Nowy Android 13

Nowy Android 13

Philipp Lumetsberger 1 października 2022 r.

W połowie sierpnia gigant IT Google wypuścił Androida 13, swoją najnowszą wersję mobilnego systemu operacyjnego. Pokazujemy, co zmieni się wraz z aktualizacją.

Google co roku wydaje nową wersję Androida. W tym roku jednak prace rozwojowe przebiegały zaskakująco szybko, tak że ostateczna wersja została oficjalnie wdrożona w połowie sierpnia. Jak zawsze, wewnętrzne smartfony Pixel są pierwszymi, które korzystają z Androida 13. Każdy, kto posiada Google Pixel 4 lub nowszy, może już zainstalować aktualizację. W najbliższych tygodniach i miesiącach nowy system operacyjny będzie również dostępny dla wielu modeli innych producentów. Na szczęście w naszej redakcji znaleźliśmy smartfon Google, za pomocą którego mogliśmy przyjrzeć się nowej wersji Androida tuż po oficjalnej premierze.

Skoncentruj się na prywatności

Android 13 zawiera kilka funkcji zaprojektowanych w celu lepszej ochrony prywatności użytkowników. Na przykład uprawnienia dostępu do zdjęć, filmów, muzyki i innych plików zostały podzielone na wiele uprawnień, dzięki czemu nie każda aplikacja ma automatycznie dostęp do wszystkich multimediów. Ponadto aplikacje muszą prosić o pozwolenie, zanim będziesz mógł wysyłać powiadomienia. Na następnej podwójnej stronie przedstawimy bardziej szczegółowo mały wybór dodatkowych funkcji.

Informacje o następcy

Zaledwie kilka dni po oficjalnej premierze Androida 13 wyciekły pierwsze informacje o następcy. W związku z tym czternasty wariant Androida nosi wewnętrzną nazwę „Ciasto do góry nogami”.

Choć nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, pierwsza wersja beta Androida 14 zostanie wydana prawdopodobnie w kwietniu 2023 roku. Eksperci branżowi podejrzewają, że seria modeli Pixel 4 nie będzie już otrzymywać aktualizacji.

Kiedy kto?

Mapa drogowa: od pierwszej wersji beta do ostatecznej wersji Androida 13

Google zawsze podchodzi do sprawy bardzo podobnie. Wszystko zaczęło się od pierwszej bety, dostępnej od kwietnia 2022 roku. Druga wersja pojawiła się w maju, a trzecia w czerwcu. Po czwartej becie w lipcu, Android 13 został oficjalnie ukończony w połowie sierpnia.

Android 13: Lista aktualizacji

Wielu producentów już ujawniło, które urządzenia prawdopodobnie otrzymają aktualizację w przewidywalnej przyszłości:

LG Wing LG Aksamit LG Aksamit 4G Zenfone 9 OnePlus 9 OnePlus 9 Pro OnePlus 8T OnePlus 10 Pro OnePlus 10T OnePlus Nord 2 Sony Xperia 1 III Sony Xperia 1​ IV Sony Xperia 5 III Sony Xperia 10 IV Motorola Edge 30 Pro Motorola Edge 30 Moto G 5G 2022 Xiaomi 12 Xiaomi 12 Pro Xiaomi 11T Xiaomi 11T Pro Xiaomi 11 Lite 5G NE Xiaomi Poco X4 Pro Redmi Note 11 Redmi Note 10 Nokia XR20 Nokia X20 Nokia X10 Nokia G20 Nokia G10 Nokia G21 Nokia G11 Nokia T20 Samsung Galaxy S22 Ultra Samsung Galaxy S22 Plus Samsung Galaxy S21 5G Samsung Galaxy S21 Plus 5G Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Samsung Galaxy S20 Ultra 5G Samsung Galaxy S20 Ultra Samsung Galaxy S20 5G Samsung Z Fold 2 5G Samsung Z Fold 2 Samsung Z Flip 5G Samsung Z Flip Samsung Galaxy Z Flip 3 Samsung Z Fold 3 Samsung Galaxy A73, A71, A51, A33 Samsung Galaxy S21 FE Samsung Galaxy A23 Samsung Galaxy A22 (5G) Samsung Galaxy A13 Samsung Galaxy M62 Samsung Galaxy M52 5G Samsung Galaxy M42 5G Samsung Galaxy Tab S8 Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Samsung g Galaxy Tab S7+


Zegar na ekranie blokady

Nowa wersja systemu operacyjnego pozwala na zmianę układu zegara na ekranie javelina. Oprócz wariantu dwuwierszowego, z godzinami na górze i minutami na dole pośrodku ekranu, w lewym górnym rogu dostępny jest widok jednowierszowy. Możesz znaleźć tę opcję w ustawieniach w “Ekran” i “Ekran blokady”.

Konfigurowalne ikony aplikacji

Aktualizacja wprowadza również zmianę wizualną, której mało kto może przeoczyć: w razie potrzeby ikony aplikacji można dostosować do odpowiedniego obrazu tła. Aby włączyć tę funkcję, dotknij przełącznika przy pozycji Motywy ikon w menu Tło i styl.

Nowa funkcja szybkiego dotknięcia

Smartfony obsługujące podwójne stuknięcie z tyłu urządzenia (Quick Tap) mogą wybrać nową opcję w systemie Android 13. Pozwala to na szybkie włączanie i wyłączanie latarki. Aby to zrobić, najpierw otwórz menu „System”, a następnie „Gesty i ruchy”. Funkcję można znaleźć w sekcji „Szybkie dotknięcie, aby rozpocząć działania”.

Połączone menu

Aby zmienić rozmiar ikon aplikacji i czcionki, wcześniej konieczne było wywołanie dwóch różnych menu. Android 13 kładzie temu kres i upraszcza tę procedurę, łącząc dwie opcje w punkcie menu „Rozmiar ekranu i tekst”.

Dostępne są dodatkowe szybkie ustawienia

Tak zwane szybkie ustawienia, które otwiera się przesuwając palcem w dół od górnej krawędzi wyświetlacza, otrzymują również nowe linki do poszczególnych funkcji. W szczególności są to funkcje „korekta kolorów”, „tryb jednej ręki” i „zeskanuj kod QR”.

Aby uwzględnić je w przeglądzie, dotknij symbolu ołówka. Następnie otworzy się podmenu, w którym znajdziesz funkcje wymienione powyżej i nie tylko. Dotknij i przytrzymaj powiązane

płytki i przesuń ją w żądane miejsce.
Wystarczy dotknąć odpowiedniego kafelka, aby aktywować jego funkcję. Gdy jest aktywny, kafelek zmienia kolor na czarny, zielony lub niebieski (w zależności od telefonu). Jeśli kafelek jest jasnoszary lub czarny, funkcja jest wyłączona.

Zdjęcie profilowe użytkownika

Wszyscy, którzy chcą nadać swojemu kontu bardziej indywidualny charakter, mogą dodać zdjęcie profilowe w Androidzie 13 i zmienić je w dowolnym momencie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Aby to zrobić, najpierw otwórz pozycję menu „System” w ustawieniach, a następnie „Wielu użytkowników”.

Tam klikasz ikonę po lewej stronie swojego konta, aw następnym oknie ikonę aparatu, aby zmienić zdjęcie profilowe. Możesz zrobić nowe zdjęcie lub użyć zapisanej migawki z albumu fotograficznego.

Nowy schowek

Twórcy majstrowali również przy schowku do skopiowania treści i nadali mu nowy wygląd.

Gdy tylko skopiujesz tekst lub obraz, schowek pojawi się w lewym dolnym rogu ekranu z przyciskiem udostępniania. W poprzednich wersjach takie okno się nie pojawiało. Dotykając symbolu udostępniania, możesz przesłać skopiowaną treść bezpośrednio do żądanego odbiorcy. Jednak po kilku chwilach wyświetlane okno ponownie znika.

Tryb wibracji: więcej funkcji

Każdy, kto wcześniej wyciszył swój smartfon, wciąż słyszał, jak wibruje. Jednak Google chce to zmienić w Androidzie 13.

W sekcji „Wibracje i sprzężenie dotykowe” możesz teraz indywidualnie kontrolować intensywność wibracji budzików lub multimediów. Aby to zrobić, przesuń kontroler pod odpowiednią pozycję menu w lewo lub w prawo, aby smartfon wibrował słabiej lub mocniej.

Odtwarzacz multimedialny

Wraz z aktualizacją systemu operacyjnego odtwarzacz multimedialny również został przerobiony. Na przykład rozpoznaje, czy odtwarzany jest utwór muzyczny lub podcast i automatycznie dostosowuje operację.

Ponadto w tle utworów wyświetlana jest pasująca okładka albumu. Podczas odtwarzania pasek odtwarzania prezentuje się również jako kształt fali.

Kolejną nowością jest to, że odtwarzacz działa również podczas słuchania muzyki przez Google Chrome.

Możliwość indywidualnego dostosowania języka dla każdej aplikacji

Aby móc korzystać z aplikacji w innym języku, wcześniej konieczna była zmiana całego głosu telefonu. W najnowszej wersji Androida można teraz wybrać osobny język dla każdej aplikacji. Jednak nadal istnieje jedno ograniczenie: nie wszystkie aplikacje obsługują tę nową funkcję. Kiedy ten post został napisany, liczba kompatybilnych aplikacji była możliwa do opanowania. Podejrzewamy jednak, że wkrótce się to zmieni.

W sekcji „System” – „Języki i wprowadzanie” dotknij „Języki aplikacji”, a następnie żądanej aplikacji, aby zmienić język.

Nowa lokalizacja skrótów

W poprzednich wersjach ikony pozycji menu „Konta”, „Wyłącz” i „Ustawienia” znajdowały się bezpośrednio pod kafelkami szybkich ustawień. Google zrewidowało swoje stanowisko wraz z aktualizacją Androida. Jesteś teraz na dole ekranu.

Aby stały się widoczne, okno powiadomienia należy zminimalizować, przesuwając palcem od góry do dołu.

Ważna informacja: niektórzy producenci mają ikonę pióra do edycji szybkich ustawień zamiast ikony „wyłącz”.

Oddzielne uprawnienia

Android 13 zawiera również zmianę w obszarze uprawnień dostępu. Wcześniej istniało tylko jedno wspólne uprawnienie do zdjęć, filmów, muzyki i innych plików z „Plikami i multimediami”. Teraz jest to podzielone na pozycje „Pliki”, „Zdjęcia i filmy” oraz „Muzyka i dźwięk”. Gwarantuje to, że na przykład aplikacja audio nie może automatycznie uzyskać dostępu do zdjęć bez pozwolenia.

Więcej kombinacji kolorów

Ulepszono również kolorystykę, a użytkownicy mają jeszcze więcej opcji, aby uwolnić swoją kreatywność.Nowa wersja Androida oferuje większy wybór kolorów motywu z 16 opcjami opartymi na używanym obrazie tła i 16 podstawowych kolorach. Z kolei pod Androidem 12 paleta kolorów była ograniczona do czterech różnych standardowych kolorów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android