Oznakowanie ekologiczne dla smartfonów: ta ocena ma na celu zapewnienie przejrzystości

Oznakowanie ekologiczne dla smartfonów: ta ocena ma na celu zapewnienie przejrzystości

Produkcja smartfonów jest trudna do zrozumienia dla kupujących. Inicjatywa „Eco Rating” ma na celu zapewnienie większej przejrzystości i ocenia czynniki środowiskowe różnych smartfonów. Wyjaśnimy Ci dokładnie, o co w tym wszystkim chodzi.

„Jak zrównoważony jest mój smartfon?” – aby odpowiedzieć na to pytanie, zwykle trzeba przekopać się przez liczne strony internetowe i raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju producentów, by w końcu z frustracji zrezygnować z badań. the Ocena ekologiczna inicjatywy chce uczynić cykl życia smartfonów bardziej przejrzystym i dostarczyć więcej informacji na temat zrównoważonego rozwoju. Przyjrzeliśmy się bliżej oznakowaniu ekologicznemu.

Problem ze smartfonami

Smartfony i zrównoważony rozwój są zwykle trudne do pogodzenia, ponieważ produkcja i łańcuch dostaw mają swoje ciemne strony. Surowce niezbędne do budowy smartfonów wydobywane są w różnych częściach świata. Jednak to nie tylko zapewnia różne problemy środowiskoweale zachęca się również do pracy dzieci, a podstawowe środki ochronne i sprzęt nie zawsze są dostępne (źródło: Quarks).

Problem: Łańcuchy dostaw smartfonów są bardzo długie, co utrudnia kupującym ich prześledzenie. Przykład z kwarków: “Z kopalni w Demokratycznej Republice Konga surowiec ruda cyny trafia do Azji na wytop, a potem do Chin na przeróbkę w przemyśle elektronicznym, aż trafia na rynek w Niemczech w postaci smartfon”. pragnienie większej przejrzystości jest i jest coraz głośniej. Producenci tacy jak Fairphone (raport z testu na Fairphone 4) i Shiftphone (raport z testu na Shift6mq) już postawili sobie za zadanie produkcję swoich smartfonów w sposób jak najbardziej zrównoważony oraz uczciwe i uczciwe traktowanie kupującego.

Fairphone polega na zrównoważonym rozwoju i uczciwości w swoich telefonach komórkowych (źródło zdjęcia: GIGA)

Eco Rating jako znak zrównoważonego rozwoju

Kto i co za tym stoi?

Potrzeba większej identyfikowalności w procesie produkcji smartfonów stała się kluczowa Initiative Eco Rating uruchomiony przez europejskich operatorów komórkowych Telekom, Telefónica, Vodafone, Orange i Telia Company. Coraz więcej producentów smartfonów klasyfikuje swoje urządzenia według ocen ekologicznych, w tym Samsung, Honor, Nothing, Oppo, Fairphone, OnePlus i Xiaomi.

Co dostawcy chcą osiągnąć za pomocą etykiety zrównoważonego rozwoju, wyjaśniono na stronie internetowej w 3 bramki nagrany, który chcemy w tym miejscu przytoczyć:

Spełnij rosnące zapotrzebowanie konsumentów na informacje na temat wpływu telefonów komórkowych na środowisko Zwiększ świadomość i przejrzystość, zapewniając konsumentom ujednolicony sposób identyfikowania i porównywania najbardziej zrównoważonych telefonów komórkowych Zachęcaj dostawców do zmniejszania wpływu ich urządzeń na środowisko.

Swoją inicjatywą firmy założycielskie odnoszą się w szczególności do kwestii, które pojawiają się w związku ze zrównoważonym rozwojem smartfonów, aby wypełnić luki pojawiające się w kwestii większej przejrzystości. Ważne, aby wiedzieć: Ocena Eco jest (przynajmniej jak dotąd) wyłącznie na smartfony zaprojektowane, inne technologie rozrywkowe (słuchawki, tablety itp.) nie są brane pod uwagę.

W naszym artykule podajemy wskazówki, jak zwrócić uwagę na bardziej zrównoważony rozwój przy zakupie telefonu komórkowego:

Jak działa ocena ekologiczna?

Eco Rating wykorzystuje różne czynniki do obliczenia oceny cyklu życia każdego smartfona w skali od 0 do 100, gdzie 0 oznacza bardzo źle, a 100 bardzo dobrze. Czynniki dzielą się na 13 wskaźników środowiskowych (od zmian klimatu, przez wpływ na warstwę ozonową, po wykorzystanie zasobów) i 6 na efektywność materiałową (trwałość, możliwość naprawy, recykling, odpady opakowaniowe, wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i substancji niebezpiecznych).

Inicjatywa zauważa, że ​​ocena opiera się na pełny cykl życia smartfona zorientowany, tak aby uwzględniana była ścieżka od wydobycia surowca, przez transport, pakowanie i użytkowanie, aż po utylizację i recykling (więcej o metodologii Eco Rating można dowiedzieć się tutaj). Eco Rating otrzymuje informacje służące do klasyfikacji odpowiednich urządzeń od samych producentów.

Jak korzystać z oceny ekologicznej?

Jako etykieta zrównoważonego rozwoju, Eco Rating ma na celu przede wszystkim dostarczenie użytkownikowi smartfona więcej informacji o nim. Jeśli posiadasz urządzenie współpracującego producenta, możesz wyszukać swoje urządzenie na stronie Eco Rating w zakładce Oceny:

Na przykład na podstawie OnePlus 10 Pro (do raportu z testu) widać, że to głównie tzw Ochrona zasobów (wykorzystanie zasobów naturalnych) uzyskało wysoką ocenę, również pod względem Trwałość, możliwość naprawy i recyklingu działa dobrze. Tylko przy kompatybilność klimatyczna nie robi dobrze. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, smartfon otrzymał łącznie 68 punktów.

Otóż ​​to 17 punktów za Fairphone 4. Zdobyte 85 punktów jest prawie równo podzielone między 5 czynników, przy czym kompatybilność klimatyczna jest „najgorsza”, a łatwość naprawy (ze względu na modułową strukturę) jest najlepsza (pełna liczba punktów).

Wniosek: czy ocena Eco ma sens?

Dzięki wyszukiwaniu urządzeń ocena Eco działa w obie strony: nie tylko producenci mogą podejść do inicjatywy oceny swoich smartfonów, a tym samym stać się bardziej konkurencyjnymi pod względem zrównoważonego rozwoju. Z serwisu mogą korzystać także użytkownicy smartfonów, dla których urządzenie dotrze na sam koniec. Więc masz wyczucie gdzie własnego lub wymarzonego smartfona w skali zrównoważonego rozwoju ma być sklasyfikowany.

Jednak ocena ekologiczna może tylko do pewnego stopnia dla przejrzystości zmartwienia. Ponieważ inicjatywa zależy od wkładu producenta, nie można jej ocenić całkowicie niezależnie.

Niemniej: inicjatywa wzywa i zachęca do większej edukacji wśród producentów i użytkowników. Zwiększa to również świadomość zrównoważonego rozwoju wśród obu stron. W naszych testach zwracamy również uwagę na to, jak zrównoważony jest dany produkt. Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule:

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android