Christoph Lumetzberger 30 czerwca 2022 r.
Są na ustach wszystkich: podcasty. Klipy audio, z których większość jest bezpłatna i można je subskrybować, przeżywają wielki boom i z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne.
Nieważne, czy to znane media, czy niskobudżetowe produkcje salonowe – na wspólnych platformach wchodzą w naturalną konkurencję i zazwyczaj jest tak samo, jak wszędzie indziej: wygrywają najlepsi!
iPod jako inkubator
Na przełomie tysiącleci tylko niewielka społeczność początkowo była zaangażowana w tworzenie krótkich klipów. Początkowo chodziło głównie o samych bohaterów, zanim stopniowo pojawiły się programy tematyczne. Wynalazcami podcastingu są Tristan Louis, który jako pierwszy nagłośnił pomysł w 2000 roku oraz Dave Winer, który wdrożył go w nieco zmodyfikowany sposób.
Po kilku latach mrocznej egzystencji firma Apple, której iPod był inspiracją dla nazwy, włączyła format do swojego programu iTunes, który był już wówczas szeroko rozpowszechniony, i tym samym udostępnił go szerokiemu gronu odbiorców. W 2006 roku niemiecka scena liczyła około 1300 różnych podcastów, a wszystkie główne stacje radiowe i niektóre stacje telewizyjne stopniowo zaczęły dostarczać wybrane treści za pośrednictwem podcastów. Ściśle mówiąc, nawet dzisiejsza powszechna praktyka udostępniania treści w wewnętrznych bibliotekach mediów – obsługiwanych głównie przez duże stacje telewizyjne – ma swoje źródło w dystrybucji różnych podcastów.
Więcej niż słuchowisko
Krytycy lubią zarzucać podcastom pewną powierzchowność i niski poziom, ale zarzuty te są w większości całkowicie bezpodstawne. Wręcz przeciwnie, nawet produkcje, które nie opierają się na dużych domach mediowych, stają się coraz bardziej profesjonalne i wysokiej jakości. Z jednej strony wynika to oczywiście z dostępnej konfiguracji, która staje się coraz bardziej przystępna i dostępna.
Z drugiej strony, stale rosnąca konkurencja podnosi również poziom podstawowy na wyższy poziom, a wysiłek, aby dostarczać coraz bardziej profesjonalne wyniki jest ogromny. Wynika to w równym stopniu z doboru tematów i rozmówców, ale także z technicznego wykonania podcastu.
Pieniądze napędzają świat
Oczywiście sukces świata podcastów przyciąga również coraz więcej firm do osiągania dużych zysków na przyszłym rynku. Niektórzy podcasterzy przenoszą teraz swoje treści wyłącznie na różne platformy płatnicze, ale stopniowo spychają podstawową ideę podcastu na dalszy plan.
Zarabianie na nim pieniędzy jest uzasadnione, nawet jeśli podcasty miały inny napęd. Na szczęście na wolnym rynku jest również mnóstwo wysokiej jakości treści. Prezentujemy 24 podcasty z sześciu różnych kategorii, których zdecydowanie warto posłuchać, wzbogacone wskazówkami podcastów od naszych redaktorów SMARTPHONE.
podobne posty
Strony: 1 2 3 4