Nowy Xiaomi 13: kiedy ceny mogą spaść

Nowy Xiaomi 13: kiedy ceny mogą spaść

Redakcja 22 marca 2023 r

Smartfony Xiaomi 13 lub 13 Pro i 13 Lite są oficjalnie dostępne na rynku europejskim od 26 lutego 2023 roku. Urządzenia z najwyższej półki zaczynają się od ceny zakupu około 1000 euro i konkurują z urządzeniami mobilnymi Apple i Samsung pod względem technologii i funkcji. Prognozy cenowe dla modeli, w związku ze zmiennymi cenami surowców i silną fazą inflacyjną, początkowo przypominają zaglądanie do kryształowej kuli. Jednak dobrze uzasadnione dane z przeszłości pokazują, że ceny Xiaomi 13 mogą spaść w perspektywie średnioterminowej.

Podwyżki cen to tylko migawka

Po Apple i Samsungu Xiaomi zdecydowało się również na podniesienie śruby cenowej dla nowych modeli smartfonów w 2023 roku. Podczas gdy poprzednie modele ustabilizowały się w 2022 roku w cenie zakupu 899 euro z pamięcią 256 GB, cena nowej serii 13 wzrasta o 100 euro. Jednak fani marki muszą zapłacić 1299 euro za wersję „Pro”. Wariant „Lite” chińskiego producenta ma 8 GB RAM i 126 GB pamięci wewnętrznej i jest dostępny w sklepach w cenie zakupu 499,90 euro.

Na tym tle dobrze uzasadnioną prognozę cenową można sporządzić tylko wtedy, gdy uwzględni się tylko cechy wydajności wersji „Standard” i „Pro” Xiaomi.

Obniżka cen po trzech miesiącach jest prawdopodobna

Analiza cen poprzedniego modelu Xiaomi z 2022 roku pokazuje, że ceny nowo wydanych modeli prawdopodobnie znacznie spadną po około trzech miesiącach. Zarówno wprowadzone na rynek w ubiegłym roku wersje „Standard”, jak i „Pro” przyniosły znaczny spadek ceny.

Źródło obrazu: Idealo

Jak pokazuje wykres, w oparciu o historyczne średnie, obniżka ceny do 31 proc. jest zdecydowanie możliwa. Z rozwoju sytuacji wynika również, że spadek cen znacznie wyhamowuje po pierwszych kilku miesiącach i przechodzi w łagodniejszy spadek. W zasadzie w żadnym momencie tej fazy nie można wykluczyć krótkoterminowych wzrostów cen.

Według dostępnych danych wersja „Pro” Xiaomi 13 od czasu do czasu podlega różnym cenom na rynku. Tutaj możliwe jest, że rozwój cen jest znacznie mniej wyraźny, co oznacza, że ​​potencjał oszczędności w przypadku tego modelu jest średnio o około dziesięć procent niższy.

Obiecujące dane z poprzednich lat

Dane zebrane z poprzednich lat na temat kształtowania się cen smartfonów Xiaomi są również niezwykle obiecujące dla tegorocznych modeli. Na tym tle szybko staje się jasne, że modele „Pro” najnowszej generacji są znacznie bardziej stabilne cenowo. „Standardowa” wersja wariantu 13 może odnotować znacznie ostrzejszy spadek cen w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Struktura cen staje się szczególnie interesująca od czwartego miesiąca. W kolejnych okresach spadek cen będzie znacznie wyhamowywał i najprawdopodobniej wyniesie od dwóch do czterech procent. Trochę cierpliwości może się opłacić!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android