Produkcja smartfonów jest trudna do zrozumienia dla kupujących. Inicjatywa „Eco Rating” ma na celu zapewnienie większej przejrzystości i ocenia czynniki środowiskowe różnych smartfonów. Wyjaśnimy Ci dokładnie, o co w tym wszystkim chodzi.
„Jak zrównoważony jest mój smartfon?” – aby odpowiedzieć na to pytanie, zwykle trzeba przekopać się przez liczne strony internetowe i raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju producentów, by w końcu z frustracji zrezygnować z badań. the Ocena ekologiczna inicjatywy chce uczynić cykl życia smartfonów bardziej przejrzystym i dostarczyć więcej informacji na temat zrównoważonego rozwoju. Przyjrzeliśmy się bliżej oznakowaniu ekologicznemu.
Problem ze smartfonami
Smartfony i zrównoważony rozwój są zwykle trudne do pogodzenia, ponieważ produkcja i łańcuch dostaw mają swoje ciemne strony. Surowce niezbędne do budowy smartfonów wydobywane są w różnych częściach świata. Jednak to nie tylko zapewnia różne problemy środowiskoweale zachęca się również do pracy dzieci, a podstawowe środki ochronne i sprzęt nie zawsze są dostępne (źródło: Quarks).
Problem: Łańcuchy dostaw smartfonów są bardzo długie, co utrudnia kupującym ich prześledzenie. Przykład z kwarków: “Z kopalni w Demokratycznej Republice Konga surowiec ruda cyny trafia do Azji na wytop, a potem do Chin na przeróbkę w przemyśle elektronicznym, aż trafia na rynek w Niemczech w postaci smartfon”. pragnienie większej przejrzystości jest i jest coraz głośniej. Producenci tacy jak Fairphone (raport z testu na Fairphone 4) i Shiftphone (raport z testu na Shift6mq) już postawili sobie za zadanie produkcję swoich smartfonów w sposób jak najbardziej zrównoważony oraz uczciwe i uczciwe traktowanie kupującego.
Fairphone polega na zrównoważonym rozwoju i uczciwości w swoich telefonach komórkowych (źródło zdjęcia: GIGA)
Eco Rating jako znak zrównoważonego rozwoju
Kto i co za tym stoi?
Potrzeba większej identyfikowalności w procesie produkcji smartfonów stała się kluczowa Initiative Eco Rating uruchomiony przez europejskich operatorów komórkowych Telekom, Telefónica, Vodafone, Orange i Telia Company. Coraz więcej producentów smartfonów klasyfikuje swoje urządzenia według ocen ekologicznych, w tym Samsung, Honor, Nothing, Oppo, Fairphone, OnePlus i Xiaomi.
Co dostawcy chcą osiągnąć za pomocą etykiety zrównoważonego rozwoju, wyjaśniono na stronie internetowej w 3 bramki nagrany, który chcemy w tym miejscu przytoczyć:
Spełnij rosnące zapotrzebowanie konsumentów na informacje na temat wpływu telefonów komórkowych na środowisko Zwiększ świadomość i przejrzystość, zapewniając konsumentom ujednolicony sposób identyfikowania i porównywania najbardziej zrównoważonych telefonów komórkowych Zachęcaj dostawców do zmniejszania wpływu ich urządzeń na środowisko.
Swoją inicjatywą firmy założycielskie odnoszą się w szczególności do kwestii, które pojawiają się w związku ze zrównoważonym rozwojem smartfonów, aby wypełnić luki pojawiające się w kwestii większej przejrzystości. Ważne, aby wiedzieć: Ocena Eco jest (przynajmniej jak dotąd) wyłącznie na smartfony zaprojektowane, inne technologie rozrywkowe (słuchawki, tablety itp.) nie są brane pod uwagę.
W naszym artykule podajemy wskazówki, jak zwrócić uwagę na bardziej zrównoważony rozwój przy zakupie telefonu komórkowego:
Jak działa ocena ekologiczna?
Eco Rating wykorzystuje różne czynniki do obliczenia oceny cyklu życia każdego smartfona w skali od 0 do 100, gdzie 0 oznacza bardzo źle, a 100 bardzo dobrze. Czynniki dzielą się na 13 wskaźników środowiskowych (od zmian klimatu, przez wpływ na warstwę ozonową, po wykorzystanie zasobów) i 6 na efektywność materiałową (trwałość, możliwość naprawy, recykling, odpady opakowaniowe, wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i substancji niebezpiecznych).
Inicjatywa zauważa, że ocena opiera się na pełny cykl życia smartfona zorientowany, tak aby uwzględniana była ścieżka od wydobycia surowca, przez transport, pakowanie i użytkowanie, aż po utylizację i recykling (więcej o metodologii Eco Rating można dowiedzieć się tutaj). Eco Rating otrzymuje informacje służące do klasyfikacji odpowiednich urządzeń od samych producentów.
Jak korzystać z oceny ekologicznej?
Jako etykieta zrównoważonego rozwoju, Eco Rating ma na celu przede wszystkim dostarczenie użytkownikowi smartfona więcej informacji o nim. Jeśli posiadasz urządzenie współpracującego producenta, możesz wyszukać swoje urządzenie na stronie Eco Rating w zakładce Oceny:
Na przykład na podstawie OnePlus 10 Pro (do raportu z testu) widać, że to głównie tzw Ochrona zasobów (wykorzystanie zasobów naturalnych) uzyskało wysoką ocenę, również pod względem Trwałość, możliwość naprawy i recyklingu działa dobrze. Tylko przy kompatybilność klimatyczna nie robi dobrze. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, smartfon otrzymał łącznie 68 punktów.
Otóż to 17 punktów za Fairphone 4. Zdobyte 85 punktów jest prawie równo podzielone między 5 czynników, przy czym kompatybilność klimatyczna jest „najgorsza”, a łatwość naprawy (ze względu na modułową strukturę) jest najlepsza (pełna liczba punktów).
Wniosek: czy ocena Eco ma sens?
Dzięki wyszukiwaniu urządzeń ocena Eco działa w obie strony: nie tylko producenci mogą podejść do inicjatywy oceny swoich smartfonów, a tym samym stać się bardziej konkurencyjnymi pod względem zrównoważonego rozwoju. Z serwisu mogą korzystać także użytkownicy smartfonów, dla których urządzenie dotrze na sam koniec. Więc masz wyczucie gdzie własnego lub wymarzonego smartfona w skali zrównoważonego rozwoju ma być sklasyfikowany.
Jednak ocena ekologiczna może tylko do pewnego stopnia dla przejrzystości zmartwienia. Ponieważ inicjatywa zależy od wkładu producenta, nie można jej ocenić całkowicie niezależnie.
Niemniej: inicjatywa wzywa i zachęca do większej edukacji wśród producentów i użytkowników. Zwiększa to również świadomość zrównoważonego rozwoju wśród obu stron. W naszych testach zwracamy również uwagę na to, jak zrównoważony jest dany produkt. Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule:
Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.