłączać smartfony z systemem Android do systemu Windows, a tym samym uzyskiwać dostęp do telefonów komórkowych. Z tego powodu w tym samym czasie pojawiły się smartfony Galaxy S22 i tablety Galaxy Tab S8. Są już dobrze dopasowane.

Aparat znacznie ulepszony dzięki 100-krotnemu zoomowi

Samsung zrezygnował z ogromnego garbu aparatu w Galaxy S22 Ultra. (Zdjęcie: GIGA)

Aparat Samsung Galaxy S22 Ultra jest w zasadzie na poziomie Galaxy S21 Ultra. Prawie nic się tu nie zmieniło podczas robienia zdjęć w dzień czy w nocy. Fokus działa niezawodnie przez większość czasu. Jeśli warunki oświetleniowe nie są optymalne, smartfon czasami może się mylić, gdy go poruszasz. Główny czujnik 108 MP jest nadal zainstalowany. Dostępny jest również ultraszerokokątny 12 MP i dwa teleobiektywy, każdy z 10 MP dla różnych poziomów powiększenia. Zwłaszcza zoom peryskopowy tym razem zrobił na mnie duże wrażenie. Podczas gdy Galaxy S21 Ultra zasadniczo dawał tylko gruboziarniste błoto przy stukrotnym powiększeniu, Galaxy S22 Ultra daje znacznie ostrzejszy obraz. Stabilizacja obrazu działa bardzo niezawodnie, a oto kilka przykładów:

Żywotność baterii i szybkość ładowania są opóźnione

W Samsung Galaxy S22 Ultra zainstalowana jest bateria o pojemności 5000 mAh. (Zdjęcie: GIGA)

Byłem trochę zaskoczony krótkim czasem działania. Samsung instaluje w Galaxy S22 Ultra baterię o pojemności 5000 mAh. To powinno wystarczyć, aby przetrwać dzień bez żadnych problemów. Czasami kończyło mi się, zwłaszcza gdy dużo surfowałem i oglądałem filmy na YouTube lub Twitchu. mam „tylko” osiągnęło czas wyświetlania od 5,5 do 6 godzin. Dla porównania: z Samsungiem Galaxy S21 Ultra, który również ma baterię 5000 mAh, mam od 7 do 8 godzin czasu wyświetlania. Dlatego byłem bardzo negatywnie zaskoczony krótkim czasem pracy tutaj.

Podobnie jak w przypadku nieefektywności, zakładam, że jest to problem z oprogramowaniem. Ponieważ nawet Galaxy S22 Ultra w trybie uśpienia niezwykle szybko rozładowywał baterię, chociaż właściwie nic z tym nie zrobiłem. Galaxy S22 Plus też nie ma tego problemu. Technicznie rzecz biorąc, oba urządzenia są w rzeczywistości takie same, z wyjątkiem rysika S Pen i wyświetlacza o wyższej rozdzielczości. Dlatego trochę dziwi mnie zachowanie Galaxy S22 Ultra.

Rozczarowuje również szybkość ładowania. Samsung obiecuje ładowanie do 45 watów. W rzeczywistości nie ma prawie żadnej różnicy, czy ładujesz za pomocą zasilacza o mocy 25 czy 45 watów. Oszczędza to zaledwie kilka minut i zajmuje nieco ponad godzinę. Tutaj różnica powinna być znacznie większa. Należy więc po prostu zaoszczędzić sobie droższego zasilacza. Jeśli nie masz starego zasilacza, musisz go kupić.

oceny w szczegółach

Kategoria
Ocena (maks. 10)

Wykonanie, styl i design 9 Wyświetlacz 10 Kamery 9 Oprogramowanie 9 Wydajność 7 Telefonia i dźwięk 8 Pamięć masowa 8 Bateria i życie codzienne 7

w sumie
8.4

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android