QD-OLED vs. OLED: Jak je porównać i który kupić?

QD-OLED vs. OLED: Jak je porównać i który kupić?

W świecie technologii wyświetlania wyświetlacze OLED okazały się w ostatnich latach wyraźnym zwycięzcą. Od maleńkich smartwatchów po telewizory o przekątnej dochodzącej do 100 cali – trudno będzie Ci znaleźć segment elektroniki użytkowej, w którym technologia nie rozwinęła się. Jednak w 2022 roku firma Samsung Display zaskoczyła świat, ogłaszając QD-OLED, nową hybrydową technologię wyświetlania, która łączy kropki kwantowe i technologię OLED w celu uzyskania jeszcze lepszej jakości obrazu. Przejdźmy szybko do dnia dzisiejszego i już możesz kupić telewizory i monitory wyposażone w technologię QD-OLED. Ale możesz się zastanawiać: jak to działa i czy jest lepsze od standardowego OLED-a?

Co to jest QD-OLED i jak wypada w porównaniu z OLED?

Warstwy wyświetlacza Samsung QD-OLEDQD-OLED to stosunkowo nowa technologia wyświetlania, która łączy żywe kolory kropek kwantowych z niemal idealnymi poziomami czerni OLED. Aby zrozumieć, w jaki sposób te dwa elementy sobie pomagają, warto cofnąć się i przyjrzeć się osobno OLEDowi i kropkom kwantowym.

OLED-owe: Litera O w OLED oznacza materiały organiczne, które mają właściwość emitowania światła, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny. Są to mikroskopijne emitery, co oznacza, że ​​każdy piksel na wyświetlaczu jest własnym źródłem światła. Jeśli więc chcesz wyświetlić ciemniejsze obrazy, możesz po prostu wyłączyć poszczególne piksele, aby uzyskać prawdziwą czerń. Właśnie dlatego OLED oferuje lepszy kontrast, poziom czerni, a nawet kąty widzenia niż tradycyjne wyświetlacze LCD.
Kropki kwantowe: Chociaż wyświetlacze OLED istnieją od ponad dziesięciu lat, nie zawsze były tak dostępne i produkowane masowo jak obecnie. Aby konkurować na rynku telewizorów wysokiej klasy, producenci tacy jak Samsung rozpoczęli eksperymenty z dodawaniem kropek kwantowych do telewizorów LCD w celu uzyskania wyższej jasności i lepszej wierności kolorów. Kropki kwantowe można sobie wyobrazić jako maleńkie kryształy, które pod wpływem niebieskiego światła emitują całą gamę kolorów. Zaletą stosowania kropek kwantowych oprócz standardowej technologii LCD jest to, że można uzyskać znacznie szerszą gamę kolorów wraz ze wzrostem jasności. Do niedawna producenci stosowali kropki kwantowe wyłącznie w połączeniu z tradycyjnymi wyświetlaczami LCD. Niebieskie podświetlenie pobudziłoby warstwę kropek kwantowych do wytworzenia niezwykle specyficznych odcieni czerwieni i zieleni. Jednak warstwa kropek kwantowych pomaga tylko w obszarach jasności i jaskrawości kolorów. Nie ma to żadnego wpływu na poziom czerni ani kontrast, których potrzebujemy również, aby stworzyć świetny wyświetlacz HDR. I tak oto w grę wchodzi QD-OLED, czyli OLED z kropkami kwantowymi. Został zaprojektowany tak, aby łączyć doskonały kontrast OLED z żywością i jasnością technologii kropek kwantowych. Jak dokładnie wypada porównanie QD-OLED ze zwykłymi wyświetlaczami OLED? Podzielmy to na podstawie jasności, reprodukcji kolorów, kątów widzenia i ceny.

Jasność

logo LG OledCalvin Wankhede / Android Authority Jasność zawsze wyróżniała się jako największa słabość wyświetlaczy OLED, zwłaszcza w porównaniu z wysokiej klasy wyświetlaczami LCD wyposażonymi w mocne podświetlenie. Materiał organiczny używany do produkcji wyświetlaczy OLED ma tendencję do niszczenia w miarę upływu czasu, a jeden czynnik przyspiesza to zużycie w szczególności: ciepło. Wyższa jasność prowadzi do wyższych temperatur pracy, co skutkuje krótszą żywotnością. Producenci telewizorów OLED na przestrzeni lat próbowali przezwyciężyć to ograniczenie, ale nawet najlepsze dostępne obecnie modele nie są w stanie konkurować z podświetleniem mini-LED stosowanym w konwencjonalnych telewizorach LCD. Wyświetlacze QD-OLED mogą stać się jaśniejsze niż OLED, ale jakim kosztem? Na szczęście QD-OLED w pewnym stopniu pokonuje to ograniczenie, ponieważ nie opiera się na filtrach w celu uzyskania kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego. W tradycyjnym wyświetlaczu OLED zamiast tego będziesz mieć białe światło, które jest filtrowane przez te kolorowe filtry. Ich brak w wyświetlaczu QD-OLED oznacza, że ​​większość wytwarzanego światła dociera do oczu. Pierwsze telewizory QD-OLED firmy Samsung oferowały już wyższą jasność szczytową niż wyświetlacze OLED firmy LG. Ale czas pokaże, czy QD-OLED oferuje taką samą trwałość jak nowoczesne panele OLED.

QD-OLED vs OLED: reprodukcja kolorów

tapeta LG Oled WebosCalvin Wankhede / Android Authority Jeśli chodzi o reprodukcję kolorów, QD-OLED ma przewagę, ponieważ wykorzystuje zdolność kropki kwantowej do wyświetlania żywych odcieni. Jeśli chodzi o gamę kolorów, wyświetlacze QD-OLED, które widzieliśmy do tej pory, mogą pochwalić się większym pokryciem przestrzeni kolorów BT2020 niż wyświetlacze OLED. Mówiąc najprościej, QD-OLED może pokazać większą gamę kolorów. Czy większa ilość kolorów ma znaczenie dla przeciętnego posiadacza monitora lub telewizora do gier? Niezupełnie, ponieważ tradycyjne diody OLED oferują już szeroką gamę kolorów. Jednak z technicznego punktu widzenia QD-OLED zdecydowanie ma przewagę. Jeśli w przyszłości otrzymamy treści zaprojektowane dla przestrzeni kolorów BT2020, QD-OLED może okazać się lepszym wyborem niż OLED. Nie mówimy tu tylko o żywości kolorów. QD-OLED ma też jeszcze jednego asa w zanadrzu. W przeciwieństwie do tradycyjnego wyświetlacza OLED, nie wykorzystuje on białego subpiksela w celu zwiększenia jasności. Według Samsung Display różnica ta oznacza, że ​​kolory wyglądają na znacznie bardziej nasycone i niewyblakłe w porównaniu z tradycyjnym wyświetlaczem OLED. Warto jednak wspomnieć, że biały subpiksel pomógł wyświetlaczom WOLED firmy LG uniknąć wypalenia lub zatrzymania obrazu na dłużej . Wczesne testy wykazały, że panele QD-OLED odczuwają te efekty szybciej niż wyświetlacze OLED. Ostatecznie poświęcasz trochę trwałości na zwiększoną intensywność kolorów i jasność.

Kąty widzenia

Kąty widzenia qd oled i oled SamsungOLED oferuje już jedne z najlepszych kątów widzenia spośród wszystkich technologii wyświetlania, ale przy ekstremalnych kątach nieco ucierpią. Jeśli ma to dla Ciebie znaczenie, QD-OLED oferuje rozwiązanie, ponieważ traci bardzo mało luminancji (jasności) podczas poruszania się z boku na bok. Tradycyjne panele OLED również cierpią na zjawisko zwane przyciemnieniem poza osią, w wyniku którego kolory zaczynają się zmieniać, gdy patrzy się na nie pod kątem. Według Samsung Display, QD-OLED oferuje lepsze kąty widzenia, „34% większa jasność i 50% mniejsze przesunięcie kolorów” pod kątem 60 stopni. Większość ludzi nie używa telewizora ani monitora umieszczonego poza osią, więc prawdopodobnie nie będzie to miało znaczenia, ale jest to kolejna zaleta techniczna technologii QD-OLED.

Cena

LG UiltraGear OLED 45-calowy mopnitor 240 Hz 45GR95QE na targach CES 2023 3Edgar Cervantes / Android Authority W tym artykule wspominaliśmy już kilka razy o Samsung Display i nie jest to przypadek. Przez około dekadę firma LG miała niemal monopol na technologię i produkcję większych wyświetlaczy OLED. Nawet jeśli kupiłeś telewizor OLED powiedzmy Sony lub Vizio, panel pod całym brandingiem prawdopodobnie pochodził od LG. QD-OLED oznacza ponowne wejście Samsung Display na przestrzeń wyświetlaczy OLED w związku z tym, że firma stara się naprawić długie problemy z tą technologią stałe problemy związane z jasnością, wypaleniem i trwałością. Jednakże jest to wciąż najnowocześniejsza technologia, więc nie znajdziesz jeszcze wielu telewizorów ani monitorów wyposażonych w ten nowy typ panelu. Samsung i Sony wypuściły kilka modeli, a Dell i inni producenci sprzętu komputerowego wypuścili monitory do gier QD-OLED. QD-OLED jest obecnie dostępny w wyższej cenie w porównaniu do OLED. Jeśli chodzi o ceny, za zestawy QD-OLED trzeba będzie zapłacić wyższą cenę – obecnie dość łatwo można znaleźć niedrogie modele tych ostatnich. Na przykład najtańszy 55-calowy telewizor QD-OLED firmy Samsung kosztuje 1499 dolarów, a niektóre telewizory LG OLED można kupić za nieco ponad 1100 dolarów. To powiedziawszy, Samsung Display z biegiem czasu zdołał ulepszyć swoją produkcję i już zaobserwowaliśmy niższe ceny od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego telewizora QD-OLED na początku 2022 roku.

QD-OLED vs OLED: Który wybrać?

Monitor do gier Samsung Odyssey OLED G8 1Rita El Khoury / Android Authority Na podstawie wszystkich czynników technicznych, które do tej pory przeanalizowaliśmy, jasne jest, że QD-OLED wygrywa z OLED. Chociaż cena jest wyższa, otrzymujesz wiele funkcji, które to rekompensują. Ale jednocześnie warto zauważyć, że QD-OLEDowi brakuje dokładnych testów, nawet jeśli opiera się na dwóch dojrzałych technologiach. Tymczasem firma LG miała ponad dekadę na udoskonalanie wyświetlaczy OLED w rękach konsumentów. OLED nadal oferuje duże ulepszenia w stosunku do LCD dla tych, którzy nie chcą najnowszego i najlepszego. Ostatecznie wybór sprowadza się do tego, czy Twoim zdaniem korzyści płynące ze stosowania QD-OLED przewyższają wyższy koszt i niewielkie ryzyko zakupu nowej technologii. OLED firmy LG nadal zapewnia doskonały kontrast, kąty widzenia, a nawet reprodukcję kolorów. Jeśli zmieniasz starszy telewizor lub monitor LCD, docenisz te korzyści niezależnie od tego, który wyświetlacz OLED wybierzesz.


Często zadawane pytania

Czy QD-OLED jest lepszy od OLED w grach? Nie, QD-OLED niekoniecznie jest lepszy od OLED w grach, jeśli szukasz przewagi konkurencyjnej. Jednak QD-OLED oferuje lepszą jakość obrazu kosztem wyższej ceny. Czy QD-OLED charakteryzuje się mniejszym wypaleniem? Nie, QD-OLED nie charakteryzuje się mniejszym wypaleniem, ponieważ niektóre testy wykazały szybsze zatrzymywanie obrazu w porównaniu z konkurencyjnymi wyświetlaczami OLED. Jednak wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju tej technologii, aby można było wyciągnąć ostateczne wnioski. Czy Samsung produkuje panele QD-OLED? Samsung Display (a nie Samsung Electronics) produkuje panele QD-OLED dla wielu marek, w tym Sony i Dell. Czy Sony korzysta z technologii QD-OLED firmy Samsung? Tak, niektóre telewizory Sony są wyposażone w panele QD-OLED wyprodukowane przez firmę Samsung Display. Jednak Sony sprzedaje również tradycyjne telewizory WOLED z panelami pochodzącymi od LG. Co to jest WOLED? WOLED, czyli biały OLED, to rodzaj wyświetlacza OLED stosowanego w telewizorach i większych urządzeniach elektronicznych, takich jak monitory. Litera W oznacza obecność czwartego białego subpiksela, który pomaga zwiększyć jasność i zmniejszyć wypalenie lub utrwalenie obrazu w dłuższej perspektywie. Wyświetlacze QD-OLED nie mają białego subpiksela. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android