Pułapka kosztowa smartfona: w ten sposób możesz uniknąć niespodzianek na rachunku za telefon komórkowy

Pułapka kosztowa smartfona: w ten sposób możesz uniknąć niespodzianek na rachunku za telefon komórkowy

Christoph Lumetzberger 12. maj 2022

W ostatnich latach smartfon otwierał przed nami coraz więcej ścieżek i stwarzał nowe możliwości. Ale są też zagrożenia, o których chcielibyśmy poinformować tutaj.

Beztroskie machnięcie palcem po wyświetlaczu, telefon w dobrej wierze pod numer serwisowy lub beztroskie wakacje za granicą, które później okazują się pułapką kosztów. Ryzyko nieostrożnego lub nieostrożnego użytkowania smartfona jest bardzo duże. Jednak dzięki kilku podstawowym wskazówkom możesz łatwo uniknąć większości z tych potencjalnych problemów i trudności. Na tej podwójnej stronie informujemy o sześciu pułapkach kosztowych, które często pojawiają się podczas korzystania z telefonów komórkowych.

Zarezerwuj wystarczająco duży pakiet danych!

Nie można uogólniać wymaganej miesięcznej ilości danych smartfona. Z jednej strony zależy to oczywiście od rodzaju i częstotliwości użytkowania, na przykład od tego, co robi się z telefonem. Czy użytkownik tylko od czasu do czasu pisze wiadomość WhatsApp lub trochę surfuje, czy też lubi przesyłać strumieniowo filmy i pobierać aplikacje. Z drugiej strony zależy to również od tego, jak często takie czynności można wykonywać również w sieci WLAN, na przykład w domu lub w pracy. Ponieważ jeśli dużo się poruszasz w takich sieciach, oczywiście potrzebujesz mniej wolnego miejsca na dane w podróży. Zawsze pamiętaj: posiadanie wystarczającej ilości danych jest zawsze tańsze niż konieczność płacenia za każdy dodatkowy gigabajt!

Przestań dzwonić na numery premium!
Konwencjonalne numery stacjonarne zwykle mają kod lokalizacji lub taki, który można przypisać do operatora telefonii komórkowej. Sytuacja jest jednak inna w przypadku tzw. numerów serwisowych. Są one wykorzystywane przez firmy, urzędy lub inne instytucje do oferowania usług lub innych działań infolinii potencjalnym klientom i użytkownikom. Takie numery usług mogą być bezpłatne (np. 0800) lub płatne (0180, 0900 itd.). W każdym razie dowiedz się o kosztach zanim zadzwonisz pod taki numer, aby uniknąć przykrych niespodzianek z rachunkiem telefonicznym.

Bezpieczne zakupy w App Store!
Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że w App lub Play Store na Twoim smartfonie znajdują się zarówno darmowe, jak i płatne aplikacje. Oczywiście od czasu do czasu możesz chcieć skorzystać z płatnej aplikacji, ponieważ potrzebujesz pełnej funkcjonalności lub braku reklam. Zalecamy jednak aktywację dodatkowego zapytania o hasło lub innej jednoznacznej identyfikacji w ustawieniach sklepu, aby nie mogło się zdarzyć, że płatna aplikacja przypadkowo trafi na smartfona. Nie ma znaczenia, czy niedbale pobierasz go sam, czy ktoś inny trzyma Twój telefon komórkowy w dłoni przez krótki czas.

Skonfiguruj blokadę innej firmy!
Bądź szczery: czy słyszałeś kiedyś o blokadzie innej firmy? Można to aktywować bezpośrednio u operatora komórkowego i zdecydowanie zalecamy to zrobić. W żaden sposób nie ogranicza korzystania ze smartfona, blokuje tylko jedną, ale kluczową rzecz. Osoby trzecie (stąd nazwa) nie mogą obciążać Twojego rachunku za telefon komórkowy za subskrypcje lub inne transakcje płatnicze. Przede wszystkim ma to uchronić Cię przed niezamierzonym zakończeniem subskrypcji lub dokonaniem zakupu, jeśli przypadkowo naciśniesz przycisk lub nieostrożnie przesuniesz palcem po wyświetlaczu. Nawiasem mówiąc, pożądane płatności, na przykład kartą debetową lub kredytową, pozostają nienaruszone i mogą być realizowane bez żadnych problemów.

Zachowaj ostrożność podczas podróży za granicę!
Nawet jeśli korzystanie z danych mobilnych w Unii Europejskiej jest obecnie regulowane przez prawo, a miesięczny wolumen danych można wykorzystywać tak samo, jak w domu w innych krajach UE, od czasu do czasu wymagana jest ostrożność. Mianowicie, gdy podróżujesz do krajów, które nie są członkami UE (Szwajcaria, Wielka Brytania, Norwegia, Turcja, USA i wiele innych popularnych celów podróży). W tych miejscach, a nierzadko na statkach wycieczkowych, wykorzystanie danych może być bardzo drogie. Dlatego warto wcześniej zapytać, jakie koszty można ponieść lub czy są tanie opcje taryfowe za granicą. W razie wątpliwości należy dezaktywować transmisję danych mobilnych na czas podróży, aby być po bezpiecznej stronie.

Sprawdź wszystkie opcje i kroki!
Jeśli przysłowiowe dziecko już wpadło do studni, siedzisz w rozpaczy przed skandalicznie drogim rachunkiem telefonicznym i zastanawiasz się nad dokładnym powodem. Zachowaj zimną krew! Jeśli nie tylko sam spowodowałeś dodatkowe koszty przez nieostrożne obchodzenie się z urządzeniem, ale być może subskrypcja została ci narzucona w przebraniu, powinieneś przynajmniej przemyśleć wszystkie kroki prawne i zlecić ich sprawdzenie kompetentnemu ekspertowi. Jeśli zło dodatkowych kosztów leży bardziej w szerokim wykorzystaniu danych mobilnych w krajach spoza UE, grzeczne przesłuchanie dostawcy sieci z prośbą o dobrą wolę może pomóc.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android