Rosja zablokuje Instagram 14 marca

Rosja zablokuje Instagram 14 marca

Tydzień po zablokowaniu Facebooka w Rosji rosyjska agencja komunikacyjna Roskomnadzor ogłosiła, że ​​zablokuje również Instagram. Chociaż zakaz na Facebooku wskazywał na „dyskryminację rosyjskich mediów”, tym razem rząd twierdzi, że dzieje się tak z powodu decyzji firmy macierzystej Meta kierującej moderatorów, aby zezwolić na posty wzywające do przemocy wobec rosyjskich żołnierzy, jeśli pochodzą one z niektórych krajów, w tym z Ukrainy. Szef Instagramu Adam Mosseri, powiedział w tweecie, że „Ta decyzja odetnie 80 milionów w Rosji od siebie nawzajem i od reszty świata, ponieważ ~80% ludzi w Rosji śledzi konto na Instagramie poza swoim krajem. To jest źle.”

Przetłumaczone przez Google z rosyjskiego, oświadczenie agencji mówi, co następuje:

Jak wiecie, 11 marca firma Meta Platforms Inc. podjęła bezprecedensową decyzję, zezwalając na publikowanie na swoich portalach społecznościowych Facebook i Instagram informacji zawierających wezwania do przemocy wobec obywateli Rosji. W sieci społecznościowej Instagram krążą wiadomości zachęcające i prowokujące do aktów przemocy wobec Rosjan, w związku z którymi prokuratura generalna Rosji zażądała od Roskomnadzoru ograniczenia dostępu do tego portalu społecznościowego. Ponieważ aktywni użytkownicy Instagrama potrzebują czasu, aby przesłać swoje materiały fotograficzne i wideo do innych sieci społecznościowych oraz powiadomić swoje kontakty i subskrybentów, Roskomnadzor postanowił zakończyć procedurę nakładania ograniczeń na dostęp do Instagrama o godzinie 00:00 14 marca, zapewniając użytkownikom z dodatkowym 48-godzinnym okresem przejściowym.

Decyzja rządu nie wspomina o tym, że rosyjscy oligarchowie wykorzystali Instagram do wypowiedzenia się przeciwko inwazji. W niektórych przypadkach dotyczy to dzieci oligarchów, którzy stali się wpływowymi osobami, które mają wielu zwolenników, takich jak Sofia Abramowicz, córka miliardera Romana Abramowicza, która podobno podzieliła się przesłaniem mówiącym: „największym i najbardziej udanym kłamstwem propagandy Kremla jest to, że większość Rosjan z Putinem”. Bankier Oleg Tinkov, który w pewnym momencie był 15 najbogatszym człowiekiem w Rosji, jest jednym z najbardziej znanych dysydentów, którego stanowisko zakończyło się stwierdzeniem: „Jesteśmy przeciwko tej wojnie!” Jeśli chodzi o „bezprecedensowy” krok podjęty przez Meta w zakresie moderowania treści, raport Vice zeszłego lata odnotował podobną decyzję o tymczasowym zezwoleniu na treści, w tym wezwania do „śmierci Chamenei” i intonowanie, które pojawiły się w okresie protestów w południowo-zachodni region Chuzestanu. Wiadomość o zakazie nadejdzie również w ciągu zaledwie kilku dni po tym, jak Meta ogłosiła, że ​​Instagram planuje etykietować państwowe media, a w Rosji i na Ukrainie „ukrywa informacje o obserwujących ludzi, kogo obserwują i ludziach, którzy obserwują każdego z nich”. inne dla kont prywatnych z siedzibą w tych dwóch krajach.” Blokada wejdzie w życie dopiero 14 marca, a rosyjska państwowa agencja medialna RIA Nowosti raporty nie dotyczy to również platformy WhatsApp należącej do Meta. Wcześniej tego samego dnia rosyjscy urzędnicy rządowi zagrozili zakazem, żądając, aby Meta potwierdziła lub odrzuciła informacje, które po raz pierwszy zostały zgłoszone przez Reuters. Wczoraj wieczorem rzecznik Meta, Andy Stone, powiedział: „W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tymczasowo uwzględniliśmy formy politycznej ekspresji, które normalnie naruszałyby nasze zasady, takie jak przemoc, taka jak „śmierć rosyjskim najeźdźcom”. Nadal nie dopuścimy do wiarygodnych wezwań do przemocy wobec rosyjskich cywilów”. Prezes ds. globalnych Meta Nick Clegg powiedział w piątek w oświadczeniu że polityka firmy „koncentrowała się na ochronie prawa ludzi do wypowiedzi jako wyrazu samoobrony w reakcji na inwazję wojskową na ich kraj”. Clegg powiedział, że gdyby Meta/Instagram zastosował swoją stałą politykę bez korekty, „usuwalibyśmy teraz treści od zwykłych Ukraińców wyrażających swój opór i wściekłość” wobec rosyjskiej inwazji, „co słusznie byłoby postrzegane jako niedopuszczalne”. Clegg powiedział, że tymczasowa polityka będzie obowiązywać tylko na samej Ukrainie. „Nie mamy kłótni z narodem rosyjskim”, powiedział, dodając, „nie będziemy tolerować rusofobii ani jakiejkolwiek dyskryminacji, nękania lub przemocy wobec Rosjan na naszej platformie”.
Aktualizacja 11 marca 14:30 czasu wschodniego: Dodano oświadczenie prezesa ds. globalnych Meta, Nicka Clegga
Aktualizacja 11 marca o 19:00 czasu wschodniego: Dodano wypowiedź szefa Instagrama Adama Mosseriego.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android