Praktyczny Fairphone 5: wydaje się najlepszym telefonem dla małej grupy ludzi

Praktyczny Fairphone 5: wydaje się najlepszym telefonem dla małej grupy ludzi

Co roku prezentujemy najnowsze i najlepsze smartfony dużych marek, takich jak Samsung, Apple, Google itp. Niezależnie od preferowanej marki, przekaz jest zawsze krystalicznie jasny: „Twój stary telefon nie jest tak dobry jak ten nowy więc wyjdź ze starym i wejdź w nowe!” Chociaż jest to zwykle korzystne dla przychodów firmy, nie jest zbyt korzystne dla środowiska — ani zwykle niedopłacanych pracowników, którzy faktycznie produkują te telefony na linii produkcyjnej. Są to trendy, które właśnie wprowadzony na rynek Fairphone 5 ma zamiar zakłócić. W tym sensie Fairphone 5 jest antysmartfonem. Został zaprojektowany tak, aby można go było przechowywać przez bardzo długi czas, ponieważ można go łatwo naprawić, łatwo zaktualizować i aktualizować oprogramowanie przez ambitne dziesięć lat. Innymi słowy, Fairphone chce, abyś kupił ten telefon, a następnie dopiero w 2030 r. kupił inny. Nie jest to komunikat, jaki otrzymujemy od jakiejkolwiek innej marki. Na targach IFA 2023 mieliśmy okazję osobiście zapoznać się z nowym Fairphone 5. Oto nasze przemyślenia!

Praktyczny Fairphone 5: wiele zmian w projekcie, których możesz nie zobaczyć

Damien Wilde / Android Authority Jeśli tylko na to rzucisz okiem, możesz pomylić Fairphone 5 z Fairphone 4 z 2021 roku. Urządzenia są bardzo podobne, a nawet charakterystyczny trójkątny moduł aparatu wygląda praktycznie bez zmian. Różnic jest jednak tutaj sporo. Na przykład moduł aparatu w Fairphone 4 można wymienić tylko jako jeden pełny moduł, podczas gdy w Fairphone 5 można wymieniać każdy obiektyw osobno. Urządzenie jest ogólnie nieco cieńsze (Fairphone twierdzi, że jest o 9% cieńsze) i ma bardziej symetryczne ramki wyświetlacza. Wyświetlacz też jest zupełnie inny (więcej na ten temat w następnym rozdziale). Kolejnym godnym uwagi ulepszeniem jest to, że Fairphone 5 ma teraz certyfikat IP55. Jest to wzrost w porównaniu z oceną IP54 Fairphone 4 i obecnie najwyższą oceną IP spośród wszystkich Fairphone. To prawda, że ​​stopień ochrony IP55 nie jest tak dobry, jak stopień IP68, jakiego oczekujemy od flagowych smartfonów. Ale fakt, że Fairphone osiągnął to bez konieczności poświęcania możliwości naprawy i modułowości, jest niesamowicie imponujący. Ogólnie rzecz biorąc, Fairphone 5 przypomina najnowsze urządzenie Galaxy A lub tańszy Galaxy S23. Ma podobną bocznicę i płaski wyświetlacz. Ma jednak lekko zakrzywiony tył, jest większy i cięższy, ale z pewnością istnieją podobieństwa.

Wyświetlacz Fairphone 5: na zewnątrz z LCD, na zewnątrz z OLED

Fairphone 5 21Damien Wilde / Android Authority Wyświetlacz zyskał w tym pokoleniu mnóstwo miłości. Fairphone został wyposażony w panel OLED zamiast LCD, co powinno ogólnie zapewnić lepszy obraz. Firma porzuciła również konstrukcję z wycięciem w kształcie kropli wody z poprzedniego modelu i zastosowała wyśrodkowane wycięcie w wyświetlaczu aparatu do selfie. Jeśli połączymy te zmiany z przyciętymi ramkami, otrzymamy telefon, który wygląda znacznie nowocześniej niż jakikolwiek poprzedni Fairphone. Wyświetlacz po raz pierwszy obsługuje częstotliwość odświeżania 90 Hz. Chcielibyśmy zobaczyć częstotliwość odświeżania 120 Hz, którą widzimy na głównych flagowcach Androida, ale 90 Hz nie jest złe. Kiedy przeglądałem Androida na Fairphone 5, pomyślałem, że wyświetlacz wygląda świetnie. Częstotliwość odświeżania 90 Hz czyni cuda, sprawiając, że telefon wydaje się bardziej premium, a kolory wyglądają dobrze. Jasność nie była zbyt imponująca, a rozdzielczość jest ograniczona do 1080p, więc z pewnością nie zdobędzie żadnych nagród. Ale to spełnia swoje zadanie.

Aparaty Fairphone 5: nie dla miłośników migawki

Fairphone 5 6Damien Wilde / Android Authority Głównym obiektywem Fairphone 5 jest 50-megapikselowy obiektyw Sony IMX800. Jest to dobry czujnik i prawdopodobnie pozwoli uzyskać świetne zdjęcia w idealnych warunkach oświetleniowych. Jest połączony z ultraszerokokątnym aparatem Sony IMX858 o rozdzielczości 50 MP (również całkiem niezłym modelem) i czujnikiem czasu przelotu (ToF). Jak wspomniano wcześniej, możesz wymienić każdy obiektyw z osobna, jeśli któryś z nich zepsuje się lub z biegiem lat otrzyma ulepszenie. Tymczasem aparat do selfie to nieujawniony model 50 MP. Można go również łatwo wymienić. Fairphone powiedział nam, że możliwe jest, że w przyszłości uda się zaktualizować sprzęt. Zrobiło to wcześniej w przypadku Fairphone 4. Oznaczałoby to, że można było wymienić istniejący sprzęt na lepszy, aby uzyskać lepsze wyniki pracy aparatu. Nie wspomniano jednak o żadnych zobowiązaniach ani harmonogramie. Jeśli znasz tajniki aparatów telefonicznych, będziesz w stanie wiele wydobyć z systemu Fairphone 5. Niestety, poważnym problemem w obrazowaniu, który zauważyłem podczas korzystania z Fairphone 5, nie był sprzęt. Oprogramowanie to zasadniczo standardowy system Android, więc oprogramowanie aparatu nie jest w żadnym stopniu konkurencyjne w stosunku do systemów Samsunga, Apple’a czy Google’a. Innymi słowy, jeśli jesteś dobrym fotografem, który rozumie podstawy kadrowania, oświetlenia, ręcznego sterowania itp., prawdopodobnie będziesz w stanie wydobyć z tego telefonu świetne rzeczy. Jeśli polegasz na inteligencji AI i renderowaniu oprogramowania, aby Twoje przeciętne zdjęcia i filmy wyglądały lepiej, Fairphone 5 będzie bardzo rozczarowany. Oczywiście firma z czasem będzie wydawać aktualizacje oprogramowania. Aparat będzie lepszy, im dłużej będziesz go trzymać. Możliwe nawet, że gdybym miał więcej czasu z telefonem, znalazłbym kilka skrótów, dzięki którym wszystko naprawdę by działało. Jednak powinieneś wiedzieć, że ten aparat nie będzie potężnym aparatem typu „wyceluj i zrób zdjęcie”.

Modułowość i możliwość naprawy Fairphone 5

Fairphone 5 23Damien Wilde / Android AuthorityJednym z najbardziej integralnych aspektów każdego Fairphone’a jest jego modułowość. Fairphone 5 rozebrać można za pomocą jednego śrubokręta 00, który można kupić już za kilka dolarów (jeden nie jest sprzedawany w komplecie z telefonem). Dostęp do tych śrubek można uzyskać, zdejmując plastikową tylną część telefonu, która ma z boku ogromny rowek na paznokieć. Bez problemu go zdjąłem, a moje ręce nie są super zręczne. Oto rzeczy, które możesz wymienić w nowym Fairphone: Wyświetlacz Bateria Wszystkie aparaty, w tym selfie Słuchawka Głośnik Port USB-C Jedna jednostka zawierająca czujnik ToF, tacka na kartę SIM i gniazdo na kartę microSD. Ze wszystkich tych produktów najdroższy jest wyświetlacz, którego cena wynosi 99 euro (~107 dolarów). To znacznie tańsze niż zamienniki wyświetlaczy w telefonach Samsung, Google czy Apple. Niestety, podczas mojej praktycznej pracy z Fairphone 5 nie miałem czasu na przykręcanie/odkręcanie jakichkolwiek elementów. Jednakże wszystko było łatwe do zrozumienia i wyraźnie oznaczone, więc jeśli masz choćby odrobinę nastawienia do majsterkowania, jestem pewien, że proces ten będzie prosty.

Oprogramowanie, wydajność i aktualizacje Fairphone 5

Fairphone 5 14Damien Wilde / Android Authority Podobnie jak w przypadku innych telefonów Fairphone, oprogramowanie Fairphone 5 jest w zasadzie standardowym systemem Android. Jest dostarczany z systemem Android 13 od razu po wyjęciu z pudełka, więc ma wszystkie funkcje Androida 13, których można się spodziewać, ale niewiele więcej. Dla wybranej grupy ludzi będzie to wspaniała wiadomość. Jednak dla większości użytkowników Androida standardowy Android będzie wywoływał anemię w porównaniu z najpopularniejszymi skórkami Androida. Zwłaszcza fani Samsunga uznają standardowy Android za jałowe pustkowie w porównaniu z bogatym w funkcje One UI. Jedną z wyraźnych zalet standardowego Androida jest brak oprogramowania typu bloatware. Z przyjemnością otworzyłem szufladę aplikacji w Fairphone 5 i znalazłem tylko podstawowe aplikacje na Androida i Google. Jedyną dodatkową aplikacją była aplikacja Fairphone, która pomaga w obsłudze telefonu, ale można ją łatwo odinstalować. Kolejną ważną zaletą standardowego Androida jest szybkość działania. Ponieważ nie jest on obciążony wszystkimi dodatkowymi rzeczami, które marki wrzucają do swoich skórek, mogłem poruszać się po oprogramowaniu Fairphone 5 z zerowym opóźnieniem. Nie miałem czasu na przeprowadzanie żadnych testów porównawczych ani nic, ale z łatwością latałem po systemie operacyjnym. Fairphone 5 otrzyma pięć aktualizacji systemu operacyjnego Android i osiem lat aktualizacji zabezpieczeń… co najmniej. To jest szalone. Szybkość tę można częściowo przypisać unikalnemu procesorowi zawartemu w Fairphone 5. Wykorzystuje on układ Qualcomm QCM6490 na chipie (SoC). Układ ten jest zasadniczo zmodyfikowaną wersją Snapdragona 782G. Ponieważ jednak QCM6490 jest przeznaczony do zastosowań przemysłowych, Qualcomm zapewni mu znacznie dłuższe aktualizacje (około pięciu lat) w porównaniu z przeznaczonym dla konsumentów modelem SD782G (zwykle tylko dwa lata). Pomoże to firmie Fairphone w ciągłym aktualizowaniu Fairphone 5 w ramach obietnicy ośmiu lat i pełnego nadziei celu, jakim są solidne dziesięć lat. Dziesięć lat aktualizacji to zobowiązanie nie z tego świata dla telefonu z Androidem. Największym zaangażowaniem największych marek zajmuje się Samsung, który ma na swoim koncie zaledwie cztery lata aktualizacji Androida i pięć lat poprawek zabezpieczeń. Należy jednak pamiętać, że Fairphone nie zobowiązuje się do wydawania nowej wersji Androida co roku w ciągu tych dziesięciu lat. Zamiast tego Fairphone 5 powinien otrzymywać nową wersję Androida mniej więcej co dwa lata i otrzymywać ciągłe poprawki bezpieczeństwa.

Specyfikacja Fairphone’a 5

Wyświetlacz Fairphone’a 5
OLED o przekątnej 6,46 cala
Częstotliwość odświeżania 90 Hz
Częstotliwość próbkowania dotykowego 300 Hz
Corning Gorilla Glass 5
Edytor
Qualcomma QCM6490
Baran
8GB LPDDR4X
Składowanie
Wewnętrzna pamięć 256 GB
UFS 2.2
Obsługa kart microSD (do 2 TB)
Moc
Wymienna bateria 4200 mAh
Obsługa ładowania 30 W
Kamery
Tył:
– 50 MP Sony IMX800 szeroki (przetwornik 1/1,49 cala, ƒ/1,88, AF, OIS)
– Ultraszerokokątny aparat Sony IMX858 o rozdzielczości 50 MP (przetwornik 1/2,51 cala, ƒ/2,2, AF, tryb makro, pole widzenia 121 stopni)
– Czujnik ToF Przód:
– 50 MP szeroki (90 stopni FoV)
Łączność
5G (tylko Sub6 GHz)
Dual-SIM (1x fizyczna karta SIM i 1x eSIM)
Obsługa NFC
Obsługa Wi-Fi 6E
Obsługa Bluetooth 5.2 LE
Porty
Port USB-C 3.0
Gniazdo karty microSD
Brak gniazda słuchawkowego 3,5 mm
Trwałość
Stopień ochrony IP55
Biometria
Pojemnościowy skaner linii papilarnych na przycisku zasilania
Obsługiwane rozpoznawanie twarzy (niepewne)
Oprogramowanie
Androida 13
8 lat wsparcia oprogramowania
5 zobowiązań dotyczących aktualizacji Androida
Brak kar za instalowanie niestandardowych ROM-ów
Zabarwienie
Czarny, niebieski i przezroczysty

Cena i dostępność Fairphone 5

Fairphone 5 7Damien Wilde / Android Authority Fairphone 5 ma jedną konfigurację i kosztuje 699 euro (~758 dolarów). Występuje w trzech kolorach: czarnym, niebieskim i przezroczystym. Przezroczysty model ma widoczne logo, które można kochać lub nienawidzić, ale modele czarno-niebieskie są bardziej subtelne. Smartfon za 750 dolarów z tabelą specyfikacji, którą widzisz powyżej, może wydawać się absurdalny. Pamiętaj jednak, że po zakupie tego nie będziesz musiał kupować kolejnego smartfona przez lata. Ponadto Twoje pieniądze zostaną przeznaczone na wspieranie środowiska, etyczne praktyki biznesowe i zapewnianie pracownikom godziwych wynagrodzeń. Jeśli te rzeczy są dla Ciebie ważne, ten telefon będzie wydawał się okazją. Jeśli chodzi o dostępność, firma nie wprowadza Fairphone 5 do Stanów Zjednoczonych… jeszcze. Fairphone 4 pojawił się w USA prawie dwa lata po premierze z niestandardowym systemem operacyjnym usuniętym z Google, a Fairphone powiedział mi, że Fairphone 5 pojawi się w podobnej wersji. Nie wiemy więc, kiedy trafi do Stanów Zjednoczonych, ale w końcu tak się stanie. Zapytałem przedstawiciela Fairphone, dlaczego nie zostanie on od razu wprowadzony na rynek w USA, a on odpowiedział, że firma stara się wejść na rynek. Zasadniczo Fairphone chce być na tyle duży w swoim europejskim domu, że przyjazd do USA będzie oczywistym kolejnym krokiem.

Praktyczny werdykt dotyczący Fairphone 5: zwycięzca w swojej bardzo specyficznej niszy

Fairphone 5 1Damien Wilde / Android AuthorityPodczas mojego krótkiego pobytu z Fairphone 5 nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że właśnie tego oczekują odbiorcy firmy. To dobrze zaprojektowany, łatwy w naprawie, w pełni funkcjonalny smartfon z Androidem, który dba o środowisko i uczciwie wspiera ludzi, którzy go stworzyli. Na pokładzie jest nawet standardowy system Android! Jest w nim wszystko to, czym był Fairphone 4, ale był lepszy w namacalny i istotny sposób. Problem polega oczywiście na tym, jak mała jest publiczność Fairphone’a. Zapytałem przedstawiciela Fairphone, czy jego zdaniem obecni użytkownicy Fairphone 4 dokonają aktualizacji do tego (co oczywiście byłoby sprzeczne z całą koncepcją posiadania Fairphone). Przedstawiciel powiedział, że firma nie projektuje telefonów z myślą o obecnych użytkownikach. Zamiast tego skupia się na zachęcaniu nowych użytkowników, którzy mogą nie być zainteresowani zakupem telefonu w 2023 r., który został wprowadzony na rynek w 2021 r. (i wygląda na to, że pochodził z pokoju projektowego z 2017 r.). Innymi słowy, ile urządzeń Fairphone 5 tak naprawdę firma może przenieść? Dla ludzi, którzy chcą takiego telefonu, jest to maszyna marzeń. Chciałbym tylko, żeby było więcej ludzi, którzy rzeczywiście chcą takiego telefonu, ponieważ to, co Fairphone próbuje zrobić, jest ważne i godne pochwały. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android